Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Światowe ceny żywności wzrosły do ​​rekordowo wysokiego poziomu po rosyjskiej inwazji |  bezpieczeństwo żywieniowe

Światowe ceny żywności wzrosły do ​​rekordowo wysokiego poziomu po rosyjskiej inwazji | bezpieczeństwo żywieniowe

Światowe ceny żywności wzrosły w marcu do rekordowego poziomu w wyniku inwazji rosyjskiej Ukrainapoinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, oleje kuchenne, zboża i mięso są na rekordowo wysokim poziomie, co oznacza, że ​​koszt artykułów spożywczych jest o jedną trzecią wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Miesięczny wskaźnik cen żywności Opublikowano w piątek.

Wojna rosyjsko-ukraińska zakłóciła wywóz z Morza Czarnego podstawowych towarów z regionu, który produkował ponad jedną czwartą światowego eksportu pszenicy.

Wojna pomogła podnieść ceny zbóż o 17% w ciągu ostatniego miesiąca, zamykając porty blokujące eksport pszenicy i kukurydzy z Ukrainy. Rosyjski eksport również spadł z powodu problemów finansowych i żeglugowych.

Światowe ceny pszenicy wzrosły w marcu o 19,7%, podczas gdy ceny kukurydzy odnotowały wzrost o 19,1% w ujęciu miesięcznym, osiągając rekordowy poziom wraz z cenami jęczmienia i sorgo.

FAO powiedział, że te problemy prawdopodobnie będą się utrzymywać, prowadząc do wyższych cen, niższych zapasów i niepewności na rynku pszenicy w przyszłości.

„Wysokie notowania cen są szczególnie niepokojące dla krajów, które już doświadczają innych kryzysów, w tym konfliktów, klęsk żywiołowych, warunków gospodarczych lub, jak to często bywa, niektórych ich kombinacji”, powiedział rzecznik FAO, dodając, że kraje o niskich dochodach mogą borykają się z niedoborami żywności, aby płacić wyższe ceny.

„[Price] Wzrosty są najbardziej widoczne w krajach, w których udział dochodów, które można przeznaczyć na żywność, jest najwyższy. W takich przypadkach bardziej podatne osoby są bardziej skłonne do pomijania posiłków, kupowania mniej pożywnej żywności lub stosowania innych strategii radzenia sobie, co będzie miało długofalowy wpływ na ich zdrowie i samopoczucie”.

Przed inwazją ceny były już bliskie rekordowo wysokich z powodu ograniczonych światowych dostaw, powiedział Joseph Glober, starszy badacz w Międzynarodowym Instytucie Badań Polityki Żywnościowej.

„Prognozowane poziomy zapasów były już niskie w porównaniu z ostatnimi latami, co oznacza, że ​​dostępnych jest niewiele dostaw, aby złagodzić skutki niższego eksportu pochodzącego z Morza Czarnego” – powiedział.

READ  Według Wielkiej Brytanii ponad połowa ukraińskich czołgów zdobytych przez Putina

Szacunkowy Międzynarodowy Instytut Badawczy Polityki Żywnościowej Ukraina i Rosja odpowiadają za 12% kalorii w obiegu na świecie.

Glauber powiedział, że zmienność cen żywności była odczuwalna wszędzie. Kraje, które były szczególnie uzależnione od pszenicy z Rosji i Ukrainy, być może będą musiały zwrócić się po dostawy pszenicy do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Argentyny.

„Wiele z tych krajów znajduje się w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, gdzie pszenica często stanowi do 35% wszystkich spożywanych kalorii, a większość pszenicy jest importowana, głównie z Morza Czarnego” – powiedział.

Region Morza Czarnego był również znaczącym eksporterem oleju słonecznikowego, a ograniczenie eksportu spowodowało wzrost cen oleju roślinnego o prawie jedną czwartą od lutego. Ceny oleju palmowego, sojowego i rzepakowego również wzrosły w wyniku zwiększonego popytu.

wcześniej w tym tygodniu, Światowy Program Żywnościowy powiedział Skutki zakazanego eksportu dotkną kilka krajów Afryki Wschodniej, w tym Kenię, Etiopię, Somalię i Sudan Południowy – kraje już cierpiące z powodu suszy i konfliktów.

Światowy Program Żywnościowy stwierdził, że lokalne ceny żywności wzrosły średnio o jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale wzrosły do ​​92% w Sudanie.

Ostrzegł również, że kraje Afryki Wschodniej są całkowicie uzależnione od importu nawozów, których głównym źródłem są również Ukraina i Rosja, i że zakłócenia mogą wpłynąć na produkcję krajową i podnieść ceny żywności.