Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przywódca Polski przenosi na Białoruś taktyczną broń nuklearną Rosji, zmieniając bezpieczeństwo regionalne

Przywódca Polski przenosi na Białoruś taktyczną broń nuklearną Rosji, zmieniając bezpieczeństwo regionalne

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda potwierdził we wtorek, że Rosja rozpoczęła przekazywanie części broni nuklearnej krótkiego zasięgu na sąsiednią Białoruś, co, jego zdaniem, zmieni architekturę bezpieczeństwa regionu i cały sojusz wojskowy NATO.

Zarówno prezydent Rosji Władimir Putin, jak i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenka powiedzieli w zeszłym miesiącu, że Moskwa już część tego wysłała. Taktyczna broń nuklearna na Białoruś po ogłoszeniu planu w marcu. Ameryka i NATO Nie potwierdzone działanie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił retorykę Moskwy jako „niebezpieczną i nieodpowiedzialną”, ale w lipcu powiedział, że sojusz nie widzi żadnych zmian w postawie nuklearnej Rosji.

Taktyczna broń nuklearna jest przeznaczona do użycia na polu walki i charakteryzuje się krótkim zasięgiem oraz niską wydajnością w porównaniu z potężniejszą bronią nuklearną montowaną na rakietach dalekiego zasięgu. Rosja twierdziła, że ​​ma kontrolę nad nadawcami na Białoruś.

Urzędnicy w Moskwie i Mińsku powiedzieli, że okręty wojenne mogą być przenoszone przez białoruskie myśliwce szturmowe Su-25 lub zamontowane na rakietach Iskander krótkiego zasięgu.

Duda wyraził swoje uwagi na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającym prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

„Opowiadałem prezydentowi (de Sousa) o realizacji zapowiedzi Władimira Putina, że ​​rosyjska taktyczna broń nuklearna zostanie przerzucona na Białoruś” – powiedział Duda. „W rzeczywistości ten proces ma miejsce i my go obserwujemy”.

Duda nie podał żadnych szczegółów, ale stwierdził, że „w oczywisty sposób zmienia to strukturę bezpieczeństwa w naszej części Europy”.

„Zmienia architekturę bezpieczeństwa w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, ale jednocześnie zmienia wschodnią część NATO. A więc tak naprawdę zmienia sytuację całego sojuszu” – powiedział.

Chociaż Warszawa nie wydała takich gróźb, Łukaszenka powiedział, że utrzymanie rosyjskiej broni nuklearnej w jego kraju powstrzyma agresję ze strony członka NATO, Polski. Polska zapewnia militarne, humanitarne i polityczne wsparcie sąsiedniej Ukrainie w jej walce z rosyjską agresją oraz uczestniczy w międzynarodowych sankcjach wobec Rosji i Białorusi.

READ  Anioł z Mostaru mówi, że Wielka Brytania utknęła w Polsce z ukraińskimi uchodźcami z powodu biurokracji

Duda pochwalił niedawną zgodę Departamentu Stanu USA na możliwość sprzedaży Polsce 96 śmigłowców Boeing AH-64E Apache.

De Sousa zadeklarował dalsze wsparcie dla walki Ukrainy i innych krajów regionu, dodając, że sytuacja na wschodnich granicach Europy jest dla Portugalii równie ważna jak jej sąsiadów.

„Jesteśmy zjednoczeni, bez wahania solidaryzujemy się i należycie odnotowałem polskie obawy, które rozumieją potrzebę ścisłego monitorowania wszelkich posunięć, które mogłyby zakwestionować wschodnie granice Unii Europejskiej lub NATO” – powiedział de Sousa.

„Jesteśmy czujni, solidaryzujemy się i działamy” – powiedział De Sousa.