Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynki wschodzące – Rynki EMEA spadają wraz z umacnianiem się dolara; W ciągu tygodnia złoty radzi sobie lepiej

* W tym tygodniu złoty ma dodać 2% do dolara

* Akcje rynków wschodzących spadają, regulowane tygodniowymi stratami

Rubel rosyjski jest jednym z najgorszych wyników tygodnia

(Reuters) – Waluty rynków wschodzących spadły w piątek po tym, jak dolar odbił się od swojego najniższego poziomu od dwóch tygodni, ale miał wzrosnąć w ciągu tygodnia, ponieważ polski złoty odnotował duże zyski po tym, jak bank centralny utrzymał oprocentowanie kredytów.

Rubel rosyjski i rand południowoafrykański doprowadziły do ​​strat w walutach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), podczas gdy indeks walut rynków wschodzących MSCI spadł o 0,2%.

Ale indeks miał wzrosnąć w ciągu tygodnia o około 0,2%, wykorzystując niedawne osłabienie dolara i rentowność amerykańskich obligacji skarbowych. Chociaż w piątek dolar wzrósł z najniższego poziomu od dwóch tygodni, po ostrożnych komentarzach Rezerwy Federalnej nadal zmierza do najgorszego tygodnia w tym roku.

„Fed od dawna stara się osłabić oczekiwania na rychłą normalizację polityki pieniężnej … Na tym tle, poniżej prognoz dane ekonomiczne mogą osłabić dolara. Oznacza to, że dolar nie był w stanie zmienić sytuacji. na jego korzyść ”- napisali analitycy w Commerzbanku w notatce.

Po tym nastroju rentowności w USA spadły w ciągu tygodnia, podczas gdy dług na rynkach wschodzących odnotował silny napływ. Waluty o wyższych dochodach, takie jak Rand, odnotowały silne zyski w ciągu tygodnia.

Wszystkie waluty Europy Środkowej zostały nastawione na tygodniowe zyski, przy czym polski złoty zyskał najbardziej do dolara i euro po tym, jak polski bank centralny zatrzymał stopy procentowe na początku tygodnia.

Złoty ma być w tym tygodniu najlepiej prosperującą walutą w regionie EMEA, dodając około 2% za dolara i 0,8% za euro.

Niedawne osłabienie dolara i rentowności w USA przyniosło ulgę aktywom rynków wschodzących, które w tym roku odnotowują znaczny spadek w wyniku presji związanej ze wzrostem oprocentowania kredytów w USA.

READ  Engen Pitch i polscy zwycięzcy otrzymują nagrody warte milion rand

W przeciwieństwie do tego trendu, rosyjski rubel miał swoją czwartą z rzędu tygodniową stratę, najgorszą passę strat od czasu apogeum pandemii COVID-19 w zeszłym roku.

Niedawne straty na walucie były spowodowane obawami o potencjalny konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą, a także zachodnią krytyką traktowania przez Moskwę wybitnego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Lira turecka została wyciszona w ciągu tygodnia, ponieważ inwestorzy nadal byli zaniepokojeni wiarygodnością finansową kraju po poważnych zmianach w zarządzaniu bankiem centralnym w ciągu ostatnich dwóch lat.

Akcje rynków wschodzących wycofały się w ciągu dnia i były przygotowane na umiarkowane tygodniowe straty.

GRAFIKA przedstawiająca wyniki rynków walutowych na rynkach wschodzących w 2021 r., Zob tmsnrt.rs/2egbfVh Aby zapoznać się z wykresem GRAPHIC dotyczącym wyników indeksu MSCI Emerging Index w 2021 r., Zobacz tmsnrt.rs/2OusNdX

Najgorętsze wiadomości z rynków wschodzących

Aby zapoznać się z raportem rynku Europy Środkowej, zob

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, zobacz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego można znaleźć w (Reporting by Ambar Warrick in Bengaluru, red. Larry King)