Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja mianuje notorycznego generała na czele ofensywy na Ukrainę | Rosja

Rosja mianowała osławionego generała, który w latach 90. strzelał do prodemokratycznych demonstrantów, jako swojego pierwszego głównodowodzącego wojny w UkrainaKreml stara się powstrzymać ukraińską kontrofensywę, która wprawiła jego siły w chaos.

Nominacja generała Siergieja Surowykina nastąpiła tego samego dnia, w którym Władimir Putin otrzymał upokarzający cios po Eksplozja na moście Kercze Zalał odcinek autostrady w Cieśninie Kerczeńskiej i spowodował poważny pożar linii kolejowej.

Surowkin jest dowódcą-weteranem, który kierował rosyjską kampanią wojskową w Syrii w 2017 roku, gdzie został oskarżony o stosowanie „kontrowersyjnych” taktyk, w tym masowych bombardowań przeciwko bojownikom antyrządowym.

Eksplozja mostu w Kerczu: materiał z kamer CCTV pokazuje moment eksplozji – wideo

Jego nominacja jest pierwszym dowódcą na polu bitwy sił rosyjskich na Ukrainie. Może to wskazywać, że Moskwa zdaje sobie teraz sprawę, że jej wojsko jest zagrożone upadkiem na Ukrainie, a siły Kijowa posuwają się we wszystkich czterech regionach, które, jak twierdzi Putin, „zaanektował”.

Sorovikin, były dowódca Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych, został latem mianowany szefem Południowego Zgrupowania Wojskowego, zastępując generała Aleksandra Dwornikowa, który trwał na tym stanowisku tylko kilka miesięcy.

Uważa się, że poprawiło to skuteczność sił rosyjskich walczących na wschodniej Ukrainie, gdzie rosyjskie siły inwazyjne były nękane przez słabą komunikację i współpracę.

Jednak Sorovikin ma również burzliwą historię, która obejmuje dwa wyroki więzienia za rzekomą sprzedaż broni i kierowanie kolumną wojskową przeciwko protestującym podczas zamachu stanu w 1991 r. Wcześniej pracował także w Tadżykistanie i Czeczenii.

Urzędnicy brytyjskiego wywiadu napisali w niedawnym raporcie na temat perspektywy awansu Sorovikina na dowódcę Południowej Grupy Wojskowej: „Przez ponad 30 lat kariera Sorovikina była usiana zarzutami o korupcję i brutalność”.

Podczas próby zamachu stanu w 1991 r. podjętej przez sowieckich twardogłowych, Surowkin, który był wówczas kapitanem, dowodził oddziałem strzelców, którzy przeszli przez barykady wzniesione przez prodemokratycznych demonstrantów. W starciu zginęło trzech mężczyzn, z których jeden został zmiażdżony.

Pisał Grigorij Judin, rosyjski polityk, naukowiec i socjolog. „Ci ludzie wiedzą, co robili i wiedzą teraz”.

Dzięki tej nominacji Kreml może również dążyć do zwalczania krytyki ze strony nacjonalistów, którzy oskarżają wojsko o złe zarządzanie wojną na Ukrainie i niestosowanie ostrej taktyki w celu zmuszenia władz Kijowa do podporządkowania się.

Wśród Rosjan, którzy z zadowoleniem przyjęli nominację Surovkina, był Jewgienij Prigożyn, niesławny założyciel prywatnej firmy wojskowej Wagnera i zdeklarowany krytyk przywództwa wojskowego.

„Sorovikin jest najzdolniejszym dowódcą w rosyjskiej armii”, powiedział Prigozhin, zgodnie z oświadczeniem współpracującej z nim firmy Concorde. Jest „legendarną postacią, urodzoną, by wiernie służyć swojemu krajowi”.

„Po otrzymaniu zamówienia [in 1991]Sorovikin to ten oficer, który bez wahania wszedł do swojego czołgu i wyruszył ratować swój kraj.

READ  WHO zatwierdza chińską szczepionkę Sinovac Covid | Szczepienia i szczepienia