Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trump i jego były doradca Michael Cohen spotykają się w sądzie  Michaela Cohena

Trump i jego były doradca Michael Cohen spotykają się w sądzie Michaela Cohena

SCisza wypełniła salę sądową podczas wtorkowego procesu Donalda Trumpa w sprawie oszustwa w oczekiwaniu na przybycie pierwszego głównego świadka w tej sprawie. Trump, na swoim zwykłym miejscu z przodu sali sądowej w otoczeniu swoich prawników, nie zwrócił uwagi na swojego byłego pracownika Michaela Cohena, który wszedł, aby zająć podium.

Kiedy z korytarza eksplodowały lampy błyskowe kamer, Cohen powoli podszedł do stanowiska dla świadków, ubrany w szarą marynarkę i białą koszulę, bez krawata. Ale w jego zeznaniach nie było nic szarego. Po wielu dniach wysoce technicznych zeznań byłych księgowych Trumpa Cohen nakreślił prosty plan mający na celu oszukanie ludzi co do wielkości bogactwa Trumpa.

Według Cohena Trump i inni dyrektorzy poinstruowali go, aby fałszował księgi i „odtwarzał inżynierię wsteczną” wartości różnych aktywów, aby pomóc byłemu prezydentowi zawyżać jego majątek netto. Zapytany, jakie liczby wymyślił, Cohen odpowiedział: „Jakąkolwiek liczbę podał nam Trump”.

Było to zdanie, które Cohen powtarzał w swoich zeznaniach. Wraz z byłym dyrektorem finansowym Organizacji Trumpa, Allenem Weisselbergiem, był odpowiedzialny za pomoc Trumpowi w zwiększaniu jego majątku netto. Zrobili to za pomocą odręcznych notatek i czerwonego długopisu.

„Patrzył na sumę aktywów i mówił: «Właściwie nie jestem wart 4,5 miliarda dolarów, w rzeczywistości jestem wart ponad 6 miliardów dolarów»” – powiedział Cohen.

Trump pozwał Cohena na 500 milionów dolarów, nazywając go „szczurem” i spędzając czas poza sądem dyskredytując swojego byłego pracownika jako „kłamcę”, ale od tego czasu wycofał pozew. Były prezydent chciał osobiście uczestniczyć w zeznaniach Cohena. Jednak na sali sądowej Trump mógł jedynie skrzyżować ramiona i marszczyć brwi. Podczas zeznań Cohena widziano, jak Trump kręcił głową i podnosił ręce. Obecny był także Eric Trump, który siedział kilka rzędów za ojcem i od czasu do czasu potrząsał głową, gdy Cohen przemawiał.

READ  Starbucks został zobowiązany do zapłacenia byłemu pracownikowi 25 milionów dolarów w procesie o dyskryminację rasową

„Co za spotkanie” – powiedział dziennikarzom Cohen, który nie widział swojego byłego szefa od pięciu lat, opuszczając salę sądową na przerwę na lunch.

Prokuratorzy zakończyli przesłuchania do popołudnia i stwierdzili, że proces miał w rzeczywistości „sprawę dokumentacyjną”. Pobrano wiele e-maili i oświadczeń, aby Cohen mógł je zweryfikować, a były prawnik założył czarne okulary do czytania, aby zobaczyć dowody. Na ekranie, na którym wyświetlano dokumenty, zwrócono się do publiczności, choć tekst był niewielki. Niektórzy reporterzy przynieśli lornetki, żeby przeczytać drobny druk dokumentów.

Cohen, niegdyś najbardziej lojalny pracownik Trumpa i człowiek, który powiedział, że przyjmie kulę za byłego prezydenta, stał się jednym z najzacieklejszych przeciwników Trumpa. Jego złość na Trumpa była widoczna w jego wystąpieniach telewizyjnych i postach w mediach społecznościowych. Cohen spędził ponad rok w więzieniu i co najmniej dwa kolejne w areszcie domowym po tym, jak przyznał się do kilku zarzutów federalnych w 2018 roku.

Ale Cohen na sali sądowej był spokojny, nawet gdy Trump patrzył na niego z odległości kilku stóp. Poproszono go o podanie listy przestępstw, za które został skazany, różnych zarzutów dotyczących uchylania się od płacenia podatków, składania fałszywych informacji i naruszeń związanych z finansowaniem kampanii. Poproszony o wyjaśnienie zarzutu okłamania Kongresu, Cohen powiedział: „Zrobiłem to na polecenie pana Trumpa, dla jego dobra i dla jego dobra”.

We wtorek Donald Trump rozmawia z mediami podczas przerwy w procesie o oszustwo przed Sądem Najwyższym Nowego Jorku. Foto: Stefan Jeremiah/AP

Pojawienie się Cohena na zeznaniach świadka było bardzo oczekiwanym wydarzeniem w procesie, który trwa obecnie czwarty tydzień. Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James przytoczyła zeznania Cohena złożone przed Kongresem w 2019 r., w których stwierdził, że Trump często „zawyżał swoje aktywa, gdy służyło to jego celom”, jako powód, dla którego jej biuro rozpoczęło dochodzenie w sprawie Trumpa w związku z jego sprawozdaniami finansowymi.

READ  Siły rosyjskie wystrzeliwują zaporę rakiet na północną Ukrainę z Białorusi | Ukraina

Spektakl wokół zeznań Cohena rozpoczął się na kilka godzin przed tym, jak stanął on przed sądem. Kamery i dziennikarze rozproszeni na korytarzu prowadzącym do sali sądowej. Trump wszedł na salę sądową na kilka minut przed rozpoczęciem procesu, z zaczesanymi do tyłu włosami i ubrany w granatowy garnitur, a obok niego siedzieli prawnicy Christopher Casey i Alina Haba. Ale wygląda na to, że wszyscy czekają na Cohena.

Zespół Trumpa wydawał się chętny do opóźnienia zeznań Cohena, argumentując, że sędzia powinien opóźnić zeznania „kluczowego świadka”, ponieważ w zeszłym tygodniu kilku prawników w biurze prokuratora generalnego uzyskało pozytywny wynik testu na obecność Covida. Sąd został odroczony w poniedziałek ze względu na protokoły Covid.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

Case wykorzystał okazję, aby zaatakować Jamesa za to, że był „nieodpowiedzialny” i nie dbał „o nic innego poza atakowaniem prezydenta Trumpa”.

„Zrezygnujemy ze wszystkich zasad” – zapowiedział. „Mamy dziś na sali sądowej czołowego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych”.

Haba wstał i poprosił o użycie oddzielnych mikrofonów. „Nie chcę używać typu, jakiego użył prokurator” – powiedziała, nazywając to „skażonym”.

Kiedy po południu prokuratorzy zakończyli zadawanie pytań, Haba przeprowadził przesłuchanie i przeszedł obok sali sądowej, próbując przedstawić Cohena jako „seryjnego kłamcę”. Podczas przesłuchania Cohen, wciąż nosząc okulary do czytania, wydawał się wyraźnie zdenerwowany i zaczął odpowiadać na pytania za pomocą „pytań i odpowiedzi”. W pewnym momencie, w środku wymiany ognia między Cohenem i Habą, Cohen zwrócił się do sędziego i powiedział „obiekt”, co wywołało śmiech na sali sądowej.

„Nie możesz się sprzeciwiać” – powiedział Engoron Cohenowi.

W pewnym momencie bójki Casey wstała i błagała: „Ten świadek całkowicie wymknął się spod kontroli!” Śmiech było słychać na całej sali sądowej.

Przesłuchanie Cohena będzie kontynuowane w środę.