Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski statek kosmiczny Luna-25 ma „nienormalną sytuację”, zanim księżyc się zatrzyma |  Wiadomości z kosmosu

Rosyjski statek kosmiczny Luna-25 ma „nienormalną sytuację”, zanim księżyc się zatrzyma | Wiadomości z kosmosu

W poniedziałek rosyjski statek kosmiczny ma wylądować na południowym biegunie Księżyca, aby zbadać, co według naukowców może zawierać zamarzniętą wodę i cenne pierwiastki.

Rosyjska narodowa agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że ​​na rosyjskim statku kosmicznym Luna-25, który przygotowywał się do wejścia na orbitę przed lądowaniem, doszło do „nienormalnej sytuacji”.

Rosyjski statek kosmiczny ma wylądować na południowym biegunie Księżyca w poniedziałek w ramach wyścigu supermocarstw o ​​zbadanie części Księżyca, która według naukowców może zawierać zamarzniętą wodę i cenne pierwiastki.

„Podczas operacji na pokładzie automatycznej stacji doszło do nienormalnej sytuacji, która nie pozwoliła na wykonanie manewru w ramach ustalonych parametrów” – poinformował Roskosmos w krótkim oświadczeniu z soboty.

Dodała, że ​​specjaliści analizują sytuację, nie podając dalszych szczegółów.

Luna-25 weszła na orbitę księżycową w środę, jako pierwszy rosyjski statek kosmiczny od 1976 roku.

Mniej więcej wielkości małego samochodu, będzie dążył do rocznej pracy na Antarktydzie, gdzie w ostatnich latach naukowcy z NASA i innych agencji kosmicznych odkryli ślady zamarzniętej wody w kraterach.

Obecność wody ma implikacje dla głównych potęg kosmicznych, które mogłyby pozwolić na dłuższy pobyt człowieka na Księżycu, co umożliwiłoby wydobycie zasobów księżycowych.

Wcześniej Roskosmos poinformował, że otrzymał pierwsze wyniki z misji Łuna-25 i że są one analizowane.

Agencja opublikowała również zdjęcia krateru Zeeman na Księżycu zrobione ze statku kosmicznego. Krater jest trzecim najgłębszym kraterem na południowej półkuli Księżyca, ma 190 kilometrów średnicy i 8 kilometrów głębokości.

Roskosmos powiedział, że dane, które otrzymał do tej pory, dostarczyły informacji o pierwiastkach chemicznych w księżycowej glebie, a także ułatwią działanie instrumentów zaprojektowanych do badania pobliskiej powierzchni Księżyca.

Jego instrument zarejestrował „zdarzenie uderzenia mikrometeoru”.