Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Li Qiang: Chiny wybierają sojusznika Xi Jinpinga na premiera

Li Qiang: Chiny wybierają sojusznika Xi Jinpinga na premiera

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Li Qiang, po lewej, jest byłym przywódcą Komunistycznej Partii Szanghaju

Parlament oficjalnie wybrał człowieka nominowanego przez prezydenta Xi Jinpinga na przyszłego premiera Chin.

Li Qiang, były przywódca Partii Komunistycznej w Szanghaju, największym mieście kraju, będzie teraz kierował rządem, zastępując odchodzącego na emeryturę Li Keqianga.

63-latek zdobył prawie wszystkie głosy z ponad 2900 delegatów na OZPL.

Jako bliski sojusznik Xi jest postrzegany jako pragmatyk i będzie miał za zadanie ożywić schorowaną chińską gospodarkę.

Oczekuje się, że nominacje nowych członków rządu zostaną ogłoszone w niedzielę.

Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na salę podczas głosowania podczas posiedzenia ratyfikowanego chińskiego parlamentu. Rozległ się aplauz, gdy pan Xi oddał swój głos.

Pan Li – obecnie drugi najwyższy rangą urzędnik w chińskim systemie politycznym – otrzymał łącznie 2936 głosów, przy zaledwie trzech delegatach głosujących przeciwko jego nominacji i ośmiu wstrzymujących się.

Następnie złożył przysięgę, przysięgając wierność chińskiej konstytucji i „ciężką pracę nad zbudowaniem dobrze prosperującego, silnego, demokratycznego, cywilizowanego, harmonijnego i wielkiego nowoczesnego kraju socjalistycznego”.

Pan Li był szefem sztabu prezydenta Xi na początku XXI wieku, kiedy Xi był szefem partii w prowincji Zhejiang. Li służył jako sekretarz partii w Szanghaju w 2017 roku.

Podczas epidemii nadzorował ścisłą blokadę w Szanghaju, przez co niektórzy mieszkańcy mieli trudności z dostępem do żywności i opieki medycznej.

Prezydent umocnił swoje rządy, gdy Chiny ponownie otworzyły się z polityki anty-Covid, która podsyciła antyrządowe protesty. Kraj stoi również w obliczu spadającego wskaźnika urodzeń, który zagraża jego motorowi wzrostu gospodarczego.

Od czasów Mao Zedonga przywódcy w Chinach byli ograniczeni do dwóch kadencji. Kiedy pan Xi zmienił to ograniczenie w 2018 r., uczynił z niego postać niespotykaną od czasów przewodniczącego Mao.

wyjaśnij wideo,

ZOBACZ: Dlaczego chiński prezydent dostaje filiżankę herbaty… w 59 sekund