Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła nowy projekt na rzecz ukraińskich dzieci w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła nowy projekt na rzecz ukraińskich dzieci w Polsce

Ukraińskie dzieci, które niedawno przeprowadziły się do Polski, odkrywają, jak aktywność fizyczna z innymi może pomóc im pokonać bariery językowe i nawiązać nowe przyjaźnie. Taka jest idea nowej kampanii „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” Projekt dla ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, zainicjowany przez WHO/Europe we współpracy z polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Instytutem Sportu – Państwowym Centrum Badawczym.

W ramach projektu stworzono cykl wydarzeń mających na celu poprawę dobrostanu dzieci, które przeprowadziły się do Polski oraz zainspirowanie ich i ich rodzin do znalezienia nowych kontaktów społecznych w nowym kraju.

Ochrona zdrowia ukraińskich rodzin

We wszystkich krajach Europejskiego Regionu WHO choroby niezakaźne są przyczyną 90% przedwczesnych zgonów.

„Kryzys na Ukrainie zmusił tysiące rodzin do opuszczenia kraju w poszukiwaniu nowego życia. Wiele z nich pozostaje bezbronnych i potrzebuje lepszej ochrony. Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej to jeden z najskuteczniejszych sposobów promowania zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia – Organizatorzy projektu.

Aktywne gry przed świętami

Sport i aktywność fizyczna to nasz wspólny język – pod taką dewizą działa Szkolny Klub Sportowy, polska organizacja koordynująca cykl wydarzeń dla dzieci. Ma na celu pokazanie, że aktywność fizyczna, sporty prozdrowotne i wspólna zabawa mogą zmniejszyć różnice kulturowe i przełamać bariery językowe. Ponadto ćwiczenia mogą pomóc dzieciom poczuć się lepiej fizycznie i psychicznie, zwiększając poczucie spokoju, zmniejszając niepokój i zapewniając ulgę od stresu związanego z kryzysem na Ukrainie.

Przed Świętami Bożego Narodzenia klub zorganizował 10 imprez sportowo-edukacyjnych dla dzieci i nauczycieli. Oprócz aktywnego udziału w zabawach i zawodach sportowych, uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na temat zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia. W zajęciach wraz z dziećmi wzięli udział znani sportowcy, w tym polska medalistka olimpijska.

„Aktywność fizyczna i sporty prozdrowotne przynoszą szczęście ludziom z każdego kraju i z każdego środowiska społecznego. Podczas aktywnych zabaw dzieci z Ukrainy i Polski mogą wspólnie poczuć tę radość – i zaprzyjaźnić się” – powiedziała dr Paloma Koczi, Przedstawicielka WHO w Polsce. .

READ  BOX rozszerza swoją obecność w Europie o nowe biura w Polsce

„Sport pomaga przywrócić poczucie normalności i poprawia zdrowie psychiczne. Aktywność fizyczna i sport mogą pomóc młodym ludziom radzić sobie i rozwijać się w sytuacjach kryzysowych, a takie projekty dają mi nadzieję na lepszą przyszłość dla nas wszystkich” – dodała.

Aktywność fizyczna dla zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci w wieku szkolnym spędzały co najmniej 60 minut na jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub zabawie o dowolnej intensywności – od gry w piłkę nożną na podwórku po taniec. Lepsza jest jakakolwiek aktywność fizyczna niż żadna, a im więcej, tym lepiej.

Idea wykorzystania aktywności fizycznej dla poprawy zdrowia opiera się na Europejskim Programie Działań WHO na lata 2020-2025, który promuje wizję wspólnych działań na rzecz lepszego zdrowia w każdym kraju Regionu.


*Ten artykuł został zmodyfikowany 23 grudnia 2022 r. w celu podkreślenia aktualnych zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej dzieci w wieku szkolnym wynoszącej średnio 60 minut dziennie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, głównie aktywności fizycznej, przez cały tydzień.