Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozpoczyna się podróż bez kwarantanny dla mieszkańców Anglii, którzy zostali trafieni podwójnym atakiem

Rząd Borisa Johnsona ogłosi wznowienie podróży zagranicznych mieszkańców Anglii bez kwarantanny od 19 lipca, pomimo obaw przed długimi kolejkami na lotnisku i wzrostem zachorowań na koronawirusa.

Johnson i najwyżsi ministrowie zgodzili się, że podróżni, którzy otrzymali dwie szczepienia przeciwko Covid-19 i dzieci, powinni mieć możliwość podróżowania do krajów Amber List, w tym do Francji, Hiszpanii i Włoch, bez izolacji przez 10 dni po powrocie.

Szczegóły planu zostaną ogłoszone prawodawcom przez Granta Shappsa, sekretarza ds. transportu, w czwartek. Dwóch brytyjskich urzędników państwowych poinformowało Financial Times, że nowy system rozpocznie się 19 lipca, kiedy większość angielskich ograniczeń dotyczących Covid-19 ma wygasnąć.

Shapps przedstawi nowe ustalenia, które mają obejmować konieczność wykonania testu PCR po powrocie do Anglii, tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku podróży do miejsc docelowych z „zielonej listy”, takich jak Malta i Majorka.

Chociaż ministrowie chcieli ułatwić organizację podróży od 19 lipca, brytyjskie siły graniczne chciały przełożyć to do 26 lipca, aby dać więcej czasu na przygotowanie się do znacznego wzrostu ruchu na lotniskach.

„Ministrowie chcą, aby został zaprezentowany 19 lipca w dniu Wielkiego Wybuchu, mimo że siły graniczne są zaniepokojone logistyką” – powiedział wtajemniczony. „Rozsądne jest jak największe wyrównanie ze względu na prostotę” – powiedział inny urzędnik.

Przemawiając w środę przed komisją parlamentarną, Johnson potwierdził, że zapowiedź pojawi się w czwartek i opisał podwójne szczepienia jako „wielkiego wyzwoliciela”, który oferuje „ogromny potencjał” przywrócenia normalnego życia.

Premier powiedział w tym tygodniu: „Utrzymamy nasze ścisłe kontrole graniczne, w tym Czerwoną Listę, i uznając ochronę zapewnianą przez dwie dawki szczepionki, będziemy współpracować z branżą turystyczną, aby wyeliminować potrzebę w pełni zaszczepionych przybyszów w celu ich odizolowania z powrotem z bursztynowego kraju”.

Lotniska obawiają się ogromnych kolejek przed imigracją w przypadku nagłego odebrania podróżnych, a straż graniczna sprawdza świadectwa szczepień każdego przylatującego pasażera.

READ  Domniemani bojownicy Grupy Wagnera oskarżeni o zabijanie cywilów na Ukrainie | Ukraina

Linie lotnicze zasugerowały, że zamiast tego powinny sprawdzać status pasażerów podczas odprawy, a British Airways, Virgin Atlantic i Heathrow Airport połączyły siły, aby rozpocząć próbę, która przyspieszy przyloty w pełni osłoniętych przylotów.

Pozostaje również niejasne, w jaki sposób nieszczepieni podróżnicy w Wielkiej Brytanii mogą udowodnić swój status szczepień.

Początek sezonu wakacji szkolnych został również przyćmiony możliwością anulowania lotów w krótkim czasie z powodu wzrostu liczby przypadków Covid-19.

Sajid Javid, minister zdrowia, powiedział, że przypadki mogą wzrosnąć do rekordowych 100 000 dziennie, jeśli – jak się spodziewa – podjęta zostanie decyzja o usunięciu większości ograniczeń prawnych 19 lipca.

Ostatnie dane wskazują, że w każdym przypadku zakażenia koronawirusem wymagane są dwie dodatkowe osoby do samoizolacji.

Sugeruje to, że tygodniowo 700 000 osób może być zarażonych, a 1,4 miliona więcej osób każe się izolować, co może doprowadzić do chaosu w planach podróży ponad 2 milionów osób tygodniowo w mgnieniu oka.

Paul Charles, dyrektor generalny biura doradztwa turystycznego The PC Agency, powiedział, że perspektywa konieczności izolowania wpłynie na planowanie podróżnych.

Aktualizacja biznesowa wirusa koronowego

Jak koronawirus wpływa na rynki, firmy, nasze codzienne życie i miejsca pracy? Bądź na bieżąco dzięki naszemu biuletynowi dotyczącemu koronawirusa. Rejestracja tutaj

„Bycie elastycznym będzie kluczem do przetrwania kaprysów zmian przepisów granicznych w ostatniej chwili i innych ograniczeń tego lata” – powiedział.

Grupa sześciu linii lotniczych, kierowana przez Manchester Airports Group, zabierze rząd w piątek do Sądu Najwyższego z wnioskiem o kontrolę sądową w sprawie przejrzystości systemu sygnalizacji świetlnej dla podróży międzynarodowych.

„Pilnie potrzebujemy, aby rząd Wielkiej Brytanii był bardziej elastyczny i otwarty, jeśli chodzi o podróże międzynarodowe”, powiedział Charlie Cornish, dyrektor generalny MAG Group.