Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomość o zgodzie USA na wysłanie F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii |  Ukraina

Wiadomość o zgodzie USA na wysłanie F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii | Ukraina

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w liście, do którego dotarła agencja informacyjna Reuters, że Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać na Ukrainę myśliwce F-16 z Danii i Holandii po zakończeniu szkolenia pilotów.

Waszyngton przyspieszy zatwierdzanie próśb o przekazanie F-16, czytamy w liście, który został wysłany do odpowiedników Blinkena w Danii i Holandii. Stany Zjednoczone muszą wyrazić zgodę na przekazanie Ukrainie samolotów wojskowych od swoich sojuszników.

„Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16” – napisał Blinken w liście.

„Ważne jest, aby Ukraina była w stanie obronić się przed ciągłą agresją Rosji i naruszeniem jej suwerenności”.

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w maju programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Oprócz Danii ośrodek szkoleniowy miał powstać w Rumunii. Rosja odpowiedziała na to poparcie, twierdząc, że dostarczenie Ukrainie F-16 stanowi „ogromne ryzyko” dla krajów zachodnich.

Koalicja składająca się z 11 krajów ma rozpocząć w Danii szkolenie ukraińskich pilotów do latania na F-16. Pełniący obowiązki ministra obrony Danii Trols Poulsen powiedział w lipcu, że ma nadzieję zobaczyć „rezultaty” ćwiczeń na początku 2024 roku.

Zgoda USA następuje dzień po tym, jak Ukraina oświadczyła, że ​​w oparciu o obecne harmonogramy nie będzie w stanie uruchomić samolotów jesienią lub zimą.

„Już teraz jest jasne, że jesienią i zimą nie będziemy w stanie obronić Ukrainy za pomocą myśliwców F-16” – powiedział ukraińskiej telewizji rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

„Pokładaliśmy duże nadzieje w tym samolocie, że stanie się częścią obrony powietrznej i będzie w stanie chronić nas przed terrorem rakiet i rosyjskich dronów”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział: „Ukraińscy piloci wrócą z ćwiczeń, a samoloty wrócą z nimi”.

READ  Biden przewiduje, że po wizycie na Kapitolu wygra infrastruktura o wartości 1,2 biliona dolarów

Blinken napisał, że zatwierdzenie wniosków pozwoliłoby Ukrainie „w pełni wykorzystać swoje nowe możliwości, gdy pierwsza grupa pilotów zakończy szkolenie”.

12 lipca Kuleba powiedział, że F-16 mają być operacyjne na Ukrainie – z pilotami przeszkolonymi do latania nimi – do marca 2024 roku.

Na początku wojny Ukraina dysponowała niewielkimi siłami powietrznymi samolotów o radzieckich standardach. Aktywnie poszukiwał amerykańskiego myśliwca F-16, który pomógłby mu przeciwstawić się rosyjskiej przewadze powietrznej. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli prywatnie, że F-16 nie pomogłyby zbytnio Ukrainie w jej obecnej kontrofensywie ani nie zmienią gry, kiedy w końcu przybędą, biorąc pod uwagę rosyjskie systemy obrony powietrznej i sporne niebo nad Ukrainą.

Stany Zjednoczone wymieniły również wyzwania związane ze znalezieniem wystarczającej liczby pilotów ze znajomością języka angielskiego potrzebną do ukończenia szkolenia — poinformował New York Times. Gazeta podała, cytując urzędników amerykańskich, że jak dotąd zidentyfikowano tylko ośmiu pilotów myśliwców – co nie wystarcza na jedną eskadrę. Około 20 kolejnych pilotów zostało wysłanych w tym miesiącu do Wielkiej Brytanii na naukę Terminologia angielska związane z samolotami.