Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przywódcy UE zgadzają się na częściowy zakaz importu rosyjskiej ropy

Przywódcy UE zgadzają się na częściowy zakaz importu rosyjskiej ropy

Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na częściowy zakaz Rosyjska ropa Import, z wyjątkiem głównego szlaku dostaw, aby zdobyć poparcie Węgier, ponieważ szukają sposobów ukarania Władimira Putina za jego wojnę z Ukrainą.

Dyplomaci powiedzieli, że zakaz obejmie ropę i produkty ropopochodne, ale wykluczy dostawy rurociągami na Węgry, Słowację i Czechy.

Porozumienie, które pojawiło się na późnym szczycie w Brukseli w poniedziałek, powinno utorować drogę do porozumienia UE w sprawie mocno opóźnionego szóstego pakietu sankcji, który obejmuje również środki wymierzone w rosyjskie banki i więcej osób.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej państw członkowskich, pochwalił porozumienie w tweecie, mówiąc, że „odcina ogromne źródło finansowania”. [Russia’s] machina wojenna” i „wywrze maksymalną presję na Rosję, aby zakończyła wojnę”.

Ale porozumienie zostało osiągnięte dopiero po tygodniach negocjacji między państwami członkowskimi i kosztem znacznych ustępstw oferowanych Węgrom i ich sąsiadom, ponieważ stolice ważyły ​​rosnące koszty gospodarcze wielu rund sankcji wobec Rosji.

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz powiedział, że umowa dowodzi, że Unia Europejska jest zjednoczona. Dodał: „Zgodziliśmy się na bardziej dalekosiężne sankcje wobec Rosji. Będzie zakaz importu większości rosyjskiej ropy”.

Stolice nie określiły, jak długo potrwają jakiekolwiek cięcia rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem.

Zakaz obejmie zakupy ropy naftowej drogą morską, która pokrywa około dwóch trzecich europejskiego importu z Rosji. Ponadto zobowiązania Niemiec i Polski do wstrzymania importu ropy przez północną część rurociągu Przyjaźń mają pokryć embargo do 90 proc. do końca roku.

Trzymanie rurociągów z dala od wszelkich zakazów było Główny wymóg Węgierktóry argumentował, że zakaz narazi gospodarkę na ryzyko, biorąc pod uwagę jej uzależnienie od rosyjskiej ropy naftowej. Wiktor UrbanPremier Węgier zapewnił również środki, które zapewnią Budapesztowi możliwość pozyskiwania rosyjskiej ropy z innych źródeł, jeśli dojdzie do „wypadku” z Drużbą, która przecina Ukrainę.

Częściowy zakaz grozi zakłóceniem konkurencji na rynku ropy w Unii Europejskiej, gdzie rafinerie podłączone do rurociągów z Rosji mają przewagę cenową. Cena rosyjskiej ropy spadła do znacznego dyskonta, ponieważ europejscy handlowcy unikali morskiej ropy naftowej od inwazji na Ukrainę.

READ  Kierowca e-hulajnogi w Brisbane w stanie Queensland traci prawo jazdy za przekroczenie prędkości

Jeśli eksport przez Drużbę osiągnie maksymalną przepustowość 750 000 baryłek dziennie, pomoże Rosji zarobić prawie 2 miliardy dolarów miesięcznie od nabywców z UE.

Rosyjska ropa Urals kosztuje około 93 USD za baryłkę. W porównaniu do 120 USD za BrentMiędzynarodowy standard oleju. Podczas gdy rosyjska ropa dostarczana przez Drużbę może nie mieć tak dużego rabatu, w zależności od struktury kontraktów, węgierska grupa naftowa Mol stwierdziła, że ​​jej się to podoba. „Wysokość rakiety” Jego marże rafineryjne od marca dzięki „spreadowi Brent-Ural”.

Dyplomaci UE powiedzieli, że w ramach wysiłków na rzecz zmniejszenia zakłóceń na rynku zostanie wprowadzony zakaz odsprzedaży produktów rafinowanych wytworzonych z rosyjskiej ropy, a niektóre kraje będą miały dłuższy okres stopniowej działalności. Wprowadzony zostanie również zakaz świadczenia usług, w tym finansowania dostaw ropy, poinformowali dyplomaci.

Wolumen wysyłany przez Drużbę już wzrósł od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a nabywcy w Unii Europejskiej korzystają z ogromnych rabatów lub zapasów przed jakimikolwiek zakazami.

Argus, agencja raportująca ceny energii, poinformowała, że ​​podczas gdy dostawy drogą morską z Rosji do Europy spadły o 500 tys. Węgry zwiększyły dostawy o 65 000 baryłek dziennie, podczas gdy Polska importowała dodatkowe 130 000 baryłek dziennie, co pomogło zrównoważyć spadki gdzie indziej.

Zawiera pakiet karny Sbierbank wydalony Od systemu wiadomości Swift, a także ograniczeń dotyczących większej liczby rosyjskich stacji państwowych oraz nowej rundy zamrożenia aktywów i zakazów podróżowania dla osób fizycznych.

Bruksela zaproponowała zakaz zakupu rosyjskiej ropy na początku maja, podkreślając trudności, jakie Unia Europejska ma ze znalezieniem sposobu na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy za wojnę z Ukrainą, bez szkody dla części europejskiej gospodarki, które są uzależnione od rosyjskiej energii. Unia Europejska zakazała już rosyjskiego węgla, ale zwolniła gaz z sankcji.

READ  Partie skrajnie prawicowe rosną w siłę w całej Europie

Ale rosyjski państwowy Gazprom ograniczył dostawy do Polski, Holandii i Bułgarii za odmowę zapłaty za gaz w rublach.

Dodatkowe raporty Victora Malleta w Brukseli, Eleni Varvitsiote w Atenach i Davida Shepparda w Londynie.