Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

G7 jest bliskie przejęcia rosyjskich aktywów dla Ukrainy

G7 jest bliskie przejęcia rosyjskich aktywów dla Ukrainy

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Kraje zachodnie aktywnie poszukują sposobów przejęcia aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego w celu finansowania Ukrainy, ponieważ konflikty polityczne w Stanach Zjednoczonych i Europie zagrażają przepływowi wsparcia finansowego dla tej Ukrainy.

W ostatnich tygodniach urzędnicy G7 zintensyfikowali rozmowy na temat wydania części z około 300 miliardów dolarów Rosji zamrożonych aktywów państwowych, co stanowi radykalny krok, który może otworzyć nowy rozdział w wojnie finansowej, którą Zachód toczy przeciwko Moskwie.

Nacisk ten następuje po tym, jak dwa kluczowe pakiety pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości ponad 100 miliardów dolarów zostały w tym tygodniu zachwiane, a Republikanie w Kongresie USA i Viktor Orban z Węgier, członka UE, zajęli stanowisko przeciwko finansowaniu Kijowa.

Przejęcie rosyjskich aktywów mogłoby stanowić alternatywne źródło finansowania dla Kijowa, zwłaszcza w świetle spodziewanych ogromnych kosztów powojennej odbudowy.

Jednak do tej pory rządy G7 w większości odrzucały takie posunięcie, obawiając się ucieczki części zagranicznych inwestorów inwestujących w aktywa dolarowe i euro.

Chociaż Waszyngton nigdy publicznie nie popierał zajęcia, Stany Zjednoczone prywatnie przyjęły w ostatnich tygodniach bardziej asertywne stanowisko, argumentując w komisjach G7, że istnieje sposób na przejęcie aktywów „zgodnych z prawem międzynarodowym”.

„Członkowie G7 i inne szczególnie dotknięte kraje mogłyby przejąć rosyjskie aktywa suwerenne jako środek zaradczy, aby nakłonić Rosję do zaprzestania agresji” – stwierdzono w dokumencie dyskusyjnym rządu USA, obejrzanym przez „Financial Times” i rozesłanym do komitetów G7. Departament Skarbu USA odmówił komentarza.

Urzędnik amerykański powiedział, że Waszyngton prowadzi aktywne rozmowy na temat wykorzystania rosyjskich aktywów suwerennych i uważa, że ​​harmonogram podjęcia decyzji jest krótki. Zasugerowali, że kwestię tę można omówić na potencjalnym spotkaniu przywódców G7, które zbiegnie się z drugą rocznicą pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

READ  Trzęsienie ziemi w Grecji: trzęsienie ziemi o sile 6,4 było odczuwalne na obszarach tak odległych jak Izrael

Unijne propozycje na razie ograniczają się do przejęcia samych rosyjskich aktywów, a zamiast tego mają na celu ograniczenie zysków generowanych przez instytucje finansowe takie jak Euroclear, w którym przechowywane są państwowe aktywa o wartości 191 miliardów euro.

Jednak wezwania do wykorzystania samych aktywów nasiliły się wraz z pojawieniem się pęknięć w konsensusie politycznym w sprawie dodatkowego finansowania dla Ukrainy. Pakiety pomocowe o wartości odpowiednio 60 miliardów dolarów i 50 miliardów euro dla Waszyngtonu i Brukseli nie uzyskały w tym tygodniu akceptacji.

Lord David Cameron, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, wyraził pewność, że istnieje „legalna droga” konfiskaty aktywów i zasugerował, że Wielka Brytania powinna współpracować z USA, jeśli nie uda się przekonać innych sojuszników z G7.

Dodał: „Wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych środków”. Powiedział brytyjskiej komisji parlamentarnej W czwartek dodał, że „mocno nalega” na tę propozycję w ramach G7.

Zaprzeczył, że będzie to miało „negatywny wpływ” na inwestycje napływające, twierdząc, że inwestorzy, którzy najprawdopodobniej będą zdenerwowani, będą już „bardzo przerażeni faktem, że zamroziliśmy” aktywa.

Amerykański urzędnik powiedział, że dyskusje prawne prowadzone na G7 odzwierciedlają znaczenie przestrzegania prawa międzynarodowego w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Celem na nadchodzące tygodnie będzie praca nad rozwiązaniem wszystkich kluczowych kwestii, aby grupa G7 mogła działać wspólnie.

Kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy, Francja i Belgia, niechętnie podejmują taki krok, powołując się na kwestie prawne, takie jak ochrona, z której korzystają suwerenne aktywa na mocy prawa międzynarodowego. Większość aktywów państwowych Rosji o wartości 300 miliardów euro znajduje się w Europie.

Jednak jeden z zachodnich urzędników powiedział, że w ramach G7 toczyły się „z pewnością ożywione rozmowy” i „rosnący konsensus” co do wykorzystania rosyjskich suwerennych aktywów na korzyść Ukrainy.

„Sprowadza się to do pytania: czy obywatele Zachodu i ministrowie skarbu powinni po prostu ponieść koszty wojny, czy też Kreml powinien być na haczyku?”

READ  Drugi dzień Davos: Świat „w tarapatach” wraz z pogłębiającym się kryzysem żywnościowym – aktualizacje na żywo | Praca

Amerykańska gazeta stwierdziła, że ​​rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że ​​konfiskata mienia może być „stosowana jako prawny środek zaradczy przez te kraje, które są szczególnie poszkodowane w wyniku łamania prawa międzynarodowego przez Rosję”.

„Musimy znaleźć sposób na dostarczenie pieniędzy Ukrainie w jakiejkolwiek formie” – powiedział w tym tygodniu unijny dyplomata zaangażowany w nieudane negocjacje na szczycie. „Coraz więcej krajów wskazuje na źródła i pyta, dlaczego nadal tam są”.