Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tysiące demonstrują w Izraelu po tym, jak Netanjahu zwolnił ministra obrony

Tysiące demonstrują w Izraelu po tym, jak Netanjahu zwolnił ministra obrony

Tysiące ludzi wyszło na ulice w Izraelu po tym, jak premier Benjamin Netanjahu zwolnił swojego ministra obrony i złożył rezygnację z funkcji radcy prawnego w Nowym Jorku.

Kraj stanął w obliczu tygodniowych masowych protestów w związku z kontrowersyjnymi planami reformy sądownictwa.

Netanjahu zwolnił swojego ministra obrony w niedzielę po tym, jak były generał armii wezwał do wstrzymania dzielących reform. Yoav Gallant, wysoki rangą członek partii rządzącej Netanjahu, wezwał do wstrzymania zmian do czasu Święta Niepodległości w przyszłym miesiącu.

Powiedział, że martwi się o bezpieczeństwo narodowe Izraela, mówiąc: „Zwycięstwo jednej strony, czy to w salach Knesetu”. [Israel’s parliament]lub na ulicach naszych miast, doprowadzi do utraty państwa Izrael”.

Demonstranci machają flagami narodowymi podczas wiecu przeciwko reformom sądownictwa izraelskiego rządu przed rezydencją premiera Benjamina Netanjahu w Jerozolimie

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

„Głośno i publicznie oświadczam, że dla bezpieczeństwa Izraela i dla dobra naszych synów i córek proces legislacyjny musi zostać zatrzymany” – powiedział w sobotę.

Kancelaria Netanjahu nie podała dalszych szczegółów, ale minister dyplomacji publicznej powiedział, że pan Gallant został poinformowany o jego dymisji po wezwaniu do Kancelarii Premiera, gdzie Netanjahu nie wyraził zaufania do pana Gallanta jako ministra obrony.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwolnił ministra obrony Yoava Gallanta dzień po tym, jak zdezerterował z szeregów

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

„Bezpieczeństwo państwa Izrael było i zawsze będzie misją mojego życia” – powiedział Gallant w oświadczeniu po zwolnieniu. Lider opozycji Yair Lapid opisał dymisję pana Gallanta jako nowy najniższy poziom dla rządu.

READ  Danilo Cavalcanti: Zbiegły amerykański zabójca goli brodę w miarę rozszerzania się poszukiwań

Lapid dodał: „Netanjahu może odrzucić Galanta, ale nie może strzelać do rzeczywistości ani wydalać ludu Izraela, który stawia opór szaleństwu koalicji”.

Izraelski prokurator generalny z siedzibą w Nowym Jorku, Assaf Zamirful, złożył rezygnację po dymisji Yoava Gallanta, mówiąc, że nadszedł czas, aby „przyłączyć się do walki o przyszłość Izraela”.

Tysiące osób przybyło na protest w centrum Tel Awiwu w niedzielę wieczorem, gdy prodemokratyczni demonstranci zgromadzili się w pobliżu domu pana Netanjahu w Jerozolimie.

Machali flagami i skandowali: „Demokracja! Nie będziemy Węgrami”.

Przywódcy protestu oskarżyli Netanjahu o zachowywanie się jak dyktator i niszczenie bezpieczeństwa Izraela.

Demonstranci skandowali o demokrację

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Napięcia były już obecne w następstwie kontrowersyjnego planu prawicowego rządu koalicyjnego, by ograniczyć uprawnienia sądownictwa.

Obejmuje upoważnienie Parlamentu do unieważniania decyzji Sądu Najwyższego – ruch krytykowany przez przeciwników, którzy twierdzili, że podważa niezależność sądownictwa i może zostać wykorzystany do celów politycznych.

Pan Netanjahu podkreśla, że ​​podejmowane są środki zapobiegające przekraczaniu przez sądy ich uprawnień oraz że ustawa została przegłosowana przez społeczeństwo w ostatnich wyborach.

Były premier Naftali Bennett ostrzegł, że Izraelowi „grozi upadek”, ponieważ protesty przetaczają się przez kraj.

W rozmowie z izraelskimi mediami powiedział: „Nie ma znaczenia, kto ma rację… Reforma jest po prostu nieistotna. Ważne jest zachowanie naszego kraju jako zjednoczonego i funkcjonującego państwa”. Wezwał protestujących do demonstracji „bez rozlewu krwi”.

Grupa uniwersytetów ogłosiła również strajk generalny rozpoczynający się w poniedziałek rano w odpowiedzi na rządową reformę sądownictwa.