Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tajemnica znaku zapytania w przestrzeni kosmicznej uchwyconego przez Teleskop Jamesa Webba

Tajemnica znaku zapytania w przestrzeni kosmicznej uchwyconego przez Teleskop Jamesa Webba

Napisane przez Seana Thiessena | opublikowany

Źródło: NASA

Niezliczone tajemnice majaczą na horyzoncie, ale niektóre są bardziej oczywiste niż inne. Jak wspomniałem NPRKosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił obraz zawierający formację kosmiczną w kształcie znaku zapytania. Choć kształt tzw. kosmicznego znaku zapytania jest dziełem przypadku, obraz wzbudził wśród astronomów intrygę.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dokonał zdumiewającego odkrycia w głębokiej przestrzeni kosmicznej, które jest wyraźnie widoczne i wymyka się łatwemu wyjaśnieniu.

Gwiazdy na zdjęciu miały być gwiazdami Herbiga-Haro 46 i 47. Ten duet rozwijających się gwiazd jest młody, co daje naukowcom szansę obserwowania gwiazd we wczesnych stadiach ich cykli życiowych. Na zdjęciu gaz i pył wirują wokół Herbiga-Haro na kolorowym ekranie, podczas gdy odległe gwiazdy i galaktyki migoczą dookoła.

Jednym z tych migających jest kosmiczny znak zapytania w dolnej części obrazu, kradnący grzmot Herbiga-Haro. Obserwacja Herbiga-Haro jest ważna; Ciała niebieskie mają zaledwie kilka tysięcy lat w ciągu kilku milionów lat, aby stać się gwiazdą. Choć jest niesamowity i ważny, Herbig-Haro 46/47 jest trudny do skupienia.

Kosmiczny znak zapytania jest zbyt daleko, aby można go było określić z całą pewnością, ale zakłada się, że jest to widok nieoczekiwanego ustawienia zderzających się galaktyk. „Galaktyczne zderzenia” brzmią jak temat, który Zack Snyder i JJ Abrams omawiają podczas lunchu, ale te chaotyczne procesy są stosunkowo powszechnymi zjawiskami we wszechświecie.

Nawet Droga Mleczna miesza się z sąsiednią Galaktyką Andromedy. Jednak uchwycenie tego zjawiska jest zawsze gratką dla astronomów. Wydaje się, że główna część przestrzeni znaku zapytania składa się z jednej galaktyki spiralnej wchodzącej w interakcję z inną, z oddzielną galaktyką dogodnie umieszczoną poniżej kropki znaku interpunkcyjnego.

Oczywiście, tak naprawdę nie ma znaku zapytania dotyczącego przestrzeni. Obiekty, które składają się na figurę, są pokazane pod odpowiednim kątem, aby przybrać znajomy kształt, ale nie ma wskazówek, jak daleko te formacje niebieskie są od nas lub od siebie nawzajem. Jednak znak zapytania w przestrzeni jest zabawnym dodatkiem do oszałamiającego obrazu Webba.

„Myślę, że wszyscy lubimy znajdować znajome kształty na niebie, które tworzą głębokie połączenie między naszym ludzkim doświadczeniem i językiem, w tym przypadku znakiem zapytania, a pięknem otaczającego nas wszechświata”.

Macarena García-Marín, naukowiec pracujący nad Teleskopem Jamesa Webba

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba astronomowie dostrzegają ogrom Wszechświata na nowe i ekscytujące sposoby. Zwolniony w Boże Narodzenie 2021 roku, Webb przywiózł swoje pierwsze zdjęcia od nieco ponad roku. Teleskop na podczerwień rejestruje długości fal, których poprzedni sprzęt, taki jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a, nie mógł rejestrować.

READ  NASA odracza zaostrzenie osłony przeciwsłonecznej Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby zbadać system energetyczny
gwiazdy

Rezultatem są bardziej szczegółowe obrazy formacji niebieskich, które są ciemniejsze i bardziej oddalone niż jakiekolwiek inne obrazy, jakie ludzkość kiedykolwiek widziała. Z Webbem można dokonać ekscytujących odkryć, a dzięki kosmicznemu znakowi zapytania wydaje się, że jest też trochę zabawy.

Znalezienie znajomego kształtu na niebie to ludzka radość. Macarena Garcia Marin współpracuje z Webbem jako naukowiec projektu w Space Telescope Science Institute w Baltimore w stanie Maryland. Dla niej fascynacja przestrzenią znaku zapytania nie była zaskoczeniem.

„Myślę, że wszyscy lubimy znajdować znajome kształty na niebie” – powiedziała. „Stwarza to głębokie powiązanie między naszym ludzkim doświadczeniem i językiem, w tym przypadku znakiem zapytania, a pięknem otaczającego nas wszechświata”.

Konstelacje to obrazy, które ludzie znajdują w kosmosie, co sprawia, że ​​duże konstelacje i znaki zodiaku nie różnią się niczym od gigantycznego znaku zapytania.

Macarena García-Marín kontynuuje: „Myślę, że to oddaje ludzką potrzebę odkrywania i zastanawiania się, a dla mnie nasuwa się pytanie, ile jeszcze ciekawych rzeczy czeka na odkrycie w sieci!”

Odkrycia będą kontynuowane, gdy coraz więcej pięknych zdjęć będzie napływać z Kosmicznego Teleskopu Webba. Gdy ludzkość stara się odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące wszechświata, wszechświat wydaje się odpowiadać własnym uznaniem, że w ogromie kosmosu zawsze istniała inna tajemnica.