Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Terrawatch: Okres „nudnej” tektoniki płyt Ziemi | wulkany

Nasza planeta jest dzisiaj tętniącym życiem miejscem: klimat oscyluje od szklarni do szklarni iz powrotem, podczas gdy trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, łańcuchy górskie i rowy oceaniczne są oznakami jej burzliwej powierzchni. Ale jeśli cofniesz się wystarczająco daleko, dojdziesz do okresu, kiedy Ziemia była bardzo nudnym miejscem. Nazywany „nudnym miliardem”, wydaje się, że okres między 1850 a 850 milionami lat temu nie zaobserwował tektoniki płyt, bardzo niewielkich zmian w klimacie i zatrzymania ewolucji biologicznej. Ale czy ten okres był bardziej ekscytujący niż nam się wydaje?

Geolodzy badali geochemię i skład skał kontynentalnych z Boring Billion. Geochemia wskazuje, że skorupa kontynentalna była gorąca i cienka (40 km lub mniej) – nieodpowiednia dla tektoniki płyt lub budowania łańcuchów górskich. Ale, co dziwne, struktura i skład skał kontynentalnych wskazuje, że skorupa wokół nich była wstrząśnięta i że obecne były niskie łańcuchy górskie. Wyniki zostały opublikowane w Listy badań geofizycznych.

Zamiast tektonicznego stylu zbijaka, jaki mamy dzisiaj na Ziemi, Boring Billion wygląda bardziej jak walc na śliskim parkiecie. Ta łagodna forma tektoniki płyt już dawno minęła, ale jej zrozumienie może dać nam wyobrażenie o tym, jak zaczęła się współczesna tektonika płyt.

READ  Południowokoreańska sonda księżycowa robi zdjęcie swojemu koledze z orbitera księżycowego (zdjęcie)