Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Świat straci 10% lodu lodowcowego, nawet jeśli uderzy w cele klimatyczne Środowisko

Według danych zebranych wyłącznie dla Guardian, jedna dziesiąta światowych lodowców górskich stopi się do połowy tego stulecia, nawet jeśli ludzkość osiągnie cele porozumienia klimatycznego z Paryża.

Utrata ponad 13200 kilometrów sześciennych wody – wystarczającej do wypełnienia jeziora Superior lub ponad 10 metrów od stadionu Wembley – jest równoważna efektom rozlewania się na gęsto zaludnione delty rzek, siedliska dzikich zwierząt i poziom mórz.

Na niektórych szczególnie dotkniętych obszarach, w tym w Europie Środkowej i Ameryce Północnej oraz na niższych szerokościach geograficznych, oczekuje się, że masa lodowców zmniejszy się o ponad połowę.

Naukowcy powiedzieli, że większość tego stopienia, która nie obejmuje Grenlandii ani Antarktydy, jest nieunikniona, ponieważ została uwięziona przez globalne ocieplenie, które ludzie spowodowali w ostatnich latach.

Mimo to twierdzą, że działania podejmowane dziś przez rządy – w tym niedawne zapowiedzi bardziej ambitnych celów redukcji emisji przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i inne kraje – mogą mieć ogromny wpływ na krajobraz w drugiej połowie tego wieku.

„To, co teraz obserwujemy w górach, było powodowane przez gazy cieplarniane przez dwie lub trzy dekady” – powiedział glacjolog Ben Marzion z Uniwersytetu w Bremie. W jakiś sposób możemy uznać to za dzień zagłady, ponieważ jest już za późno, aby powstrzymać topnienie wielu lodowców. Ale ważne jest również, aby ludzie zrozumieli, jak decyzje podjęte teraz mogą wpłynąć na to, jak będzie wyglądał nasz świat za dwa lub trzy pokolenia ”.

Marzeion wyodrębnił dane z pliku Synteza w zeszłym roku Z ponad 100 modeli komputerowych stworzonych przez instytuty badawcze na całym świecie.

Badania te przewidywały różne możliwe zachowania prawie 200 000 lodowców górskich na planecie, w zależności od różnych ścieżek emisji i wzorców cyrkulacji pogody.

READ  Recenzja albumu: Heartbreakers Space Club // Dakota Jones: The Independent

Połączone wyniki są jak dotąd najdokładniejszym oszacowaniem tego, jak góry utraciły swoje śnieżnobiałe szczyty i niebieskie lodowce.

Pomiędzy 2021 a 2050 rokiem Marzion obliczył średnią utratę masy w różnych scenariuszach na 13200 gigaton. To odpowiednik topienia prawie pięciu olimpijskich basenów lodowych co sekundę przez następne 30 lat.

Widok z odległej jaskini lodowej w Eagle Glacier w Juneau na Alasce. Zdjęcie: Becky Buhrer / Associated Press

Surowe ograniczenia emisji nie spowolnią tego. Różnica między najlepszym a najgorszym scenariuszem była mniejsza niż 20%. Pozostałe 80% jest już zabezpieczone.

Kontrastuje to z oczekiwaniami na drugą połowę stulecia, kiedy decyzje podjęte teraz będą miały duże znaczenie. W scenariuszu niskiej emisji oczekuje się, że obecny lodowiec skurczy się o około 18% do 2100 r., Co oznaczałoby spowolnienie. Natomiast w scenariuszu wysokich emisji strata przyspieszyłaby do 36%.

Ma to wiele konsekwencji. Według danych, topniejące lodowce górskie odpowiadają za ponad jedną trzecią wzrostu poziomu mórz, czyli więcej niż na Antarktydzie Najnowszy raport o stanie klimatu w Europie, Który został wydany w zeszłym tygodniu. To stale zwiększa ryzyko powodzi i powodzi wzdłuż obszarów przybrzeżnych i rzek.

W zależności od tego, jak szybko można zredukować emisje, dodatkowy spływ prawdopodobnie zwiększy poziom mórz o 79-159 mm do 2100 r., Według raportu zbiorczego.

Na poziomie lokalnym i regionalnym może również obniżać stabilność systemów rzecznych. Na poziomie sezonowym lodowce alpejskie pomagają regulować zaopatrzenie w wodę, gromadząc opady w zimie i uwalniając je latem.

Ale gdy topnieją przez dziesięciolecia z powodu globalnego ocieplenia, więcej obszarów w dolnym biegu rzeki doświadczy najpierw boomu wodnego, a następnie upadku. Wskazują na to wcześniejsze badania 1,9 miliarda ludzi jest zagrożonych niedoborem wody w górach, głównie w Chinach i Indiach.

Pilność zależy od wysokości, grubości lodu, warunków pogodowych i wielu innych czynników. Oczekuje się, że wśród najbardziej dotkniętych tym problemem będą niskie pasma górskie, takie jak europejskie Alpy czy Pireneje. W Szwajcarii i we Włoszech istnieją już przypadki słynnych lodowców, które szybko się cofają lub całkowicie topią.

READ  Misja NASA da bezprecedensowy widok wód powierzchniowych Ziemi | NASA

Naukowcy przewidują, że do 2050 r. Na świecie może być więcej lodowców, ponieważ wiele z obecnych dużych lodowców rozpadnie się na mniejsze części, ale twierdzą, że liczba i rozmiar lodowców jest mniej ważna niż trendy wpływające na masę i objętość na przestrzeni dziesięcioleci.

„Bardzo ważne jest myślenie długoterminowe” – powiedział Samuel Nussbaumer z Global Glacier Watch Service i Uniwersytetu w Zurychu. „Lodowce mają długą pamięć”.