Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE zatwierdziła pierwsze 5 miliardów euro z funduszu ratunkowego dla Polski

UE zatwierdziła pierwsze 5 miliardów euro z funduszu ratunkowego dla Polski

Unia Europejska zatwierdziła ponad 5 miliardów euro (21,6 miliarda złotych) dotacji i pożyczek dla Polski z unijnego funduszu odbudowy po pandemii. Jako pierwszy wypłacony Polsce zostanie Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RFF), który do tej pory był wstrzymywany na mocy brukselskiego prawa.

Pieniądze, o których mowa, pochodziły jednak z części RFF dodanej w zeszłym roku i są odrębne od środków wcześniej zamrożonych. Znany jako RePowerEU, został wprowadzony po inwazji na Ukrainę i ma pomóc państwom członkowskim zakończyć ich zależność od rosyjskich paliw kopalnych.

Polska złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach programu RePowerEU na początku tego roku, a w listopadzie Minister Finansów i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda potwierdził, że Komisja Europejska jest gotowa zatwierdzić wniosek.

Komisja uczyniła to jeszcze w tym samym miesiącu, co oznaczało, że potrzebna była jedynie zgoda rządów krajowych w Radzie UE. Zgodę tę wydano dzisiaj, a Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE potwierdziło tę wiadomość w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

The Gazety Wyborczej Jak podaje dziennik, wszystkie kraje z wyjątkiem Holandii głosowały za przyjęciem planów Polski.

Nowe środki zostaną przeznaczone na modernizację sieci energetycznych na obszarach wiejskich, budowę magazynów energii oraz budowę 250-kilometrowego gazociągu z nadmorskiego Gdańska, gdzie planowany jest nowy terminal skroplonego gazu ziemnego. W głębi kraju na południu kraju – poinformował nadawca TVN.

READ  Prognozy, sprzeczności i jak oglądać Mistrzostwa Europy UEFA 2020

Łącznie RePower podaje, że Polska wystąpiła z UE o około 25 miliardów euro Gazety Wyborczej. Jak podała gazeta, z tego ponad 5 miliardów euro zostanie teraz zamienionych na zaliczkę, która nie jest obwarowana żadnymi warunkami, takimi jak osiągnięcie kluczowych celów.

Pierwszej transzy, której połowa zostanie wypłacona, można spodziewać się w pierwszych tygodniach 2024 r., a reszta będzie dostępna w połowie roku.

„Możemy śmiało powiedzieć, że w tej chwili uwalnianych jest ponad 5 miliardów euro i możemy je teraz wykorzystać” – powiedział Andrzej Kosztowniak, minister finansów Polski, cytowany przez serwis finansowy Money.pl.

Jednak Kostowniak i obecny polski rząd prawdopodobnie opuszczą urząd w poniedziałek, gdyż obecną administrację tymczasową czeka wotum zaufania w parlamencie, które prawie na pewno zostanie pokonane.

Otworzyłoby to drogę nowemu, przyjaznemu UE rządowi trzech ugrupowań opozycyjnych, który zdobył większość w październikowych wyborach parlamentarnych. Ich kandydat na premiera Donald Tusk udał się w zeszłym miesiącu do Brukseli, aby porozmawiać o otwarciu zamrożonych funduszy unijnych.

Obiecał wycofanie polityki sądowej ustępującego rządu, która doprowadziła ustępujący rząd do częstych starć z Brukselą w sprawie praworządności.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Audrey A. McIntyre, Polska, Ohio Nekrolog

Główny autor obrazu: Kiefera/Flickr (poniżej CC BY-SA 2.0)