Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Profesor SUNY New Paltz pomaga ukraińskim dzieciom-uchodźcom w Polsce

Andrea i Marta w Predsol nr 66 w Bajkolandii we Wrocławiu. Ukraińscy uczniowie przedstawiają swój szkic, aby podziękować Andrei i Marcie. (Zdjęcie: Lauren Thomas)

W trakcie trwającego konfliktu Rosja-Ukraina, SUNY New Paltz Professor of Teaching and Learning Andrea Noel pracuje dla ukraińskich dzieci-uchodźców podczas stypendium na Uniwersytecie Wrocławskim w Polsce. Noel i jej koleżanka z Wrocławia, Marta Kondraka-Szala, z sukcesem zebrały fundusze na GoFundMe, aby pomóc polskim nauczycielom pracującym z ukraińskimi dziećmi w zbieraniu książek i materiałów do nauki, które mogą powodować bariery językowe w klasie.

Paradoksalnie, po II wojnie światowej Noel był w Polsce, aby zbadać okres, kiedy Wrocław był bazą dla wielu uchodźców i jak edukacja rozprzestrzeniła się na dzieci uciekające z miasta. „Wrocław jest miejscem szczególnym ze względu na przekazanie gruntów po II wojnie światowej” – powiedział prof. Noel. „Była częścią Niemiec przez ponad 500 lat, ale po wojnie stała się częścią współczesnej Polski, a Niemców wydalono z miasta. Obywateli polskich zachęcano do osiedlania się w mieście i wokół niego; zrestrukturyzowano system edukacji publicznej w Polsce To historycznie fascynujący obszar pod względem migracji i ucieczki uchodźców oraz sposobu, w jaki służył emocjonalnie i emocjonalnie dzieciom w niespokojnych czasach. Co zadziałało? Co nie zadziałało? „

Gdy przebywał we Wrocławiu, ucząc i badając te ważne pytania, miasto ponownie stało się główną bazą dla uchodźców – tym razem ukraińskie matki i dzieci uciekają z ojczyzny z powodu wojny prowadzonej przez Rosję. Nie jest to historycznie obce, ponieważ Polacy znajdowali się pod rządami sowieckimi do 1989 r., pod rządami „Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej” – powiedział Noel.

Widziała i nadal widzi, że „Polacy otwierają swoje domy i serca dla tych uchodźców” – powiedziała. Noel od razu przyznaje, że jak mówi po niemiecku, to nie mówi po polsku, poza stagnacją słów i zwrotów, które wyczuł od przyjazdu w styczniu 2022 roku. Chcąc zrobić, co mógł, aby pomóc, połączył siły z Kondraką-Salą. , jego kolega z Uniwersytetu Wrocławskiego, aby znaleźć sposób na wsparcie nauczycieli, którzy widzą duży napływ ukraińskich uchodźców.

READ  Amerykańscy spadochroniarze w Polsce są często ukrywani w misjach wojennych na Ukrainie

Kondracka-Szala jest doktorem pedagogiki i „specjalizuje się w wykorzystaniu muzyki w klasie” – powiedział Noel. „Od razu to zerwaliśmy, ma więcej energii i wiedzy, a te dzieciaki musiały opuścić swoje domy. Gratulacje dla niej i wszystkich nauczycieli, których widziałem w Polsce. Te rodziny ciężko pracują, aby znaleźć szkoły, domy i pracę. Marta potrafiła ocenić potrzebę i ją zidentyfikować. Zdawaliśmy sobie sprawę z potrzeby opracowania materiałów dydaktycznych, które pomogą dzieciom, które nie rozumieją języka polskiego.

Noel zwraca uwagę, że podczas jego wczesnych studiów w zakresie czytania i pisania w Polsce jego uczniowie i koledzy często pytali go, czego uczył w Stanach Zjednoczonych. „Zdałem sobie sprawę, że byliśmy tak przyzwyczajeni do posiadania dzieci, pierwszego języka rodzin pierwszego pokolenia, a nie angielskiego pochodzącego z całego świata. Mamy kompletne programy i nauczycieli poświęconych nauczaniu języka angielskiego jako drugiego języka. Nie zawsze możemy robić to lepiej i nadal ulepszać nasze ELL [English Language Learner] Programy i umiejętności dydaktyczne, ale nie jesteśmy bez ich wykorzystania, tak jak we Wrocławiu.

Ill i jej koledzy założyli fundację Go Fund Me, dzięki której udało się zebrać pieniądze i zakupić materiały do ​​nauki dla kilku wrocławskich szkół publicznych, w których studiują ukraińscy studenci. „Marta przeprowadziła wiele badań online i znalazła miejsca, w których można zamówić te materiały do ​​nauki, i była w stanie dostarczyć 41 toreb przedmiotów do nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych we Wrocławiu”. Obejmuje to książki, plakaty, gry i materiały referencyjne dotyczące pracy z uczniami dwujęzycznymi. Dzięki tej kampanii byli w stanie rozesłać do szkół duże ilości podręczników polsko-ukraińskich oraz podręczników wyłącznie w języku ukraińskim.

Pomagają znaleźć i dostarczyć dwujęzyczne materiały ponad 275 ukraińskim uczniom, którzy są hojnie nauczani przez Flux i polskich nauczycieli szkół publicznych. Obejmuje to szkoły z przedszkolami aż do szkoły podstawowej i liceum.

READ  En nybegynnerguide for jordfeilbrytere

„Jeden z moich przyjaciół [who fled Ukraine] Tutaj jest z nastoletnią córką, która zarabia na życie trzy razy w niepełnym wymiarze godzin. Jego córka jest nastolatką. Jest taka smutna. Traci życie na Ukrainie. W kontekście moich badań skutki traumy są poważne i zależy mi na tych dzieciach, więc robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ten stres.

Jeśli chodzi o to, jak ludzie mogą pomóc, Noel powiedział, że ich kampania się skończyła; Ale jeśli ludzie poczują wezwanie, mogą „nawiązać kontakt z lokalnymi rodzinami uchodźców, niezależnie od tego, czy są Ukraińcami, czy z innych krajów”.

„Wszystkie te przedmioty zostały sfinansowane przez hojnych darczyńców na moją kampanię GoFundMe. Również mój kolega tutaj we Wrocławiu [Marta] Podobnie jak jego zespół uczniów w programie nauczania nauczyciela, przepracował wiele godzin. Osoby z taką hojnością naprawdę robią różnicę.

W wywiadzie na temat tego, co spodziewa się osiągnąć w oparciu o swoje nauczanie i badania w Polsce, kiedy otrzyma stypendium w 2021 r., Noel powiedział: „Obecne badania dostarczą wskazówek, jak najlepiej służyć dzieciom i rodzinom z podobną depresją. W naszej współczesnej epoce, zwłaszcza w opracowywaniu i utrzymywaniu planów dla wysiedlonych dzieci i ich rodzin.”