Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Raport komisji z 6 stycznia wykazał, że Trump i jego sojusznicy zaangażowali się w 200 działań w celu unieważnienia wyborów

Raport komisji z 6 stycznia wykazał, że Trump i jego sojusznicy zaangażowali się w 200 działań w celu unieważnienia wyborów

Komisja Specjalna Izby Reprezentantów do zbadania zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia opublikowała swój 845-stronicowy raport późnym wieczorem w czwartek, szczegółowo opisujący, w jaki sposób Donald Trump i jego sojusznicy zaangażowali się w co najmniej 200 działań mających na celu obalenie wyborów prezydenckich w 2020 r. i wezwali do Nigdy nie pozwól mu. Aby ponownie wejść do biura.

Potępiający raport jest zwieńczeniem 17-miesięcznego śledztwa W wydarzeniach prowadzących do i do 6 stycznia 2021 r., kiedy tłum zwolenników Trumpa zaatakował Kapitol Stanów Zjednoczonych, próbując obalić wybory.

Za zamieszki na Kapitolu – brutalne powstanie, w wyniku którego zginęło pięciu i dziesiątki funkcjonariuszy organów ścigania – obwinia „jednego człowieka”: byłego prezydenta Trumpa.

Okazało się, że działał nielegalnie, uczestnicząc w „wieloczęściowym spisku” mającym na celu obalenie wyników wyborów – spisku, którego kulminacją były wydarzenia tamtego dnia.

„Dowody te doprowadziły do ​​nadrzędnego i bezpośredniego wniosku: główną przyczyną 6 stycznia był jeden człowiek, były prezydent Donald Trump, a następnie wielu innych” – czytamy w raporcie.

Żadne z wydarzeń z 6 stycznia nie miałoby miejsca bez niego.

Jednym z najbardziej obciążających ustaleń raportu był zakres, w jakim Trump i jego najbliższe otoczenie atakowali urzędników wyborczych, próbując skłonić ich do przechylenia wyników wyborów na jego korzyść.

W ciągu dwóch miesięcy między dniem wyborów a 6 stycznia grupa przeprowadziła co najmniej 200 odrębnych operacji namierzania i prób wpłynięcia na urzędników.

Komisja Specjalna szacuje, że w ciągu dwóch miesięcy między listopadowymi wyborami a powstaniem 6 stycznia prezydent Trump lub jego najbliższy krąg zaangażowali się w co najmniej 200 publicznych lub prywatnych publicznych lub prywatnych działań informacyjnych, lobbingowych lub potępiających, skierowanych przeciwko stanowym ustawodawcom lub stanowi. lokalnych administratorów wyborów do unieważnienia wyników wyborów stanowych” – czytamy w raporcie.

READ  Ukraińscy żołnierze i wieśniacy na linii frontu przygotowują się do ataku w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiej armii Władimira Putina | wiadomości ze świata

Obejmowało to 68 spotkań, próby lub podpięte rozmowy telefoniczne lub SMS-y oraz 125 postów w mediach społecznościowych ówczesnego prezydenta lub jego najlepszych współpracowników.

Doskonałym przykładem jest próba Trumpa „wyprania” sekretarza stanu Gruzji, Brada Raffenspergera – na którego ówczesny prezydent naciskał w niesławnej rozmowie telefonicznej, aby „znalazł” 11 000 głosów, aby zmienić stan na swoją korzyść.

Według raportu, do 2 stycznia 2021 r. – w dniu tej rozmowy telefonicznej – pan Trump próbował już rozmawiać przez telefon z panem Raffenspergerem co najmniej 18 razy.

Donald Trump rozmawiał przez telefon z Mikiem Pence’em 6 stycznia 2021 r

(Raport Komisji Wyboru Domu)

Według raportu, w ramach „wieloczęściowego spisku” Trump „nadzorował” również próby wprowadzenia fałszywych wyborców w celu poświadczenia wyników na jego korzyść w siedmiu stanach wygranych przez prezydenta Joe Bidena.

Komitet opisuje, w jaki sposób Trump kierował „ukierunkowanym kontaktem z wieloma urzędnikami w stanach, które stracił, ale miał parlamenty kierowane przez GOP, w tym w Michigan, Pensylwanii, Georgii i Arizonie”.

Raport ujawnił również tożsamość sojusznika pana Trumpa, oskarżonego o bycie architektem tego fałszywego spisku wyborczego: Kennetha Chesebrougha.

Pan Chesbro, mało znany prawnik, rzekomo kierował spiskiem, a nie prawnik Trumpa, John Eastman, który niesławnie przygotował szczegółowy przewodnik po tym, jak twierdził, że ówczesny wiceprezydent Mike Pence mógł obalić wybory.

„Fałszywy plan wyborczy wyłonił się z serii notatek prawnych napisanych przez zewnętrznego doradcę prawnego kampanii Trumpa: Kennetha Chesebrougha” – czytamy w raporcie.

Oprócz działań pana Trumpa i jego najbliższego kręgu w okresie poprzedzającym 6 stycznia, raport zawiera również nowe szczegóły dotyczące samego dnia – oraz odmowy byłego prezydenta podjęcia próby powstrzymania powstania.

Kiedy jego zwolennicy zaatakowali Kapitol, Trump oglądał to w telewizji i „w ciągu dnia nie dzwonił do wysokiego urzędnika ds. bezpieczeństwa narodowego”.

READ  Ukraina i Rosja zakończyły pierwszą wymianę więźniów od czasu katastrofy lotniczej

„Ani w Pentagonie, ani w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departamencie Sprawiedliwości, FBI, Departamencie Policji Kapitolu ani w biurze burmistrza Waszyngtonu” – napisano w raporcie, dodając, że nawet nie próbował się z nim skontaktować. Pence’a, żeby sprawdzić, czy jest bezpieczny.

Ponieważ głowa państwa nie podjęła żadnych działań, raport ujawnił, że dowódca Gwardii Narodowej DC „agresywnie” rozważa posunięcie się naprzód i wysłanie żołnierzy do Kapitolu bez czekania na zgodę.

W wyniku działań byłego prezydenta komisja zaleca, aby Trump – który w zeszłym miesiącu ogłosił, że będzie kandydował do Białego Domu w 2024 r. – nie mógł ponownie objąć urzędu.

Raport wskazuje na fragment Konstytucji Stanów Zjednoczonych, który stanowi, że osoba, która przysięgała przestrzegać Konstytucji, ale „zaangażowała się w powstanie” lub „udzielała pomocy lub pocieszenia wrogom Konstytucji”, może zostać zdyskwalifikowana ze sprawowania urzędu. .

Gwałtowny bunt 6 stycznia

(Copyright 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Komisja wydaje również poważne ostrzeżenie dotyczące przyszłości Ameryki, jeśli Trump i jego najbliższe otoczenie nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoją rolę w powstaniu.

„W orzeczeniu komisji, opartym na wszystkich zebranych dowodach, prezydent Trump wierzył wtedy i nadal wierzy, że jest ponad prawem, nie jest związany naszą konstytucją i jej wyraźnymi kontrolami władzy prezydenckiej. Ten ostatni Trump oświadczenie wzmaga nasze obawy związane z impeachmentem”. Jak stwierdzono w raporcie.

Jeśli prezydent Trump i jego współpracownicy, którzy pomagali mu w próbie obalenia prawnego wyniku wyborów w 2020 r., nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej, ich zachowanie może stać się precedensem i zaproszeniem do zagrożenia przyszłych wyborów.

„Brak pociągnięcia ich do odpowiedzialności teraz może ostatecznie doprowadzić w przyszłości do nielegalnych prób obalenia naszych wyborów, a tym samym zagrozić bezpieczeństwu i przetrwaniu naszej republiki”.

Pan Trump zareagował wściekle na raport, przechodząc na swoją platformę Truth Social, gdy tylko został opublikowany, aby ponownie opisać śledztwo jako „polowanie na czarownice”.

READ  Brytyjskie śledztwo „w celu ustalenia, czy brytyjskie komponenty były używane w rosyjskiej broni” | polityka obronna

„Bardzo niewyselekcjonowany raport komitetu partyjnego celowo nie wspomina o tym, że Pelosi nie spełniła mojego zalecenia użycia wojsk w Waszyngtonie, nie pokazała słów„ pacyfistycznych i patriotycznych ”, których użyłem, ani nie zbadała przyczyny protestu. Oszustwa wyborcze. Polowanie na czarownice !” on napisał.

Długo oczekiwany raport – oparty na ponad 1000 wywiadach i wielu dokumentach, w tym e-mailach, SMS-ach i zapisach rozmów telefonicznych – został opublikowany w czwartek.

Raport miał zostać opublikowany w środę, ale został opóźniony o jeden dzień z powodu niespodziewanej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

Komitet odbył ostatnie publiczne przesłuchanie na początku tego tygodnia, podczas którego ogłosił, że jest w trakcie kierowania spraw karnych do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród skierowań komisja stwierdziła, że ​​Trumpowi potencjalnie mogą zostać postawione cztery zarzuty karne za jego rzekomą rolę w powstaniu.

Zarzuty obejmują: utrudnianie oficjalnego postępowania rządu Stanów Zjednoczonych, spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, spisek mający na celu złożenie fałszywego oświadczenia oraz podżeganie, pomocnictwo lub pomoc w powstaniu.

Teraz do Departamentu Sprawiedliwości należało podjęcie decyzji, czy postawić zarzuty karne.