Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Świetny film o napadzie, a nie świetny ptak?

Świetny film o napadzie, a nie świetny ptak?

TIFF 2022: Parasol mężczyzn ponowne rozważenie

Muzyka jest pokarmem, który odżywia duszę. Dzieje się tak bez względu na to, z jakiego tła się pochodzi, który zakątek globu nazywa się domem lub jaki rodzaj muzyki implikuje. Uruchom DMC, Celine Dion, BTS, Beethovena, to nie ma znaczenia. Muzyka może też wiele powiedzieć o kulturze i nieść znaczenie znacznie głębsze, niż sugerują zewnętrzne pozory. Tak jest w przypadku bohatera komedii rabunkowej w RPA Parasol mężczyznktóry miał swoją międzynarodową premierę na TIFF 2022. Współautor scenariusza i reżyseria: John Parker (scenariusz napisali również Liv David i Philip Roberts). coroczny Karnawał drogi mieszkańcom miasta.

Film rozpoczyna się na pogrzebie założyciela popularnego i jazzowego zespołu. Son Jerome (Jacques De Silva) to odnoszący sukcesy producent muzyczny z Johannesburga, który docenił jego krótki pobyt w Kapsztadzie. Tymczasem stary przyjaciel Mortimer (Kenan Arizon) w końcu kończy odsiadkę i ponownie poznaje Jerome’a. Ciotka Valerie (John van Mersch) Jerome błaga o przejęcie klubu Geoma, w którym Umbrella Men od lat zdobywa reputację, ale transfer okazuje się trudniejszy, niż sobie wyobrażał. Po pierwsze, Jerome nie lubi przebywać w Kapsztadzie. Po drugie, bank wyjaśnia, że ​​klub jest winien prawie milion z powodu złych kredytów i gwarancji. W ataku na Tariqa (Abdul Rahman Adams), przywódcę lokalnej mafii, który prowadzi konkurencyjny zespół Maulers. Chętnie poprowadzi to miejsce. Duma rodzinna i chęć podtrzymania muzyki skłoniły Jerome’a ​​do współpracy z kilkoma nieoczekiwanymi postaciami podczas napadu na bank 2 styczniadrugi skrót Karnawał obchodzony m.in. przez lokalny Cape Malay (społeczność muzułmańska).

kredyt: TIFF

Jedną z wielu korzyści płynących z oglądania filmu na festiwalu filmowym takim jak TIFF (Toronto International Film Festival) jest możliwość odkrywania przed widzami nieznanych dotąd światów i kultur. Reżyser John Parker Parasol mężczyzn, starając się zapewnić humorystyczne wybryki, które powinny mieć wszystkie porządne komedie o napadach, pozwala ciekawskim widzom spędzić kilka godzin gdzieś i z ludźmi, których prawdopodobnie nie znają nieliczni spoza RPA. Społeczność muzułmańska w Kapsztadzie nie jest dokładnie tą, która trafia na pierwsze strony gazet na całym świecie.

READ  Josef Vajlica i Natalie Kander występują w niezależnym filmie o boksie, którego akcja toczy się w Youngstown

Co więcej, dialekt, którym posługują się jego bohaterowie, przeskakuje z angielskiego na coś innego niż to, co wielu by powiedziało, czyli afrikaans (chociaż z ich strony nie ma błędu. Afrikaans to język nieangielski, który większość ludzi myśli o mieszkańcach RPA). Jerome, Mortimer i gang rozmawiają w czymś zwanym Afrikaaps, który jest bliższy Afrikaans, ale różni się. językowe korzenie. Co więcej, akcja filmu osiąga szczyt podczas karnawału Cape Minstrel, wydarzenia mającego korzenie Jego historia sięga wieków Kiedy niewolnikom zapewniano dzień wolny od pracy przez cały rok kalendarzowy. W dzisiejszych czasach festiwal jest zabawnym i ekscytującym wydarzeniem, do którego każdy może dołączyć.

W dużej mierze ten dobrobyt jest tym, co pozostaje Parasol mężczyzn na morzu. Nie oznacza to, że obraz nie ma żadnej wartości do zaoferowania poza lokalnymi smakami. Wiele z pokazów jest atrakcyjnych i moxie, chociaż jest to bardziej prawdziwe niż wspieranie gwiazdorskich graczy. Jacques de Silva jest tak samo twardy jak Jerome. Czarujący, przystojny, wewnętrznie zmagający się ze swoim obecnym życiem i osobą, którą nazywa go przysłowie, jest bohaterem rozsądnie. Aktorstwo jest dobre, jeśli nie niesamowite. Tego samego nie można zaprzeczyć Keenanowi Arisonowi, który wygląda świetnie, ale gra solidniej. Podsumowując, obsada drugoplanowa jest najbystrzejsza, w szczególności Shamila Miller jako dziewczyna Jerome’a ​​Keisha, Yon van Merch jako ciocia Valerie i Joey Razden jako Tiger, który na co dzień zajmuje się handlem rybami, ale wciąż rzuca się do podziemi. wydaje się słuszne.

kredytowy TIFF

Przebieg historii jest raczej luźny i lekki, podobnie jak często interpretowany jest jazz. Potrzeba czasu, aby dotrzeć do sedna sprawy, często zatrzymując się, aby pokazać ujęcia w zwolnionym tempie postaci spacerujących, rozmawiających i cieszących się z ryku jakiegoś doskonałego big bandu bez diety. To tak, jakby film grał w nierównym tempie kawałek jazzu, który włącza się, kiedy chcesz, a potem zwalnia go tak długo, jak uznasz to za stosowne. Jedno jest pewne: jeśli widzowie nie są uczuleni na jazz, blues lub muzykę instrumentalną big bandu, ścieżka dźwiękowa to prawdziwa gratka.

READ  Mistrz UFC, który wystąpił w Halle Berry

Zakłada się, że zaplecze techniczne Johna Parkera w pewnym stopniu wyjaśnia nierówny przepływ swobodny. Wiele z jego wcześniejszych wysiłków to komedie lub filmy dokumentalne (jego najlepszy film to: chow z królikaktóry notabene miał swoją premierę na TIFF w 2006 roku). Parasol mężczyzn Ma historię, którą można skutecznie opowiedzieć w 90 minut, ale zajmuje około 105. Pierwsza godzina jest raczej silna, gdy w tej innej subkulturze nawiązuje się wiele przyjaźni i osobistych rywalizacji. Obraz Parkera jest mniej ekscytujący, gdy zmieniasz biegi, żeby „ukraść rzeczy w filmie”. Kaper jest w porządku, chociaż nikt nie pomyliłby tego z tym, co robi gang Danny’ego Oceana, bez względu na to, jak cyrkowe są ich przygody.

Inne elementy obniżające jakość filmu to montaż i blokowanie, zwłaszcza to drugie. Szczerze mówiąc, w niektórych scenach trudno jest zrozumieć geografię pierwszych chwil. Stanowiska przedstawicieli są niejasne. W innych przypadkach edycje następnej klatki są zbyt gwałtowne, aby nie powiedzieć nic, co przecina je w trudniejszy blok. Nie chcąc brzmieć beztrosko, niektóre walory artystyczne filmu są amatorskie. (Dziennik: Korektor online został udostępniony kilka tygodni temu w momencie pisania tego tekstu. Może wersja grająca w TIFF jest płynniejsza?)

Na szczęście pozytywy przeważają nad negatywami, choć nie w pełnym rozkwicie. Parasol mężczyznJego wyczucie stylu, jej muzyka, wspierający ją członkowie obsady i ekscytująca okazja, aby dowiedzieć się trochę o nieznanej kulturze są godne uwagi. Z drugiej strony, w przypadku filmu, który reklamuje się jako film o napadzie, rozpoczęcie pracy zajmuje trochę czasu, a sam napad jest dziełem dla pieszych. Zauważalny jest również brak połysku. Pomyśl o tym, nigdy nie jest jasne, dlaczego drużyna bohaterów nazywa się Umbrella Men. Niewiele parasoli do zobaczenia. Biorąc pod uwagę zamiłowanie reżysera do muzyki i filmów dokumentalnych, prawdopodobnie nakręciłby znakomity film o samym Minstrel Carnival.

READ  Najlepszy sport w historii

– Edgar Chabot

47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dniach 8-18 września. Znajdź cały nasz zasięg tutaj.