Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Polski: Europa Zachodnia musi zobowiązać się do zwycięstwa Ukrainy i uważać na Chiny

Premier Polski: Europa Zachodnia musi zobowiązać się do zwycięstwa Ukrainy i uważać na Chiny

Obejrzyj całe wydarzenie

W miarę eskalacji wojny Rosji na Ukrainie „Zjednoczony Zachód [wants] „Ukraina musi wygrać – ale niekoniecznie w takim samym stopniu” – ostrzegł polski premier Mateusz Morawiecki.

Przemawiając w czwartek na pierwszej stronie Rady Atlantyckiej, Morawiecki podzielił euroatlantyckich zwolenników Ukrainy na trzy grupy: kraje anglojęzyczne, kraje Europy Środkowej i Wschodniej (bez Węgier) oraz resztę Europy Zachodniej.

Ta trzecia grupa, w tym Niemcy i Francja, popełniła „dramatyczny błąd”, argumentował Morawiecki, ściśle współpracując z Rosją w sprawach energetycznych i zakładając, że zawsze będą „darmowe” w postaci taniej zagranicznej siły roboczej i bezpieczeństwa. ” przez Amerykę.

Ale te założenia są „zagrożone lub nieistniejące”, wyjaśnił Morawiecki, teraz, gdy kraje Europy Zachodniej przyjęły wobec Ukrainy stanowisko, które „nie jest takie samo jak USA czy Polska”. Później powiedział, że niektórzy, ale nie wszyscy, politycy w Europie Zachodniej „chcą szybkiego zawieszenia broni… prawie za każdą cenę”. Nie chodzi tylko o polityków; Premier ostrzegł, że w Europie Zachodniej rośnie poparcie społeczne dla sprawy prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Polska i Stany Zjednoczone… są zobowiązane do wspierania Ukrainy” – powiedział Morawiecki. Za swój wiosenny atak.

Poniżej znajduje się więcej najważniejszych wydarzeń z wydarzenia, podczas którego Morawiecki omawiał relacje Polski z USA, Chinami i resztą Europy.

Ameryka: „niezbędny” sojusznik Polski

 • Polska ma wydać w tym roku około 4 procent swojego PKB na obronność, co stanowi dwukrotność 2-procentowego poziomu NATO. Warszawa zakupiona lub aktualnie zakupiona nowa czołgi Abramsa, myśliwców F-35I Artyleryjskie systemy rakietowe o wysokiej mobilności Z Ameryki. „Tylko uzbrajając się, [can we] wzmocnić nasze odstraszanie” – powiedział Morawiecki. Dlatego dodał, że Europa „potrzebuje [US-Poland] Czyn.”
 • bez przerwy Wycieki uszkodzeń W dokumentach wywiadu USA Morawiecki powiedział, że Polska „nie będzie się dwa razy zastanawiać” przed podzieleniem się z USA tajemnicami, ponieważ chce być „jak najbliżej naszych sojuszników”.
 • To partnerstwo wykracza poza kwestie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o energię, Polska współpracuje z amerykańskimi firmami w celu rozwijania swoich zdolności w zakresie energii jądrowej i „całkowitej niezależności od rosyjskich paliw kopalnych”. Warszawa współpracuje również z amerykańskimi firmami z branży informatycznej, „cloud computing, sztuczna inteligencja, [and] uczenia maszynowego” – powiedział Morawicki.
 • Stany Zjednoczone wsparły Inicjatywę Trójmorza, forum utworzone w 2015 r. (wspierane przez Radę Atlantycką) w celu łączenia infrastruktury, energii i systemów cyfrowych w dwunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Ma to kluczowe znaczenie dla długoterminowego dobrobytu i stabilności” – powiedział Morawicki. „Łączność północ-południe… jest bardzo potrzebna, bardzo ważna [for strengthening] Wschodnia flanka NATO i wschodnia flanka UE”.
READ  Darmowe spiny w lemon casino – jak to działa?

Koszty geopolityczne Chin dla Europy

 • Morawiecki ostrzegł, że kraje Europy Zachodniej przyjmują niebezpieczne założenia dotyczące stosunków gospodarczych z Chinami. „Patrzą na Chiny, gdzie mogą sprzedawać więcej unijnych produktów po większych kosztach geopolitycznych” – powiedział Morawiecki. Niektóre kraje „próbują popełnić ten sam błąd z Chinami, co z Rosją”. Premier wyraził zaniepokojenie, że europejska „autonomia strategiczna” może czasem oznaczać „skłonienie się ku Chinom” i „zerwanie więzi z USA”.
 • Morawiecki dodał, że skupienie się Zachodu „tylko na ekonomii” wpędziło go w „pułapkę”, bo teraz, gdy Chiny i Rosja kupią tanią zachodnią technologię, mogą ją wykorzystać „przeciwko wolnemu światu”. „Handel z tyranami ma ukryte koszty” – powiedział.
 • Każdy kraj, któremu zależy na Tajwanie, powinien całym sercem wspierać walkę Ukrainy – przekonywał Morawiecki. „Musisz wspierać Ukrainę, jeśli chcesz, aby Tajwan pozostał nienaruszony… Jeśli Ukraina wygra, następnego dnia Chiny mogą zaatakować Tajwan” – powiedział.
 • Premier, który wyraził zaniepokojenie poparciem chińskiego prezydenta Xi Jinpinga dla Putina, powiedział, że wierzy, że Pekin nie przekroczy „czerwonej linii”, dostarczając Rosji broń. Jednocześnie Morawiecki powiedział, że Rosja jest „krótkowzroczna” i „nie docenia przyszłych wyzwań stojących przed Chinami”.

Polska gra o regionalną potęgę

 • Morawiecki zauważył, że stosunki dyplomatyczne Polski z Węgrami „bardzo się ostatnio zmieniły” z powodu „stanowiska Węgier… wobec Ukrainy i Rosji”. Zamiast tego Polska zaproponowała „bardzo bliską współpracę z Rumunią i państwami bałtyckimi”.
 • Morawiecki powiedział, że podczas gdy Europa Zachodnia jest podzielona w wielkich kwestiach dotyczących Rosji i Chin, Europa Środkowo-Wschodnia „może być siłą napędową globalnej konkurencji i obrony naszej wolności” na Ukrainie i poza nią.
 • Jeśli sojusznicy naprawdę chcą powrotu pokoju na wschodnią flankę NATO, zwycięstwo militarne Ukrainy nie wystarczy: „Potrzebny jest nowy Plan Marshalla dla Ukrainy i całego regionu” – przekonywał premier.
 • „Ukraina udowodniła, że ​​należy do niej” – przekonywał Morawiecki na szczycie NATO w Wilnie na Litwie w lipcu. [with] wolnego świata”, ponieważ „bronią naszych wartości”. Powiedział, że NATO powinno zaoferować Ukrainie „bardzo jasną drogę” do członkostwa, w tym gwarancje bezpieczeństwa. „Szczyt w Wilnie jest najlepszym miejscem, aby to zrobić” – powiedział. „Nadal wierzę, że to się stanie, ale nie będzie to łatwe”.
READ  Polska, Izrael zacieśniają więzi po otwarciu ambasadora

Kathryn Vala jest zastępcą dyrektora redakcji w Atlantic Council.

Obejrzyj całe wydarzenie

Czytaj więcej

Image: Polski premier przemawia na spotkaniu Rady Atlantyckiej w czwartek, 13 kwietnia.