Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone zgadzają się wysłać na Ukrainę samoloty F-16 z Danii i Holandii

Stany Zjednoczone zgadzają się wysłać na Ukrainę samoloty F-16 z Danii i Holandii

Waszyngton zgodził się wysłać na Ukrainę myśliwce F-16 z Danii i Holandii.

Anonimowy amerykański urzędnik powiedział Reuterowi, że Biały Dom dał dwóm europejskim krajom formalne zapewnienie, że przyspieszy zatwierdzanie wniosków o transfer F-16, gdy ukraińscy piloci zakończą programy szkolenia samolotu.

„Stany Zjednoczone prowadzą aktywne rozmowy z naszymi europejskimi partnerami na temat tego, w jaki sposób możemy wesprzeć starania o jak najszybsze zapewnienie Ukrainie szkolenia pilotów F-16” – powiedział Politico rzecznik Departamentu Stanu.

Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra z zadowoleniem przyjął decyzję Waszyngtonu o „utorowaniu drogi dla wysłania myśliwców F-16 na Ukrainę”.

„Teraz będziemy dalej omawiać tę kwestię z naszymi europejskimi partnerami” – dodał.

Dania, która gości ukraińskich pilotów na szkoleniach i ma nadzieję zobaczyć „rezultaty” programu na początku 2024 r., powiedziała, że ​​teraz będzie dyskutowana dostawa samolotów na Ukrainę.

Ukraina aktywnie poszukiwała wyprodukowanych w USA myśliwców F-16, aby pomóc jej przeciwstawić się rosyjskiej przewadze powietrznej. Ale Kijów powiedział na początku tego tygodnia, że ​​jego piloci nie będą mogli w tym roku obsługiwać wyprodukowanych w USA myśliwców F-16.

Śledź wszystkie najnowsze aktualizacje poniżej.

READ  Izrael twierdzi, że Huti zajęli statek na Morzu Czerwonym, a wśród jego właścicieli i załogi nie ma żadnych Izraelczyków