Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX uruchamia pierwszą na świecie „amatorską załogę kosmiczną” orbitującą wokół Ziemi | SpaceX

SpaceX wysłał pierwszą na świecie załogę „astronautów amatorów” na specjalną trzydniową orbitę wokół Ziemi.

Udany start w środę wieczorem był najambitniejszym jak dotąd skokiem w turystyce kosmicznej. To pierwszy czarterowy lot pasażerski Elona Muska i pierwszy raz rakieta wystrzelona na orbitę z załogą, w której nie ma profesjonalnych astronautów.

Administrator SpaceX, Benji Reed, powiedział w przeddzień startu ze Stacji Kennedy’ego NASA przestrzeń środek. „Dostaję gęsiej skórki nawet teraz, gdy o tym rozmawiam”.

Podróż prowadzi 38-letni Jared Isakman, który dorobił się fortuny dzięki firmie obsługującej płatności, którą założył jako nastolatek. Isaac jest trzecim miliarderem, który wystartuje tego lata, po lotach Richard Branson z Virgin Galactic I Jeff Bezos z Blue Origin w lipcu.

Dołącza do niej Isaacman Hayley Arsenault, 29 lat, chory na raka z dzieciństwa i asystent lekarza w Szpitalu Dziecięcym St. Jude w Memphis w stanie Tennessee. Isaac obiecał szpitalowi 100 milionów dolarów z własnych pieniędzy i poszukuje kolejnych 100 milionów w ramach darowizn.

W podróży znajdują się również zwycięzcy loterii Chris Sembrowski, 42 lata, inżynier danych z Everett w stanie Waszyngton, i Sian Proctor, 51 lat, nauczycielka z college’u w Tempe w Arizonie.

Arceneaux ma zostać najmłodszym Amerykaninem w kosmosie i pierwszą osobą w kosmosie, która ma protezę, tytanowy pręt w lewej nodze.

Od lewej do prawej: Christopher Sembrowski, dr Sian Proctor, Jared Isakman i Hayley Arsenox. Zdjęcie: SpaceX/UPI/Rex/Shutterstock

Pasażerowie spędzą trzy dni okrążając Ziemię na niezwykłej wysokości 357 mil (575 kilometrów) – 100 mil (160 kilometrów) wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – przed wystrzeleniem w ten weekend u wybrzeży Florydy.

Chociaż NASA nie odgrywa żadnej roli w tym procesie, jej menedżerowie i pionierzy wspierają lot, nazwany Inspiracją4.

„Dla mnie im więcej osób jest zaangażowanych, niezależnie od tego, czy są to osoby prywatne, czy rząd, tym lepiej” – powiedział astronauta NASA Shane Kimbrough, który zbliża się do końca swojego sześciomiesięcznego pobytu na stacji kosmicznej.

READ  Trwają US Open 2021, a tak wygląda kort tenisowy z kosmosu

Jako utalentowany pilot, Isaacman przekonał SpaceX do wzięcia wyższej kapsuły Dragona niż kiedykolwiek wcześniej. Początkowo wahający się z powodu zwiększonej ekspozycji na promieniowanie i innych zagrożeń, SpaceX zgodził się po przeglądzie bezpieczeństwa.

„Teraz mam tylko nadzieję, że je podnieśliśmy” – powiedział Isakman dziennikarzom w przeddzień lotu. „Jeżeli znowu lecimy na Księżyc i lecimy na Marsa i dalej, musimy trochę wyjść z naszej strefy komfortu i zrobić kolejny krok w tym kierunku”.

Isaacman przechwytuje całą kartę za podróż, ale nie mówi, ile milionów zapłacił.

Chociaż kapsuła jest zautomatyzowana, czterej jeźdźcy Dragona przez sześć miesięcy trenowali w locie, aby poradzić sobie w każdej sytuacji awaryjnej. Szkolenie to obejmowało loty odśrodkowe i myśliwce, ćwiczenia startu i powrotu w symulatorze kapsuły SpaceX oraz żmudny lot nad Mount Rainier w Waszyngtonie w śniegu.

Luksusowy pies unoszący się w kapsule rakietowej SpaceX Falcon 9 niosący załogę Inspiration4.
Luksusowy pies unoszący się w kapsule rakietowej SpaceX Falcon 9 niosący załogę Inspiration4. Zdjęcie: SPACEX/AFP/Getty Images

Cztery godziny przed startem, czwórka wyłania się z ogromnego hangaru rakietowego SpaceX, machając i machając całusami swoim rodzinom i pracownikom firmy, po czym zostaje zabrana do eleganckich białych garniturów. Gdy znaleźli się na wyrzutni, pozowali do zdjęć i machnęli pięściami przed podniesieniem windy. Proctor tańczył, kiedy wchodziła do włazu.

Nadchodzący prywatny lot SpaceX, na początku przyszłego roku, będzie świadkiem, jak emerytowany astronauta NASA eskortuje trzech bogatych biznesmenów na stację kosmiczną na tygodniową wizytę. Rosjanie w najbliższych miesiącach przewożą na stację kosmiczną japońskiego aktora, reżysera i biznesmena.

Niegdyś przeciwnik turystyki kosmicznej, teraz NASA jest jej zwolennikiem. Transformacja z rządowych astronautów w nieprofesjonalnych jest „niesamowita”, powiedział były administrator NASA Charles Bolden, były dowódca promu kosmicznego.

„Pewnego dnia astronauci NASA będą raczej wyjątkiem niż regułą” – powiedział Mason Beck z Cornell University, profesor inżynierii, który przez prawie dekadę był głównym technologem NASA. „Ale prawdopodobnie pozostaną pionierami, za którymi pójdzie reszta z nas”.

READ  Dzisiejsze zdjęcie NASA przedstawia kosmiczny kwiat wyhodowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej