Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce postępują naprzód, gdyż urzędnicy amerykańscy i polscy podpisują porozumienie

Plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce postępują naprzód, gdyż urzędnicy amerykańscy i polscy podpisują porozumienie

Polscy i amerykańscy urzędnicy podpisali w środę w Warszawie porozumienie w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w ramach wysiłków tego środkowoeuropejskiego kraju na rzecz odejścia od zanieczyszczających paliw kopalnych.

Premier Mateusz Morawiecki określił umowę na budowę elektrowni w Lobiato-Kopalino na Pomorzu nad Morzem Bałtyckim jako początek nowego rozdziału dla Polski i określił energię jądrową jako stabilne i czyste źródło energii.

Zapowiadał to w zeszłym roku rząd Morawieckiego Stany Zjednoczone wybrały Jako partner w projekcie, który będzie zlokalizowany na terenie województwa pomorskiego w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Konsorcjum Westinghouse i Bechtel podpisało umowę z polską spółką państwową nadzorującą program nuklearny Polskim Elektronem Jandro (PEJ).

Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na budowę dwóch elektrowni jądrowych, każda z trzema reaktorami, przy czym ostatni ma zostać uruchomiony w 2043 roku. Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi dotyczy pierwszych trzech reaktorów w elektrowni Pomerania, które według urzędników powinny rozpocząć produkcję Elektryczność. W 2033 r.

Polska od dziesięcioleci planowała budowę elektrowni jądrowej, która zastąpi starzejące się elektrownie węglowe w kraju o jednym z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie.

Inwazja Rosji na Ukrainę i wykorzystanie przez nią energii do wywarcia presji gospodarczej i politycznej na kraje europejskie zwiększyło pilność poszukiwań przez Polskę alternatywnych źródeł energii.

READ  Świątek mówi „normalnie”, że dobre relacje z mediami mogą pomóc graczom