Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przełamująca tabu „Sin Story”, nowe kino i animacja kobieca, atrakcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinoteka (Exclusive)

Przełamująca tabu „Sin Story”, nowe kino i animacja kobieca, atrakcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinoteka (Exclusive)

Filmy polskich twórców Krzysztofa Kieślowskiego, Waleriana Borowczyka i Michała Waszyńskiego to klasyka 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinoteka w Londynie.

Podczas festiwalu w Berlinie zostanie pokazany nagrodzony film Kieślowskiego „Camera Buff” (1979), w którym pasja pracownika fabryki do taśmy 8 mm przejmuje kontrolę nad jego życiem; Przełamująca tabu Historia grzechu Borowczyka (1975), opowiadająca o losach młodej kobiety w wirze uwodzenia i obsesji; Wielka droga Waszczyńskiego (1946), opowiadająca historię młodego żołnierza, który zostaje przeniesiony do szpitala wojskowego, gdzie pielęgniarka udająca jego narzeczoną pomaga mu w powrocie do zdrowia.

Więcej od Variety

8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zostanie wyświetlony film krótkometrażowy pt. „Opowiadanie kobiet”, na który składa się dziewięć filmów krótkometrażowych wyprodukowanych przez polskie animatorki urodzone w latach 70. i 90. XX wieku.

Nowa kategoria kina polskiego na festiwalu to „Kobieta…” Małgorzaty Szumowskiej i Mikalo Englerta, „Święta” Sebastiana Putny’ego, „Ganger” Jana Holubka, „Ultima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „The Święto Ognia” Kingi Dybskiej i „Horror Story” Adriana Abanela. „Sekret małej różyczki” to kontynuacja „Róży” w reżyserii Jana Kidawy Błońskiego i „Zrodzonego z blizny” w reżyserii Pawła Masłony.

Wśród dokumentów znajdują się: In the Rearview Macka Hameli, którego premiera odbyła się w Cannes i zdobyła liczne nagrody na festiwalach, m.in. Wielką Nagrodę Jury na Sheffield Doc Fest; Tytuł IDFA dla Vita Maria Drygas to „Danger Zone”.

Rodzinnym pokazem festiwalu w 2024 roku będzie Pies, który podróżował pociągiem Magdaleny Nitsch, jedna z najpopularniejszych premier polskiego roku ubiegłego roku.

Festiwal otworzy film „Zielone granice” w reżyserii Annieszki Holland, a zamknięcie festiwalu „Chłopi” w reżyserii Łukasza Rostkowskiego.

Kinoteka 2024, organizowana przez Instytut Kultury Polskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, odbywa się od 6 do 28 marca w londyńskich lokalizacjach.

Najlepsza odmiana

Subskrybuj Różne biuletyny. Aby otrzymywać najświeższe informacje, śledź nas dalej Facebook, ŚwiergotI Instagrama.

READ  Data premiery wilka, aktorzy i fabuła