Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie została splądrowana podczas II wojny światowej

WARSZAWA, Polska — polski minister kultury w środę odrzucił spekulacje, że rzadka książka podarowana papieżowi Franciszkowi przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona na początku tego tygodnia mogła zostać zrabowana z Polski podczas II wojny światowej. Minister Piotr Klinski powiedział, że książka „nie jest polską stratą wojenną” i że „wbrew niektórym mediam… ta praca nie została skradziona z Polski”.

Obawy narosły w Polsce po wydaniu zdjęcia pieczątki na starej księdze z biblioteki we Lwowie, mieście, które obecnie jest częścią Ukrainy, ale do II wojny światowej było polskie. Niniejszy tom jest pierwszym francuskim wydaniem niemieckiego filozofa Immanuela Kanta O wiecznym pokojuOd 1796 r.

Znaczna część dziedzictwa kulturowego Polski została zniszczona lub zrabowana podczas wojennej okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a około 500 000 artefaktów zaginęło. Kraj stara się odzyskać jak najwięcej. Ministerstwo Kultury posiada komórkę do spraw zagrabionych dzieł sztuki, która prowadzi bazę danych zaginionych przedmiotów oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje.

Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, zgłaszają to organom ścigania kraju, w którym został znaleziony. AP

READ  Wyłącznie: USA wyślą do Polski 3000 dodatkowych żołnierzy