Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

John Lee: Twardy urzędnik ds. bezpieczeństwa prowadzi wyścig o zostanie prezydentem Hongkongu |  Hongkong

John Lee: Twardy urzędnik ds. bezpieczeństwa prowadzi wyścig o zostanie prezydentem Hongkongu | Hongkong

Jun Lee, zawodowy policjant, który stał się zatwardziałym funkcjonariuszem ds. bezpieczeństwa, jest… Bieganie bez sprzeciwu Przejąć najwyższe stanowisko w wyborach w Hongkongu w przyszłym miesiącu. Według lokalnych mediów, jako jedyny kandydat z błogosławieństwem Pekinu, z pewnością zostanie następnym dyrektorem generalnym.

Li ogłosił zamiar kandydowania po tym, jak w środę ustąpił ze stanowiska sekretarza generalnego, zajmując drugie najwyższe stanowisko w mieście, niecały rok po tym, jak został awansowany na stanowisko z najwyższego urzędnika bezpieczeństwa. Carrie Lam, która obecnie pełni tę funkcję, ogłosiła w poniedziałek, że nie będzie ubiegać się o drugą kadencję.

Obserwatorzy twierdzą, że pozorny wybór przez Pekin Lee, który jako najwyższy urzędnik ds. bezpieczeństwa w mieście nadzorował zdecydowaną reakcję rządu na protesty prodemokratyczne w 2019 r. i pierwszy rok jego tłumienia bezpieczeństwa narodowego, jest znakiem, że chińskie kierownictwo przygotowuje się do rządzenia kraj. Miasto skoncentruje się przede wszystkim na bezpieczeństwie narodowym – w tym na kryzysie gospodarczym i mieszkaniowym.

John Burns, emerytowany profesor polityki i administracji publicznej na University of Hongkongpowiedział, „Wybór Lee na dyrektora generalnego przez rząd centralny wskazuje na ciągłe zainteresowanie Pekinu bezpieczeństwem w Hongkongu… i wydaje się, że bezpieczeństwo pozostaje priorytetem numer jeden”.

kariera w dyscyplinie

64-letni Lee spędził całą swoją karierę w siłach dyscyplinarnych, dołączając do policji jako inspektor w 1977 r. oraz do Biura Bezpieczeństwa Rządu w 2012 r. jako podsekretarz stanu w Departamencie Bezpieczeństwa. Został liderem w 2017 roku. Posiada tytuł magistra polityki publicznej i administracji na Uniwersytecie Charlesa Sturt w Australii.

Evan Choi, profesor nauk politycznych na chińskim uniwersytecie w Hongkongu, powiedział: „Wiemy, że pochodzi ona z władzy dyscyplinarnej. We władzy dyscyplinarnej kładziemy nacisk na lojalność, dyscyplinę i egzekucję. elementem przyszłego zarządzania Hongkongiem”.

Podczas kadencji Lee jako ministra bezpieczeństwa Hongkongu miasto przeszło drastyczne zmiany za panowania Prawo Bezpieczeństwa Narodowegoktóre zdaniem krytyków zostało wykorzystane do uwięzienia i uciszenia wszystkich politycznych sprzeciwów i rozbicia społeczeństwa obywatelskiego. Podobnie jak Lam, był jednym z pierwszych urzędników w Hongkongu i Chinach, którzy zostali dotknięci sankcjami USA za jego rolę w trwającym tłumieniu praw i wolności.

READ  Polska i kraje bałtyckie naciskają na zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Obserwatorzy twierdzą, że to ścisłe egzekwowanie prawa bezpieczeństwa narodowego jest sposobem, w jaki Lee zademonstrował swoją lojalność wobec Pekinu. „Jest człowiekiem bardziej lojalnym wobec Pekinu” – powiedział Choi w porównaniu z Plame.

Mieszkańcy Hongkongu nie mają bezpośredniego wpływu na to, kto sprawuje funkcję dyrektora naczelnego od czasu przekazania tego stanowiska w 1997 r. Zamiast tego stanowisko jest wybierane przez mały komitet interesariuszy społeczności, zwany Komisją Wyborczą.

W marcu zeszłego roku Pekin dokonał przeglądu procesu wyborczego w mieście, rozszerzając komisję do 1500 członków, ale także zaostrzając kryteria dla kandydatów. Nowe środki obejmowały dwuetapowy proces kontroli bezpieczeństwa narodowego, aby upewnić się, że wszyscy członkowie są lojalni wobec partii.

Gwarancja „patriotyzmu”

Li odegrał kluczową rolę we wdrażaniu systemu, który według krytyków zapewnia kandydatowi wybranemu przez Pekin najwyższy urząd. Jako sekretarz generalny kierował siedmioosobową komisją, której zadaniem było sprawdzenie wszystkich kandydatów do Komisji Wyborczej i Rady Legislacyjnej pod kątem spełniania niejasnych kryteriów „narodowych”.

W nowym systemie następne wybory na szefa rządu w Hongkongu, które odbędą się 8 maja, zostaną wybrane przez komisję wyborczą, której członkowie zostali zweryfikowani przez komisję kierowaną przez Lee.

„Muszę wam wyjaśnić, że później rozpoczął się proces demokratyczny w Hongkongu Chiny Wznowiło sprawowanie suwerenności. „Żaden kraj nie ma monopolu na model demokracji” – powiedział Lee w przemówieniu jako główny sekretarz na internetowej imprezie poświęconej omówieniu kwestii Hongkongu przed Radą Praw Człowieka ONZ w zeszłym miesiącu.

Poprzedni dyrektorzy generalni Hongkongu musieli znaleźć równowagę między podążaniem za czerwonymi liniami Pekinu a zapewnieniem pozycji miasta jako międzynarodowego centrum finansowego. Lam określił to jako „podwójną odpowiedzialność”.

Przeszłość Lee u władzy i skłonność do wykonywania rozkazów może oznaczać, że równowaga pod jego przywództwem będzie coraz bardziej przechylać się w stronę Pekinu.

READ  Huragan Fiona – Najnowsze: „Bardzo silna” burza uderza w Nową Szkocję po zabiciu ośmiu osób w Portoryko

„Na pewno sądzę, że na początku będzie się bardziej opierać na politycznej woli Pekinu” – powiedział Choi.