Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Huragan Otis: potężna burza z wiatrem osiągającym prędkość 200 km/h uderza w meksykański kurort w „scenariuszu koszmaru” |  wiadomości ze świata

Huragan Otis: potężna burza z wiatrem osiągającym prędkość 200 km/h uderza w meksykański kurort w „scenariuszu koszmaru” | wiadomości ze świata

W tej części Meksyku nie odnotowano żadnych huraganów nawet o takiej intensywności, a urzędnicy obawiają się, że Otis może być bardziej śmiercionośny niż burza z 1997 r., w wyniku której zginęło ponad 200 osób.


Środa 25 października 2023 o 08:16, Wielka Brytania

„Katastrofalna” burza tropikalna przybrała na sile i przekształciła się w huragan 5. kategorii, który dotarł na ląd w Meksyku.

W ostatnich godzinach huragan Otis gwałtownie się nasilił – z wiatrem osiągającym prędkość do 260 km/h uderzył w Acapulco, nadmorski kurort liczący ponad milion mieszkańców.

Burza skierowała się w stronę wybrzeża o północy, budząc obawy, że wielu mieszkańców mogło być nieprzygotowanych.

Oczekuje się, że potencjalnie katastrofalne wezbrania sztormowe spowodują zagrażające życiu powodzie na wybrzeżach, co Narodowe Centrum ds. Huraganów określiło jako „scenariusz koszmarny”.

Istnieje również ryzyko gwałtownych powodzi, lawin błotnych i przerw w dostawie prądu na tygodnie lub miesiące, a burmistrz Acapulco ostrzegł, że Otis może być bardziej niszczycielski niż huragan Pauline, burza z 1997 r., która spowodowała masowe zniszczenia i zabiła ponad 200 osób.

Prognozy stwierdzili, że Otis to zjawisko bez precedensu, dodając: „W tej części Meksyku nie zarejestrowano huraganów nawet o takiej intensywności”.


zdjęcie:
Szacowana droga huraganu. Zdjęcie: Narodowe Centrum ds. Huraganów

W stanie Guerrero utworzono setki schronisk na wypadek, gdyby rodziny zostały zmuszone do opuszczenia domów przez wiatr lub podnoszący się poziom wody, a władze twierdzą, że są w stanie „wysokiej gotowości”.

„Udawajcie się do schronisk, trzymajcie się w bezpiecznych miejscach z dala od rzek, strumieni i dolin i zachowajcie czujność, nie popadając w zbytnią pewność siebie” – napisał wcześniej na Twitterze prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Areszt dla mężczyzny, który wysłał ponad 200 obraźliwych wiadomości
Trzeci były prawnik Trumpa przyznaje się do winy
Pilot Alaska Airlines po służbie zostaje oskarżony o usiłowanie morderstwa

READ  Za mało, za późno: desperackie poszukiwania dorsza | Wędkarstwo

Turyści przenoszą się do hoteli położonych wyżej, a na niżej położonych obszarach urzędnicy wzywają ludzi przez głośniki do ewakuacji.

Meksykańska armia i marynarka wojenna wysłały ponad 8 000 żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do pomocy w akcjach ratowniczych.

Według amerykańskiej klimatolog Andry Garner, huragany atlantyckie są obecnie ponad dwukrotnie silniejsze niż kiedyś i szybko przybierają na sile, od małych burz do potężnych i katastrofalnych systemów pogodowych.

Według badacza huraganów Phila Klotzbacha 12-godzinny wzrost prędkości wiatru w Otis oznaczał najszybsze nasilenie na tym obszarze od 1966 roku.