Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie została splądrowana podczas II wojny światowej

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie została splądrowana podczas II wojny światowej

WARSZAWA, Polska — polski minister kultury w środę odrzucił spekulacje, że rzadka książka podarowana papieżowi Franciszkowi przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona na początku tego tygodnia mogła zostać zrabowana z Polski podczas II wojny światowej. Minister Piotr Klinski powiedział, że książka „nie jest polską stratą wojenną” i że „wbrew niektórym mediam… ta praca nie została skradziona z Polski”.

Obawy narosły w Polsce po wydaniu zdjęcia pieczątki na starej księdze z biblioteki we Lwowie, mieście, które obecnie jest częścią Ukrainy, ale do II wojny światowej było polskie. Niniejszy tom jest pierwszym francuskim wydaniem niemieckiego filozofa Immanuela Kanta O wiecznym pokojuOd 1796 r.

Znaczna część dziedzictwa kulturowego Polski została zniszczona lub zrabowana podczas wojennej okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a około 500 000 artefaktów zaginęło. Kraj stara się odzyskać jak najwięcej. Ministerstwo Kultury posiada komórkę do spraw zagrabionych dzieł sztuki, która prowadzi bazę danych zaginionych przedmiotów oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje.

Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, zgłaszają to organom ścigania kraju, w którym został znaleziony. AP

READ  Chopin: muzyka polska w geniuszu człowieka