Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Desperacja w związku z niedoborami żywności w Szanghaju w związku z trwającą blokadą COVID | Chiny

Opowieści o rozpaczy pojawiły się w Szanghaju, gdy miasto wkracza w trzeci dzień ścisłej blokady, z rosnącymi doniesieniami, że mieszkańcy nie mają dostępu do żywności, lekarstw i innych potrzebnych rzeczy.

Blokada miasta Covid została przedłużona na czas nieokreślony na początku tego tygodnia po tym, jak rozłożone restrykcje nie zdołały powstrzymać infekcji. Urzędnicy miejscy obiecali, że stopniowa blokada zakończy się 5 kwietnia, przez co wielu mieszkańców ogromnego chińskiego miasta nie będzie chciało zostać na czas nieokreślony.

Pomimo drastycznych środków liczba przypadków w Szanghaju nadal rosła wraz z kontynuowaniem obowiązkowych testów. Miasto odnotowało w piątek 20 398 nowych infekcji, z czego 824 to objawy.

Sfrustrowane wołania o pomoc rozchodzą się po Weibo, chińskiej platformie mikroblogowania, gdy mieszkańcy skarżą się na niedobory żywności i losowe blokady.

Jeden z komentarzy brzmiał w czwartek: „Bez względu na to, gdzie mieszkasz, czy masz pieniądze, czy nie, musisz się martwić, co jeszcze możesz zjeść i jak kupić rzeczy”.

„Czy chcesz zagłodzić lud Baoshan na śmierć?” Jeden z mieszkańców przedmieścia napisał, skarżąc się na brak jedzenia.

Pojawiły się również oznaki, że ochotnicy medyczni, którzy zostali przywiezieni do miasta, aby pomóc w wysiłkach związanych z pandemią, walczą o jedzenie.

„Czy zaopatrzenie jest tylko dla mieszkańców Szanghaju? …jako outsider mógłbym być wolontariuszem, ale dlaczego nie przydzielono nam towarów i zapasów? Wolontariusz medyczny płacze w filmie na Douyin, chińskiej platformie TikTok.

Film opublikowany w mediach społecznościowych, ale nie został zweryfikowany, pokazuje mężczyznę krzyczącego przez telefon do władz, mówiącego, że umiera z głodu.

Drony pojawiły się nad miastem na początku tego tygodnia, jak pokazano w Chinach wideo w mediach społecznościowych, ostrzegając ludzi protestujących na swoich balkonach, aby pozostali w pomieszczeniach.

A rosnące wołania o pomoc niepokoją w innych częściach kraju. „Każdego dnia, kiedy wstaję i sprawdzam Weibo, jest to albo post z prośbą o pomoc, albo obraźliwy post o tym, że nie mogę jeść. Jeden użytkownik Weibo z Ningbo, na południe od miasta w prowincji Zhejiang, nie napisał w czwartek, nikt pomyślałby, że w 2022 r. W Szanghaju jest ogromny niedobór żywności.

Obserwatorzy praw człowieka również wyrazili rosnące zaniepokojenie. „Użycie słowa „ubezpieczenie” w Chinach w porównaniu z resztą świata może być dość niedokładne” – powiedziała Maya Wang, starszy pracownik naukowy Human Rights Watch, dodając, że nie wyjaśniła, jak niebezpieczny może być kontynent.

Oznacza to, że mieszkańcy zwrócili się do grup, aby kupować hurtowo zapasy, ale dostęp do tych tras jest poza zasięgiem najsłabszych. „Jeśli jesteś biedny, masz niepełnosprawność lub jesteś bardzo stary, często możesz zostać wykluczony z tych zasobów lub nic o nich nie wiesz” – powiedział Wang, komentując doniesienia, że ​​niektóre starsze osoby zmarły podczas blokady po niemożności uzyskania dostępu Biofarmaceutyki, konsekwencje mogą być bardzo tragiczne.

Ścisłe zamknięcie tego globalnego miasta liczącego 26 milionów ludzi wydaje się być największym wyzwaniem dla twardej polityki Chin dotyczącej „dynamicznego zera” wirusa Covid. Analitycy twierdzą, że jakiekolwiek złagodzenie restrykcji nie będzie prawdopodobne przed 20. posiedzeniem partii w listopadzie, kiedy to chiński przywódca Xi Jinping ma ubiegać się o kolejną pięcioletnią kadencję.

READ  Numery szczepionek przeciw Covid wyprodukowanych w Indiach i ich znaczenie dla podróży do UE