Szef europejskich partii konserwatywnych skrytykował w środę niemiecki rząd za „utrudnianie” kontrowersyjnego porozumienia migracyjnego z Unią Europejską i finansowanie kontroli granicznych w Tunezji. W miarę wzrostu napięcia w całym bloku w związku z migracją.
Wypowiedzi Manfreda Webera, szefa Europejskiej Partii Ludowej, pojawiają się w czasie, gdy Francja zamyka swoje granice dla migrantów przybywających z Włoch, a niemiecki rząd w obliczu narastającego sporu przywraca kontrole na granicach z Polską i Czechami pomiędzy Berlinem. Warszawa. Prawicowa premier Włoch Giorgia Meloni także Żalił się Do Schulza w sprawie planów Berlina dotyczących finansowania dwóch organizacji pozarządowych zajmujących się migracjami, działających we Włoszech.
W obliczu narastających nieporozumień między stolicami Unii Europejskiej ministrowie spraw wewnętrznych zostaną w czwartek poinformowani o rozwoju sytuacji Kontrowersyjne porozumienie migracyjne UE, którego celem jest m.in. ustalenie wspólnych zasad postępowania z obywatelami spoza UE, którzy chcą uzyskać dostęp do bloku.
Komisja Europejska ma również udostępnić ponad 1 miliard euro w ramach finansowania obiecanego Tunezji w celu wzmocnienia kontroli granicznych i zapobiegania nowym falom migrantów docierających do wybrzeży Europy.
Weber powiedział jednak, że koalicja rządząca pod przewodnictwem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, a zwłaszcza Niemiecka Partia Zielonych, była odpowiedzialna za utrudnianie postępu na kilku frontach.
„Wzywamy rząd Niemiec do zaprzestania blokady legislacji kryzysowej zawartej w Konwencji Migracyjnej” – powiedział Weber reporterom, odnosząc się do tzw. regulacji kryzysowej, która jest częścią propozycji Konwencji Migracyjnej, na mocy której Unia decyduje o maksymalnym dozwolonym progu przyjmowania uchodźców. Wsparcie Unii Europejskiej w czasach kryzysu migracyjnego.
Ministrowie nie będą głosować w czwartek, ale przełom w tej sprawie może nastąpić w każdej chwili.
Choć mechanizmowi kryzysowemu sprzeciwia się wiele krajów Unii Europejskiej, nie tylko Polska i Węgry, wsparcie Niemiec jest niezwykle ważne. Nie ma potrzeby konsensusu, Jeśli Niemcy dołączą, to wystarczy, aby kontynuować prace nad sprawą i umożliwić blokowi sfinalizowanie porozumienia na początku przyszłego roku.
Jednak niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała w niedzielę, że nie może poprzeć żadnego porozumienia, które tworzyłoby „zachęty” dla innych krajów UE do wysyłania swoich migrantów do Niemiec. Dyplomaci, którzy nie chcieli ujawnić swojej tożsamości, aby omówić ten drażliwy temat, stwierdzili, że Berlin, a zwłaszcza Partia Zielonych, ma wątpliwości co do ochrony praw człowieka i małoletnich bez opieki we wniosku dotyczącym regulacji kryzysowych.
W piśmie otrzymanym przez Politico Baerbock skrytykował porozumienie migracyjne między UE a Tunezją, nadzorowane przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen i przedstawione podczas letniej podróży do Tunezji, które przewiduje przekazanie temu krajowi Afryki Północnej środków unijnych wzmocnić kontrole graniczne i plaże. podnieść swoją gospodarkę.
„Chciałbym zdecydowanie powtórzyć nasz brak zrozumienia w związku z jednostronnymi działaniami podjętymi przez Komisję w związku z zawarciem protokołu ustaleń między UE a Tunezją” – napisał 2 sierpnia Baerbock do komisarza odpowiedzialnego za rozszerzenie, skarżąc się, że państwa członkowskie nie były wcześniej w pełni informowane Komisja w sprawie umowy z Tunezją.
W obliczu zbliżających się wyborów lokalnych w Niemczech i rosnącego w sondażach skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec, Zieloni i Baerbock znajdują się obecnie pod presją swoich partnerów koalicyjnych – Socjaldemokratów Schulza i Wolnych Demokratów – aby porzucili swoje wątpliwości co do mechanizmu kryzysu.
Sonda dotycząca wyborów do Parlamentu Europejskiego na podstawie sondaży
Więcej danych z sondaży z całej Europy można znaleźć na stronie POLITYKA Ankieta.
Rzecznik niemieckiego rządu powiedział: „Pracujemy w rządzie, a także w Unii Europejskiej, aby zapewnić osiągnięcie rezultatu tak szybko, jak to możliwe, i jesteśmy pewni, że tak się stanie”.
Interweniuje
W odpowiedzi Weber stwierdził, że nie rozumie stanowiska Baerbock w sprawie Tunezji, ponieważ ona również wzywała do ograniczenia napływu migrantów. To, co usłyszeliśmy od Baerbocka, zdezorientowało nas. Czy to jest wsparcie? Czy to nie jest wsparcie? „Po raz kolejny Niemcy muszą wykazać się odpowiedzialnością i poprzeć leżące na stole porozumienie migracyjne” – powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Na niecały rok do wybrania nowego parlamentu przez wyborców UE imigracja stała się głównym tematem kampanii wyborczej, zwłaszcza dla obozu konserwatywnego, który usilnie naciska na sfinalizowanie porozumienia.
Weber zwiększył presję na von der Leyen, której Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna jest częścią Europejskiej Partii Ludowej, aby w ostatnim roku jej kadencji potraktowała migrację priorytetowo – m.in. sam udał się do Tunezji pod koniec ubiegłego miesiąca, aby spróbować stymulować migrację między UE i Tunezja. zgoda.
Jak dotąd Komisja nie wypłaciła Tunezji większości funduszy UE, ale Weber powiedział, że początkowa transza wyniesie 127 mln euro. Został już dostarczony, z czego 42 mln euro stanowi część umowy z Tunezją.
Dwa miesiące po podróży von der Leyen, włoskiej premier Giorgia Meloni i holenderskiego premiera Marka Rutte do Tunezji porozumienie wcale nie jest bliższe rozwiązania problemu migracji. Według danych włoskiego rządu od początku roku do Włoch z Tunezji przybyło ponad 90 000 migrantów, a z dokumentów, do których dotarło POLITICO, część krajów UE krytycznie odnosi się do podejścia von der Leyen do negocjacji.
Dyplomaci twierdzą, że państwa członkowskie popierają porozumienie z Tunezją, ale mają pytania dotyczące jego realizacji. Pytanie brzmi: dlaczego Komisja osiągnęła porozumienie z prezydentem Tunezji Kais Saiedem, autokratą ostro krytykowanym za Naruszenia na rzecz praw człowieka, bez angażowania socjalistów.
Jednak dla Webera problem polega na niechęci, zwłaszcza w Berlinie, do dania zielonego światła funduszom przeznaczonym na pomoc słabnącej tunezyjskiej gospodarce, powiedział Weber, dodając, że zwlekanie jest „niedopuszczalne” i „naprawdę frustrujące”.
„Chodzi o wolę polityczną, aby przekonać inwestorów, aby się tam udali. „Potrzebne jest zatem zaangażowanie polityczne ze strony państw członkowskich” – dodał.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex