Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powodzie w Kalifornii: Atmosferyczna rzeka przynosi do stanu śnieg, silne wiatry i powodzie |  Wiadomości z USA

Powodzie w Kalifornii: Atmosferyczna rzeka przynosi do stanu śnieg, silne wiatry i powodzie | Wiadomości z USA

Atmosferyczna rzeka może mieć tysiące mil długości i setki mil szerokości, niosąc wilgotne powietrze z tropików i wyrzucając je przez inną rzekę, przynosząc ze sobą ulewne deszcze i śnieg.


Sobota 11 marca 2023 14:35, Wielka Brytania

Prawie 10 000 Kalifornijczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów po powszechnych powodziach i śniegu spowodowanych przez rzekę atmosferyczną, która przetoczyła się przez stan.

Kilka głównych autostrad i społeczności wiejskich zostało zamkniętych po tym, jak wezbrane rzeki wystąpiły z brzegów i wylały strumienie w hrabstwie Santa Cruz na południe od San Francisco.

Władze miasta Sockwell wzywają ludzi do pozostania w domu, ponieważ powodzie zniszczyły główną ulicę miasta, zatrzymując niektórych w domach.

Nauczycielka z Township, Heather Wingfield, powiedziała, że ​​została uwięziona w swoim domu po tym, jak pobliska rzeka Bates przepłynęła przez Sockwell.

– To straszne – powiedziała. „Mamy nadzieję, że nikt nie ma nagłej potrzeby medycznej”.

Dodała, że ​​infrastruktura wodna została zmieciona dla niej i jej sąsiadów.

Kilka stóp wody pokryło również pobliskie Watsonville, podczas gdy rwący brzeg rzeki w Springville zmiótł drogę.

W górskim miasteczku Kernville wystąpiły również gwałtowne powodzie, a rzeka, znana lokalnie jako „Kern Killer”, nadal się podnosiła.

Lokalny mieszkaniec Kernville twierdził, że rzeka potroiła się w ciągu nocy.

Nie zgłoszono jeszcze żadnych obrażeń, ale w całym regionie środkowej Kalifornii obowiązują nakazy ewakuacji.

Rzeka atmosferyczna to warstwa wilgoci w atmosferze, która przenosi wilgotne powietrze z tropików i zrzuca śnieg i ulewny deszcz na inny obszar.

Mogą mieć do 375 mil szerokości, rozciągać się na ponad 1000 mil i są zwykle postrzegane jako ważne źródło opadów w regionie.

To ostatni deszcz atmosferyczny z rzeki w całym stanie w ostatnich tygodniach, ponieważ gubernator Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy w 34 hrabstwach, podczas gdy Biały Dom zatwierdził oświadczenie o stanie klęski żywiołowej, które powinno zapewnić finansową pomoc dla Kalifornii.

READ  Przerażająca chwila Dom La Palma jest zanurzony w 1075 stopniach Celsjusza stopionej lawy, powodując jego zawalenie

Czytaj więcej:
Temperatury w Wielkiej Brytanii spadają do -15,2°C w miarę utrzymywania się warunków zimowych
Proponowana „wioska wodorowa”, która mogłaby zastąpić domy zasilane gazem wodorem

W Sierra Nevada może być więcej problemów, ponieważ śnieg w górach zaczyna topnieć, przyczyniając się do większej liczby powodzi, twierdzą niektórzy meteorolodzy.


zdjęcie:
Oczekuje się, że topniejący śnieg spowoduje więcej problemów

Jezioro Oroville, ogromny zbiornik wodny w Kalifornii, w którym znajduje się najwyższa tama w USA, po raz pierwszy od czterech lat otworzyło kanały ściekowe z powodu nadmiernej ilości wody.

Urzędnicy stanowi mają nadzieję wykorzystać dodatkowe opady deszczu do wykorzystania w dalszej części roku, aby pomóc uporać się z nieuniknionymi suszami w całej Kalifornii.

Gubernator Newsom podpisał w ostatnich dniach rozporządzenie wykonawcze, zezwalające rolnikom i agencjom wodnym na magazynowanie większej ilości wody w warstwach wodonośnych.