Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przeprosiny za zarzuty Doris zwieńczyły dzień kontrowersji w BBC

Przeprosiny wydane za brak zbadania zarzutów przez Nadine Dorris z BBC zwieńczyły dzień kontrowersji dla firmy.

W piątkowym oświadczeniu nadawca powiedział, że „powinno być trudniejsze”, gdy zarzuty dotyczące Sue Grey zostały postawione przez byłego sekretarza kultury i lojalistę Borisa Johnsona w programie Radio 4 World At One.

Doris zasugerowała, że ​​raport byłej urzędniczki państwowej, pani Gray, na temat imprez łamiących blokady na Downing Street podczas premiery Johnsona został zdyskredytowany po tym, jak podjęła decyzję o zostaniu szefem sztabu przywódcy Partii Pracy, Sir Keira Starmera.

Opisała byłego Mandaryna jako „osobistego przyjaciela Keira Starmera, kogoś, kto był w debacie o nie wiadomo jakim okresie… o objęciu roli jego szefa sztabu, którego głównym celem jest obalenie rządu torysów” .

Były minister twierdził, że ustalenia pani Gray dotyczące śledztwa w sprawie blokady mogły mieć motywy polityczne.

Komentarze pozostały niekwestionowane, ale Sir Keir wyjaśnił w wywiadzie dla LBC, że pani Gray „nie jest przyjaciółką” i „nie należy do tych samych kręgów społecznych” co on sam.

W piątkowym oświadczeniu BBC poinformowało, że otrzymało skargi od słuchaczy, którzy uważali, że pani Dorris mogła składać „niedokładne i stronnicze” twierdzenia.


Z perspektywy czasu zgadzamy się, że powinno być więcej sprzeciwu wobec twierdzeń pani Doris

oświadczenie BBC

Powiedziała: Nadine Dorris była pierwszym i jedynym ministrem gabinetu i lojalistką Borisa Johnsona, z którym przeprowadzono wywiad na temat nominacji Sue Gray, a program chciał wywrzeć na niej nacisk na jej reakcję, a także na to, co nominacja będzie oznaczać dla jej pracy. Komitet ds. Przywilejów. Z perspektywy czasu zgadzamy się, że zarzuty pani Doris powinny być bardziej kwestionowane”.

Dodała, że ​​cała sekwencja programu zawierała komentarze Lorda Kerslake’a, jego nakładającego się odpowiednika, który kwestionował, czy Lady Grey i Sir Keir byli przyjaciółmi i bronił uczciwości Lady Gray jako starszego urzędnika służby cywilnej.

Firma przyznała jednak, że jego wypowiedzi nie zostały wysłuchane natychmiast po przyjęciu pani Doris, co skłoniło niektórych słuchaczy do przekonania, że ​​jej twierdzenia są niepodważalne.

Fiasko przychodzi w dniu kontrowersji dla BBC w związku z prezenterem meczu dnia Garym Linekerem, prezenterką Fioną Bruce i transmisją programu Sir Davida Attenborough.

Firma poinformowała w piątek, że „zdecydowała”, że Lineker zrobi sobie przerwę w prezentowaniu programu z najważniejszymi wydarzeniami, dopóki nie zostanie osiągnięte „jasne i uzgodnione stanowisko” w sprawie korzystania przez niego z mediów społecznościowych.

62-letni Lineker został uwikłany w spór o neutralność po porównaniu na Twitterze języka używanego do wprowadzenia nowej polityki azylowej rządu z Niemcami w latach 30.

Teraz eksperci Alan Shearer i Ian Wright ogłosili, że zbojkotują mecz dnia w ten weekend z powodu przeprowadzki.

Firma jest później zmuszona bronić Bruce’a przed oskarżeniami, że bagatelizowała przemoc domową podczas dyskusji na temat Stanleya Johnsona.

Prezenter przerwał, gdy panelista opisał ojca byłego premiera Borisa Johnsona jako „trzepaczkę żon”, wyjaśniając, że przyjaciele powiedzieli, że zaatakował swoją żonę, ale to było „jednorazowe”.

BBC stwierdziło w oświadczeniu, że Bruce był zobowiązany do przestrzegania zasad prawa do odpowiedzi przy stawianiu poważnych zarzutów ludziom na antenie i że nie wyraził „osobistej opinii”.

Firma odpowiedziała również na zarzuty, że wycofała odcinek nowej serii z udziałem Sir Davida z obawy przed reakcją polityczną.

The Guardian poinformował, że osoby poufne twierdziły, że nadawca poddał się naciskom lobbystów, udostępniając Save Our Wild Isles tylko na iPlayer.

W gazecie napisano, że pierwotnie miał to być szósty odcinek serii Wild Isles, ale został odłożony na półkę, aby uniknąć krytyki ze strony posłów torysów i prawicowych gazet.

Rzecznik BBC powiedział, że zarzuty były „całkowicie niedokładne” i że „Wild Isles jest – i zawsze było – pięcioczęściową serią i nie wstydzi się treści środowiskowych”.

READ  EKSKLUZYWNIE: Ponad 70 amerykańskich i brazylijskich prawodawców potępia sojusz Trump-Bolsonaro | Jaira Bolsonaro