Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bataliony armii Putina „zmobilizowały nie więcej niż 30 żołnierzy” w Donbasie

s

LONDYN (Reuters) – Brytyjscy szefowie obrony poinformowali w czwartek, że sztuka armii Władimira Putina na wschodniej Ukrainie była tak „poważnie niedostateczna”, że batalion bojowy liczący zwykle do 800 żołnierzy „zdołał zmobilizować co najmniej 30 żołnierzy”.

Podkreślili, że zaciekłe walki, które, jak się uważa, spowodowały ciężkie straty po obu stronach, toczą się obecnie w miastach bitwy pomiędzy „małymi grupami sił, które zwykle działają pieszo”.

Uważa się, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad większością przemysłowego miasta Siewierodonieck we wschodnim obwodzie ługańskim, które zostało w dużej mierze zniszczone przez ciężkie bombardowania artyleryjskie.

Uważa się, że wiele sił ukraińskich wycofało się z miasta, a niektórzy żołnierze i setki cywilów nadal znajdują się w sieci tuneli w zakładach chemicznych Azote.

W swojej najnowszej aktualizacji wywiadowczej Ministerstwo Obrony w Londynie stwierdziło: „Jest teraz bardzo prawdopodobne, że wszystkie główne mosty nad Doniec Siversky, łączące sporne miasto Siewierodonieck z terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, zostaną zniszczone.

Ukraina mogła wycofać duży procent swoich sił bojowych, które pierwotnie kontrolowały miasto. Sytuacja pozostaje niezwykle trudna dla sił ukraińskich i ludności cywilnej pozostającej na wschód od rzeki.

„Ponieważ mosty są potencjalnie mocno uszkodzone, Rosja prawdopodobnie będzie teraz musiała albo przeprowadzić sporną przeprawę przez rzekę, albo posuwać się naprzód po swoich obecnie zablokowanych stronach, aby przekształcić przewagę taktyczną w przewagę operacyjną”.

O tym, jak konflikt rozwija się na większą skalę we wschodnim regionie Ukrainy, brytyjscy szefowie obrony dodali: „Rosyjskie siły bojowe w Donbasie prawdopodobnie będą działać w coraz bardziej doraźnych zespołach, w których brakuje personelu.

„Jak twierdzą władze ukraińskie, niektóre grupy rosyjskiego batalionu taktycznego – składające się zwykle z około 600-800 osób – były w stanie zmobilizować co najmniej 30 żołnierzy.

READ  Robert Durst uzyskał pozytywny wynik testu na Covid i został podłączony do respiratora kilka dni po tym, jak został skazany na dożywocie

„Dla obu stron walczących w spornych miastach, walka na linii frontu prawdopodobnie w coraz większym stopniu zamieni się w małe grupy sił normalnie działających na piechotę.

„Niektóre mocne strony Rosji, takie jak przewaga w liczbie czołgów, tracą na znaczeniu w tym środowisku. Prawdopodobnie przyczyni się to do dalszego powolnego tempa postępu”.