Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Minister sportu twierdzi, że nawet 40 krajów może zbojkotować igrzyska

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Minister sportu twierdzi, że nawet 40 krajów może zbojkotować igrzyska

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Międzynarodowy Komitet Olimpijski pracuje nad planami umożliwienia rosyjskim i białoruskim sportowcom startu w Igrzyskach w 2024 roku pod neutralną flagą.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniechuk powiedział, że aż 40 krajów może zbojkotować nadchodzące igrzyska, co sprawi, że całe wydarzenie stanie się bezsensowne.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Polska, Litwa, Estonia i Łotwa wspólnie odrzuciły plan Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zezwalający Rosjanom i Białorusinom na start w zawodach w 2024 roku.

Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski oświadczył w czwartek, że jakikolwiek bojkot jedynie „ukarze sportowców”.

Bortnichuk powiedział, że jego zdaniem możliwe będzie zbudowanie koalicji 40 krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, które poparłyby zablokowanie planów MKOl przed jego posiedzeniem 10 lutego.

Dodał: „W związku z tym nie sądzę, że przed igrzyskami będziemy musieli podejmować trudne decyzje, a jeśli je bojkotujemy, koalicja, której będziemy częścią, będzie na tyle szeroka, że ​​organizowanie igrzysk stanie się bezsensowne”.

Posunięcie to wywołało potępienie, a rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że plan dotyczy „świata odległego od realiów wojny”.

Minister sportu Ukrainy Wadim Gotset powiedział, że krajowe organizacje sportowe muszą „wzmocnić komunikację” z federacjami międzynarodowymi, aby utrzymać w mocy zakaz nałożony na rosyjskich i białoruskich sportowców, nałożony przez Komitet Wykonawczy MKOl bezpośrednio po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Jednak Prezydent MKOl Thomas Bach stwierdził od tego czasu, że miało to jedynie na celu podjęcie działań „zapobiegawczych” wobec tych sportowców, a obecnie nalega, aby nie byli oni dyskryminowani.

Ministrowie sportu Łotwy, Litwy, Estonii i Polski oświadczyli w czwartek, że „należy odrzucić wszelkie wysiłki MKOl mające na celu przywrócenie rosyjskich i białoruskich sportowców do zawodów, nawet pod neutralną flagą”.

„Wysiłki na rzecz powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów sportowych pod pozorem neutralności uprawomocniają decyzje polityczne i powszechną propagandę tych krajów” – dodali.

Wezwali „wszystkie międzynarodowe organizacje i federacje sportowe” do usunięcia rosyjskich i białoruskich sportowców z zawodów międzynarodowych do czasu zakończenia wojny.

Rząd Stanów Zjednoczonych oświadczył, że popiera zawieszenie rosyjskich i białoruskich organizacji sportowych w międzynarodowych organizacjach sportowych, a także zachęca te organizacje do zaprzestania transmisji wydarzeń w obu krajach.

Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre dodała, że ​​jeśli sportowcy mogą brać udział w wydarzeniach takich jak igrzyska olimpijskie, muszą to być sportowcy neutralni i „musi być absolutnie jasne, że nie reprezentują narodu rosyjskiego ani białoruskiego”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził, że nie toczyły się jeszcze żadne rozmowy w sprawie powrotu do zawodów rosyjskich i białoruskich sportowców oraz przestrzegł Ukrainę i inne kraje przed konsekwencjami groźby bojkotu.

„Groźba bojkotu igrzysk olimpijskich, którą obecnie rozważa Ukraiński Komitet Olimpijski, jest sprzeczna z podstawami Ruchu Olimpijskiego i zasadami, które on reprezentuje” – napisał MKOl w opublikowanym w czwartek dokumencie zawierającym pytania i odpowiedzi.

„Bojkot stanowi naruszenie Karty Olimpijskiej, która zobowiązuje wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie do „uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich poprzez wysyłanie sportowców”. Jak pokazała historia, poprzednie bojkoty nie osiągnęły swoich celów politycznych i służyły jedynie karaniu sportowców. Bojkot Narodowych Komitetów Olimpijskich”.

READ  Sports Digest: Emily Sweeney przewidziała, że ​​dostanie miejsce w olimpijskiej drużynie bobslejowej