Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były prezydent RPA Jacob Zuma poddaje się policji | Jakub Zuma

Były prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma jest w areszcie policyjnym po tym, jak zgłosił się do służby 15 miesięcy w więzieniu za obrazę sądu.

Rzecznik Ministerstwa Policji Lirandzo Themba potwierdził, że 79-letnia Zuma była pod opieką policji, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, w środę wieczorem. Wcześniej Zuma Fundacja powiedziała Podda się.

Władze więzienne potwierdziły, że Zuma „pozwolono na rozpoczęcie odbywania kary 15 miesięcy więzienia w ośrodku poprawczym Estcourt” w jego rodzinnej prowincji KwaZulu-Natal. To pierwszy raz, kiedy były prezydent trafił do więzienia w czasach po apartheidu Afryka Południowa.

Trybunał Konstytucyjny Zuma został skazany w zeszłym tygodniu za odrzucenie na początku tego roku instrukcji, by zeznawać w śledztwie korupcyjnym w ciągu dziewięciu lat sprawowania władzy do 2018 roku.

Policja otrzymała polecenie aresztowania go do końca środy, jeśli się nie podda. Południowoafrykańskie stacje telewizyjne opublikowały zdjęcia, na których Zuma opuszcza jego dom.

W oświadczeniu Fundacji Zuma czytamy: „Drodzy mieszkańcy Afryki Południowej i cały świat. Informujemy, że Prezydent Zuma zdecydował się zastosować do nakazu odosobnienia. Jest w drodze, by poddać się w zakładzie karnym w KZN”. Dodała, że ​​w późniejszym czasie nastąpi kolejne oświadczenie.

Córka Zumy, Dodo Zuma Sambodla, napisała na Twitterze, że „nadal jest w świetnym humorze” i że „powiedział, że ma nadzieję, że nadal mają te same kombinezony z Robben Island… pozdrów tato!”

Decyzja Zumy o podporządkowaniu się nakazowi Trybunału Konstytucyjnego została podjęta po tygodniu rosnących napięć związanych z karą pozbawienia wolności.

Zuma został skazany na 15 miesięcy więzienia za pogardę, ponieważ zlekceważył nakaz sądu, by zeznawać przed panelem sądowym badającym powszechne zarzuty o korupcję podczas jego prezydentury, od 2009 do 2018 roku.

Zwolennicy byłego prezydenta RPA Zumy zbierają się w Nkandla
Zdjęcie: Rogan Ward/Reuters

W ostatniej chwili apelując o uniknięcie pójścia do więzienia, prawnicy Zumy napisali do pełniącego obowiązki prezesa sędziego z prośbą o zawieszenie jego aresztu do piątku, kiedy sąd okręgowy wydał orzeczenie w sprawie jego wniosku o odroczenie aresztowania.

READ  Pogląd The Guardian na świętowanie niepodległości Ukrainy: W cieniu niepewności | redakcyjny

Jego prawnicy zwrócili się do urzędującego sędziego o wydanie dyrektyw uniemożliwiających policji aresztowanie go, twierdząc, że doszłoby do „zniszczenia jego życia”.

Według lokalnych doniesień Sąd Najwyższy spotkał się późną środą, ale najwyraźniej odrzucił wniosek. Zuma wszczął również dwa postępowania sądowe, aby uniknąć aresztowania po tym, jak został skazany w zeszłym tygodniu.

Napięcia polityczne nasiliły się w prowincji KwaZulu-Natal w wyniku skazania Zumy w więzieniu. Setki jego zwolenników zebrało się w jego domu w weekend i obiecało zapobiec jego aresztowaniu, ale wyjechali w niedzielę.

Mimo że skandal został nadszarpnięty, Zuma zyskał reputację zagorzałego przeciwnika apartheidu, byłego reżimu w RPA, który rządził bezwzględną białą mniejszością. Był więziony przez 10 lat w więzieniu Robben Island, gdzie przetrzymywani byli więźniowie polityczni, w tym Nelson Mandela i Walter Sisulu.

Reuters i The Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu