Amerykańska firma Westinghouse Electric zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową – poinformował 28 października premier Mateusz Morawiecki.
Decyzja jest kluczowym krokiem w kierunku ambitnego polskiego programu energetyki jądrowej, który zakłada budowę czterech do sześciu reaktorów między 2026 a połową lat 40., zgodnie ze strategią rządu.
Westinghouse ma rozpocząć budowę pierwszego zakładu w 2026 roku, 80 kilometrów na zachód od Gdańska, w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego. Elektrownia ma rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej w 2033 roku.
„Silny sojusz polsko-amerykański gwarantuje sukces naszych wspólnych wysiłków. Po rozmowach z [Vice President Kamala] Harris i inni [Energy Secretary] „Jennifer Granholm, upewniamy się, że nasz program energetyki jądrowej będzie wykorzystywał niezawodną i bezpieczną technologię Westinghouse Power” – powiedział Morawiecki w tweecie.
Premier powiedział, że oficjalna decyzja zapadnie 2 listopada.
„Partnerstwo USA w tym projekcie przynosi korzyści nam wszystkim: możemy zmierzyć się z kryzysem klimatycznym, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne relacje amerykańsko-polskie” – napisał na Twitterze Harris.
Bez formalnego procesu przetargowego Westinghouse najwyraźniej pokonał w projekcie francuską firmę EDF i koreańską firmę KHNP, chociaż Polska twierdzi Koreańczycy mogą jeszcze poprowadzić starania o budowę drugiej fabrykiKomercyjny dodatek do rządowego programu energetyki jądrowej.
Amerykanie wcześniej oferowali budowę sześciu reaktorów dla Polski – a więc obejmujących cały polski program jądrowy – za 31-40 mld dolarów.
Technologia Westinghouse opiera się na reaktorze wodnym ciśnieniowym AP1000, który został uruchomiony w 2005 roku.
Energetyka jądrowa to bardzo ważny projekt w polskim planie zmniejszenia obecnej dominującej roli węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej. Polska sieć energetyczna jest jedną z najbardziej emisyjnych w Europie ze względu na uzależnienie od brudnych paliw kopalnych.
Dla Westinghouse polskie przedsięwzięcie nie jest pierwszym w regionie. W maju firma podpisała memorandum o porozumieniu z państwowym Bulgarian Energy Holding w sprawie budowy długoterminowego magazynu energii w Bułgarii. W kwietniu podpisał protokół ustaleń z trzema słoweńskimi firmami dotyczący współpracy w zakresie potencjalnych projektów elektrowni jądrowych AP1000 w Europie Środkowej i Wschodniej.
W 2021 roku Westinghouse podpisał dziewięcioletni kontrakt na modernizację systemów sterowania i zarządzania w elektrowni jądrowej Demil. Czechy również wybrały Westinghouse – wraz z francuskim Framatome – jako dostawcę paliwa do Demilin.
Umowa na budowę co najmniej jednego nowego reaktora jądrowego to największa regionalna wygrana dla Westinghouse, który ma duże szanse na budowę kolejnych w Polsce, zgodnie z warszawską strategią jądrową.
Firma oferuje małe reaktory modułowe (SMRs), technologię, którą Polska jest zainteresowana jako tania i szybka w użyciu technologia rozbudowy energetyki jądrowej w całym kraju, m.in. do dostarczania energii elektrycznej i ciepła do miast.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
IV Katarsko-Polskie Forum Nowych Technologii mające na celu wzmocnienie współpracy technologicznej
Morska Straż Graniczna otrzymała nowy statek patrolowy – pierwsza wiadomość
Premier Polski mówi Zełenskiemu, aby nigdy więcej nie obrażał Polaków