Polscy i amerykańscy urzędnicy podpisali w środę w Warszawie porozumienie w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w ramach wysiłków tego środkowoeuropejskiego kraju na rzecz odejścia od zanieczyszczających paliw kopalnych.
Premier Mateusz Morawiecki określił umowę na budowę elektrowni w Lobiato-Kopalino na Pomorzu nad Morzem Bałtyckim jako początek nowego rozdziału dla Polski i określił energię jądrową jako stabilne i czyste źródło energii.
Zapowiadał to w zeszłym roku rząd Morawieckiego Stany Zjednoczone wybrały Jako partner w projekcie, który będzie zlokalizowany na terenie województwa pomorskiego w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Konsorcjum Westinghouse i Bechtel podpisało umowę z polską spółką państwową nadzorującą program nuklearny Polskim Elektronem Jandro (PEJ).
Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na budowę dwóch elektrowni jądrowych, każda z trzema reaktorami, przy czym ostatni ma zostać uruchomiony w 2043 roku. Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi dotyczy pierwszych trzech reaktorów w elektrowni Pomerania, które według urzędników powinny rozpocząć produkcję Elektryczność. W 2033 r.
Polska od dziesięcioleci planowała budowę elektrowni jądrowej, która zastąpi starzejące się elektrownie węglowe w kraju o jednym z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie.
Inwazja Rosji na Ukrainę i wykorzystanie przez nią energii do wywarcia presji gospodarczej i politycznej na kraje europejskie zwiększyło pilność poszukiwań przez Polskę alternatywnych źródeł energii.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex