World

„Nie wstydzisz się?”: Biden potępia republikańskie ataki na prawa do głosowania | Joe Biden

Joe Biden rozpoczął emocjonalny atak na rasistowskie prawo wyborcze przetaczające się przez Amerykę, ostrzegając, że „atak XXI wieku na Jima Crowa jest prawdziwy” i wzywając Republikanów: „Nie wstydzisz się?”

Jednak prezydent spotkał się z natychmiastową krytyką ze strony postępowców za to, że w swoim 20-minutowym przemówieniu nie wspomniał o zakłóceniach, przepisach proceduralnych Senatu, które udaremniają wysiłki na rzecz ochrony demokracji.

Z Prawo do głosowania pod oblężeniem W kontrolowanych przez Republikanów stanowych legislaturach Biden wygłosił we wtorek swoje najostrzejsze oświadczenie w tej sprawie, bezpośrednio potępiając „wielkie kłamstwo” swojego poprzednika Donalda Trumpa dotyczące skradzionych wyborów.

Zauważył, że 17 stanów uchwaliło 28 ustaw, które utrudniają głosowanie, a 400 ustaw czeka na zatwierdzenie. Prawdopodobnie będzie mieć nieproporcjonalny wpływ na osoby kolorowe. Powołując się na segregację prawną w przeszłości Ameryki, prezydent ostrzegł: „Ofensywa Jima Crowa w XXI wieku jest realna, nieubłagana i będziemy ją energicznie zwalczać”.

Przekazał on Republikanom dosadne przesłanie: „Wstańcie na litość boską i pomóżcie zapobiec temu wspólnemu wysiłkowi podważenia naszych wyborów i naszego świętego prawa do głosowania. Czy nie wstydzicie się tego? , musimy pracować razem”.

Prezydent był chwalony za ignorowanie ataków Trumpa i obelg w pozornej próbie przywrócenia uprzejmości w Waszyngtonie. Ale przemawiając w National Constitution Center w Filadelfii, zdjął rękawiczki z fałszywych zarzutów Trumpa o oszustwa wyborcze w wyborach w 2020 roku, których kulminacją był śmiertelny atak na Kapitol w dniu 6 stycznia.

Biden powiedział, że głosowało więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej, a lokalni urzędnicy wyborowi, legislatury stanowe i ponad 80 sędziów oddalili kwestionowanie wyniku. Przeliczenia przeprowadzono w Arizonie, Wisconsin i Georgii i nie zmieniły one wyniku.

“Dla tych, którzy kwestionują wyniki i kwestionują uczciwość wyborów, jest jasne, że żadne inne wybory nie zostały przeprowadzone pod taką kontrolą i tymi standardami. Wielkie kłamstwo jest po prostu: wielkim kłamstwem”.

Tłum oklaskiwał entuzjastycznie. Wyraźnie krytykując odmowę Trumpa zaakceptowania porażki, Biden kontynuował: „W Ameryce, jeśli przegrasz, akceptujesz wyniki. Postępujesz zgodnie z Konstytucją. amerykańskie doświadczenie tylko dlatego, że jesteś nieszczęśliwy. Mąż stanu. To jest samolubne.

To nie jest demokracja, to odmowa prawa do głosowania. Tłumi, ujarzmia odmowę pełnych, wolnych i uczciwych wyborów, co jest najbardziej nieamerykańską rzeczą, jaką każdy z nas może sobie wyobrazić, oraz najbardziej niedemokratyczną i niepatriotyczną rzeczą”.

Biden zauważył, że reszta świata patrzy, mówiąc, że właśnie wrócił ze spotkań G7 i NATO w Europie.

Pytają mnie: „Czy wszystko będzie dobrze?” Zamek demokracji na świecie “Czy wszystko będzie dobrze?”

Ostrzegł: „Więc wysłuchaj mnie wyraźnie. Obecnie w Ameryce rozwija się atak, próba stłumienia i sabotażu prawa do głosowania w uczciwych i wolnych wyborach, atak na demokrację, atak na wolność, atak na to, kogo my są i kim jesteśmy jako Amerykanie. Ale nie pomylcie się, łobuzami i podżegaczami strachu, sprzedawcami. Kłamstwa zagrażają założeniu naszego kraju.

W wieku 78 lat Biden powiedział, że nigdy nie spodziewał się wypowiedzieć takich słów.

Stoimy w obliczu najważniejszego testu naszej demokracji od czasów wojny secesyjnej i nie jest to przesada. od wojny secesyjnej. W tym czasie Konfederaci nie naruszyli Kapitolu, jak zrobili to rebelianci 6 stycznia. Nie mówię tego, żeby cię martwić. Mówię to, ponieważ powinieneś być zaniepokojony.

Prezydent spotkał się z presją ze strony aktywistów, aby wykorzystał swoją „oskarżycielską ambonę” i zrobił więcej, aby zwiększyć świadomość napaści na prawo do głosowania. W zeszłym tygodniu on i Kamala Harris, wiceprezydent, która kieruje działaniami w tej sprawie, gościli liderów praw obywatelskich.

We wtorek Biden obiecał, że Departament Sprawiedliwości użyje swojej władzy, by przeciwstawić się „nieustannemu atakowi praw stanowych”, które podważają prawa wyborcze w stary i nowy sposób. Podział praw głosu zostanie podwojony.

Biden nazwał to „narodowym obowiązkiem” Kongresu, by uchwalił ustawę dla ludzi, aby zwalczać tłumienie wyborców, wyciągać ciemne pieniądze z polityki i kończyć manipulacje partyzanckie. Zauważył jednak, że w zeszłym miesiącu Republikanie odmówili nawet omawiania tej sprawy.

Promował także ustawę o prawach głosu Johna Lewisa, ale żaden projekt ustawy nie ma realistycznej perspektywy dostania się do jego biura, podczas gdy Republikanie mają 50 miejsc w Senacie i mogą rozmieścić stoisko, co wymagałoby 60-osobowej większości w 100-osobowej sali . Jednak Biden nie odniósł się do tego problemu.

Wzywali do tego niektórzy prominentni Demokraci, w tym House Majority Whip James Clyburn, sojusznik Bidena. Wyłączone tworzenie obcinania Umożliwić uchwalenie ustaw o prawach do głosowania. Biden nie wspomniał o tym obejściu.

Niektórzy obserwatorzy wyrażali frustrację. Ezra Levine, współdyrektor wykonawczy Ruchu Niepodzielnych Ludów, napisał na Twitterze: „Czekaliśmy ponad sześć miesięcy na prezydenta, który wygłosi przemówienie na temat demokracji. I co wymyślili?”

Dodał: „Nie da się odeprzeć ataku GOP na demokrację tylko poprzez edukację wyborców przed 2022 rokiem. Przegrasz. Przegramy. Nasza demokracja przegra. przekazując ten cholerny rachunek.

READ  Jennifer Lawrence ostrzega przed działaniami Republikanów w celu wprowadzenia surowszych ograniczeń dotyczących głosowania w YouTube PSA