Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Największa kradzież dzieł sztuki od czasów nazistów” – aktualizacja Wojny na Ukrainie z 13 listopada (edycja europejska)

„Największa kradzież dzieł sztuki od czasów nazistów” – aktualizacja Wojny na Ukrainie z 13 listopada (edycja europejska)

streszczenie:

  • Minister Gospodarki kieruje delegacją do Waszyngtonu w celu omówienia dalszej pomocy
  • Zełenski jest wdzięczny za rakiety, które w weekend broniły Kijowa
  • Rosjanie i Ukraińcy w zaciętej walce na linii Kubiańsk-Swatow-Kremina
  • AFU mogła odbić niewielki obszar w pobliżu Awdijiwki
  • Obejrzyj: Amerykański program informacyjny podkreśla ukraińskie dzieła sztuki zrabowane przez siły rosyjskie
  • W zachodnim obwodzie zaporoskim trwa pat, spowodowany ciężkimi walkami

Ukraińscy przywódcy przybywają do Waszyngtonu, aby poprosić Biały Dom i Kongres USA o dalszą pomoc

Andrij Jermak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że w niedzielę przybył do Stanów Zjednoczonych z delegacją pod przewodnictwem Ministra Gospodarki, która miała prowadzić rozmowy.

„Kluczowe obszary dyskusji: formuła pokojowa prezydenta Zełenskiego, wzmocnienie obronności Ukrainy, wszechstronna współpraca i wiele innych ważnych tematów” – napisał Yermak na X (dawniej Twitterze). „Jestem wdzięczny naszym partnerom za wsparcie dla Ukrainy. Razem stoimy. Idźmy dalej. „

Skomentował, że delegacja pod przewodnictwem minister gospodarki Julii Sviridenko będzie omawiać „prezydencką formułę na pokój, wzmocnienie ukraińskiej obronności, kompleksowe pogłębienie naszej współpracy i wiele innych ważnych tematów”.

Grupa ma przeprowadzić rozmowy zarówno z Kongresem, jak i administracją prezydenta USA Joe Bidena. po arabskuS wspomniany.

Zełenski dziękuje partnerom za obronę powietrzną, która zestrzeliła rakiety lecące w kierunku Kijowa

„Dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy pomogli wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy” – napisał w niedzielę prezydent Zełenski w mediach społecznościowych. „Patriot, NASAMS, IRIS-T, SAMP-T, Ravens, Hawks i inne systemy. Chociaż nie wszystkie szczegóły mogą zostać ujawnione, ukraińska tarcza powietrzna jest już silniejsza niż w zeszłym roku.”

W weekend Kijów ogłosił, że rakiety Patriot, wyprodukowane przez amerykańską firmę Raytheon Technologies, zestrzeliły rosyjskie rakiety zmierzające w kierunku stolicy Ukrainy.

Zełenski często powtarzał, że systemy obrony powietrznej są dla Kijowa najważniejszym priorytetem podczas rozmów o pomocy z zachodnimi sojusznikami.

Nasze możliwości uległy poprawie, ale nie pozwalają nam jeszcze chronić całego naszego terytorium. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem naszej osłony powietrznej. „Każdy kraj i każdy przywódca, który pomaga nam wzmocnić obronę powietrzną, ratuje życie” – powiedział.

Działalność: rejon Kopiaśnika

Linia Kubiańsk-Swatow-Kremina pozostaje frontem gorącej rywalizacji, a przeciwne siły wymieniają się zyskami w ciągu weekendu.

Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) poczyniły w niedzielę marginalne postępy, wyjaśniając rosyjskie stanowisko na południu kraju Pershoravnevi (24 km na wschód od Kubiańska) migawki geograficzne wskazują:

Tymczasem materiał opublikowany tego samego dnia pokazuje, jak siły rosyjskie posuwają się na pozycje na zachód od miasta Serhiwka (13 km na zachód). Swatow), co potwierdza rosyjskie twierdzenia o zdobyciu miasta przez wojska rosyjskie. Źródła rosyjskie podały również, że w pobliżu zbliżali się kremlowscy najeźdźcy Kislewka (20 km na południowy wschód Kubiańsk) I Makeevka (22 km na północny zachód Cremina) w sobotę.

W sobotę ukraiński Sztab Generalny poinformował, że jednostki rosyjskie przeprowadziły nieudane akcje ofensywne w czterech osadach na wschód od Kubiańska i trzech miastach na zachód od Swatowa. Jak podaje Instytut Studiów nad Wojną (ISW), rzecznik Dowództwa Ukraińskich Sił Lądowych podpułkownik Wołodymyr Witiu potwierdza, że ​​„siły rosyjskie kontynuowały swoje działania ofensywne w kierunku Kubiańska, ale przegrupowują się, ponieważ siły rosyjskie nie odniosły strategicznych sukcesów w w zeszłym miesiącu.” Od walki.”

Działalność: rejon Avdiivka

W weekend walki nasiliły się wokół miasta Stepov, około 3 km na północ od kluczowego miasta Awdijiwka, a obie strony ogłosiły niewielki postęp.

„Ukraiński kanał Telegram szczegółowo opisuje otaczającą go sytuację taktyczną” – powiedział ISW Awdijewka W sobotę twierdzono, że siły ukraińskie wypędziły siły rosyjskie ze Stepowa po tym, jak siły rosyjskie zajęły tymczasowe pozycje w osadzie. ISW wyjaśniło, że nie ma widocznych dowodów na to, że siły rosyjskie kontrolują pozycje na obrzeżach miasta lub w samym Stepowie. Rosyjscy blogerzy podali w weekend, że siły rosyjskie przeprowadziły ciężkie ataki na zachód od słynnej hałdy żużla Terikon i w pobliżu koksowni na północ od Awdiivki.

Inni rosyjscy blogerzy przebywający na miejscu w niedzielę przedstawili niezweryfikowane twierdzenia, że ​​siły rosyjskie poczyniły marginalne postępy na południe od miasta w pobliżu restauracji Carska Okhota, której siły Unii Afrykańskiej tymczasowo wykorzystywały jako bazę.

Z opublikowanego w sobotę materiału geograficznego wynika również, że siły ukraińskie posuwały się na południe od Awdijówki w pobliżu autostrady E50. Z drugiej strony rosyjski bloger wojskowy stwierdził w niedzielę, że siły ukraińskie „rozpoczęły kontratak i odzyskały kontrolę nad utraconymi wcześniej pozycjami w kierunku Fodian (7 km na południowy zachód od Awdijiwki) w zeszłym tygodniu.

Doniesienia mówią, że Rosjanie kradną bezcenne antyki i wycinają obrazy z ram

W amerykańskim programie informacyjnym 60 Minutes, który został opisany jako „największa kradzież dzieł sztuki od czasów nazistów”, rosyjscy żołnierze splądrowali ponad 30 ukraińskich muzeów, konfiskując bezcenne artefakty i obrazy:

Operacje: obwód zaporoski

W niedzielę jednostki AFU odnotowały niewielki wzrost w zachodniej części obwodu zaporoskiego, podało ISW, cytując rosyjskich blogerów. Twierdzili, że ukraińscy żołnierze nieznacznie zbliżali się w pobliżu Nowoprokopiwka (tuż na południe od Robotyne) i zajęli pozycje na północny zachód Opracowanie (10 km na wschód od Robotina). „Ukraiński obserwator wojskowy poinformował również, że siły ukraińskie odniosły sukces na zachód od Robotynia i wyparły elementy rosyjskiej 136. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych (58. Armia Połączonych Sił Zbrojnych, Południowy Okręg Wojskowy) z pozycji na wysokościach taktycznych w okolicy” – podaje ISW.

Centrum badawcze poinformowało również, że w niedzielę siły rosyjskie kontynuowały swoje działania ofensywne na tym obszarze i również odnotowały niewielkie zyski tam oraz na północ od Kobani w tym samym obszarze, jak wskazuje materiał geolokalizowany:

Pomoc humanitarna nadal napływa

Założyciel Amerykańskiego Projektu Pomocy Humanitarnej Operacja Bocian Biały Zostało to zgłoszone Poczta Kijowska W ten weekend organizacja charytatywna z siedzibą w Chicago przekroczyła próg 50 000 apteczek dostarczonych żołnierzom i ludności cywilnej na Ukrainie. Organizacja zapewniła także setki ewakuacji dla rozdartych wojną mieszkańców wsi oraz inny sprzęt, zwłaszcza kamizelki kuloodporne. Poniżej film przedstawiający proces pomocy:

Johna Morettiego