Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Steve Kaufman: „Nauka języka online nie ma końca”

„Angielski, francuski, japoński, mandaryński, chiński, hiszpański, szwedzki, niemiecki, rosyjski, portugalski, kantoński, włoski, ukraiński, koreański, grecki, rumuński, polski – teraz pracuję nad perskim i arabskim” – powiedział Steve Kaufman.

76-letni Kaufman jest wielojęzycznym entuzjastą, uczy się języka od ponad 50 lat i jest współzałożycielem aplikacji do nauki języków LingQ.

Globalne podróże i pasja do nauki pozwoliły mu zrozumieć 20 języków, wiedzę, której teraz uczy innych online za pośrednictwem swojego kanału YouTube.

Rozmawialiśmy z Kaufmanem, aby zbadać jego rozumienie języków w dobie cyfrowego uczenia się.

Mając 20 języków w kieszeni, jaki był pierwszy język, w którym zdecydowałeś się kontynuować naukę?

Urodziłem się w Szwecji, w wieku pięciu lat moja rodzina przeniosła się do Kanady. Od razu zapomniałem szwedzkiego – w domu wszyscy mówimy po angielsku. Chociaż uczyliśmy się francuskiego w szkole, nie przepadałem za tym.

Potem bardzo mnie zmotywował profesor na uniwersytecie Co zmieniło mnie w cywilizację i kulturę francuską. Główną rolą nauczyciela jest motywowanie ucznia. Nauczyciel nie musi uczyć języka – nauczyciel musi motywować uczącego się. Ponieważ gdy uczeń jest zmotywowany, nic go nie powstrzymuje.

Kiedy już wiesz, że możesz nauczyć się języka – masz pewność, że możesz to zrobić i wiesz, jak to zrobić – wtedy będzie coraz łatwiej. Mózg staje się nieco bardziej elastyczny.

Masz jakieś sekrety do nauki języków?

Sekret nauki języka polega na tym, aby mieć dostęp do treści, które są dla Ciebie zrozumiałe i interesujące. Spożywaj go dużo – skup się na zrozumieniu, skup się na przyzwyczajeniu mózgu do nowego języka i nowych wzorców. Nie martw się o to, o czym zapomniałeś, nie martw się o to, czego nie możesz zrobić – po prostu idź dalej. Mózg się do tego przyzwyczai.

To nie jest łatwe – jest zabawne. To zajmuje dużo czasu. Uczę się teraz arabskiego i farsi, uczę się w nich od trzech lat. Odkrywanie języka to świetna zabawa. Myślę, że w zależności od języka potrzeba około trzech do sześciu miesięcy, aby osiągnąć poziom, na którym można zacząć odkrywać naprawdę interesujące i interesujące rzeczy – których potrzebujesz, ponieważ opanowanie biegłości zajmuje dużo czasu. Dotarcie do miejsca, w którym możesz powiedzieć i zrozumieć pewne rzeczy, nie zajmuje dużo czasu.

Ludzie często uczą języków z dużym naciskiem na niuanse gramatyczne – musisz rozumieć tryb łączący i za każdym razem musisz dobrze trafić w płeć. Tak się nie stanie. Nastąpi to po długiej ekspozycji, gdy mózg zacznie używać języka.

Oczekuje się, że język będzie tworzony i tworzony poprawnie, podczas gdy nacisk powinien być kładziony na rozumienie. Jeśli osiągnąłeś poziom, na którym rozumiesz jakiś język, możesz teraz zająć się najciekawszymi rzeczami. Możesz cieszyć się językiem. Być może możesz obejrzeć serial telewizyjny na Netflix po hiszpańsku.

Są sposoby, aby cieszyć się tym procesem bez konieczności zdobywania ośmiu punktów na dziesięć na niektórych egzaminach.

a ostatnie badania Wykazał, że kultura jest jednym z głównych czynników napędzających osoby uczące się języków w Wielkiej Brytanii – czy uważasz, że wpłynęło to na pasję ludzi do nauki języków?

Kultura może być świetnym motywatorem, z pewnością dla niektórych języków, takich jak japońska animacja czy koreańska gra w kalmary.

Istnieje wiele różnych powodów, które motywują ludzi, ale myślę, że najważniejsze jest to, że jeśli możesz dać ludziom poczucie sukcesu, chcą iść dalej. Nie możesz zacząć słuchać dialogów ani czytać napisów – to bardzo trudne. Zanim uzyskasz dostęp do tego materiału, musisz mieć pewien poziom zrozumienia działania języka i podstawowe słownictwo.

Ale gdy będziesz wystarczająco blisko, ten materiał zabierze Cię daleko. Zwykle w szkole mamy podręcznik. Kiedy skończysz ten podręcznik, to koniec. W dzisiejszych czasach internet nie ma końca.

Jednym z głównych sposobów, w jaki ludzie uczą się dziś języków, są narzędzia cyfrowe. Jak Twoja aplikacja LingQ wykonuje proces nauki języka?

W każdym języku, powiedzmy hiszpańskim lub francuskim, mamy w bibliotece X materiałów dla tego języka. Lekcje zawsze składają się z audio i tekstu – myślę, że bardzo ważne jest połączenie audio i czytania, ponieważ wzajemnie się wzmacniają.

Zwykle na początku możesz niewiele zrozumieć. Tak więc czytasz tekst i są fiszki, jeśli chcesz przejrzeć pewne słowa. Gdy to zrobisz, system wykryje to, czego szukasz – rzeczy, których nie szukasz, system zakłada, że ​​wiesz, a po chwili system zrozumie, jaki jest twój poziom słownictwa. Jeśli przyniesiesz nowy materiał, powie Ci, że jest dla Ciebie 15% nowych słów, np.

Mamy mini-historie, których możesz użyć do nauki języka, ale możesz też importować dialogi z Netflix, filmów z YouTube, artykułów prasowych i piosenek – możesz importować, co chcesz. Pod względem treści jest otwarty. Możesz iść na zawsze.

Mamy też nauczycieli, więc jeśli chcesz z kimś porozmawiać, powinieneś to zrobić.

Gdybyś mógł udzielić jakiejś ważnej rady komuś, kto ma problemy z pogodzeniem się z językiem, co by to było?

Nauka języka powinna być zabawą. Znajdź sposób na zabawę. Jeśli spodoba ci się ten proces, będziesz kontynuować.

Na naukę języka składają się dwa elementy – Twoje nastawienie i czas, który spędzasz. To jest. Jeśli jesteś podekscytowany, jeśli jesteś zainteresowany, jeśli jesteś pewny siebie, jeśli cieszysz się, że to robisz, jeśli uważasz, że warto — te elementy pozytywnego zachowania są najważniejsze. Numer dwa spędza na tym czas. Oczywiście, jeśli jesteś podekscytowany, zdobędziesz ten czas.

Pamiętam, że kiedy próbowałem nauczyć się niemieckiego, patrzyłem na te tabele deklinacji i nigdzie nie szedłem, bo nigdy ich nie zapamiętam. Musimy zdać sobie sprawę, że tych rzeczy nie pamiętamy. Skup się na robieniu rzeczy, które lubisz robić.


Może Ci się spodobać: Technologia językowa: studium wartego miliardy przemysłu cyfrowego

READ  Cały świat jest sceną dla Bugs w Bengaluru