„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dysponuje ponad 66 tys. ewidencji dzieł zaginionych, które są w pełni udokumentowane. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat odzyskano 700 dzieł zaginionych, co jest najlepszym wynikiem od czasów II wojny światowej” – powiedział wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław podczas Kongresu Pamięci Narodowej – powiedział Sellin.
Wiceminister wziął udział w panelu dyskusyjnym „Reparacje wojenne w XX wieku oczami polityków” na konferencji zorganizowanej przez IPN.
Rozpoczęty drugiego dnia Kongresu Pamięci Narodowej panel dyskusyjny poruszył temat reparacji wojennych w XX wieku z perspektywy polityków.
Głośniki @arekmularczyk I @JarosławcelinI @KZiemiec Prowadzi dyskusję. pic.twitter.com/EXPDasWfXh
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl_eng) 14 kwietnia 2023 r
Eksperci szacują, że po II wojnie światowej w obecnych granicach Polski wywieziono około 516 tysięcy ruchomych dzieł sztuki.
Oczekujemy rozpoczęcia rozmów z Niemcami w sprawie reparacji wojennych: polski urzędnik
Polscy urzędnicy mają nadzieję na rozpoczęcie dyskusji z Niemcami na temat odszkodowań za szkody wojenne wyrządzone przez wojska niemieckie na terytorium Polski w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej
„Niemcy rabowali, Armia Czerwona rabowała, potem był wtórny obieg tych dzieł sztuki, więc mogły trafić do różnych miejsc i są na to dowody.– powiedział Cellin Polskiej Agencji Informacyjnej (PAP).
Powiedział, że ministerstwo może przedstawić dowód, że niektóre z rozważanych prac należą do Polski i powinny zostać zwrócone.
Podkreślił, że tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat odzyskano ponad 700 dzieł sztuki, co daje „najlepszy wynik od czasów II wojny światowej”.
„Te prace znajdowały się w różnych miejscach, głównie w Niemczech, ale nie tylko. Były to dzieła z Hiszpanii czy Ameryki, które trafiały do obiegu wtórnego” – wyjaśnił wiceminister.
Polska ma o 70 milionów mniej ludzi z powodu II wojny światowej, oblicza AI
Eksperci podnieśli alarm w związku z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, ostrzegając, że może wymknąć się spod kontroli. Cóż, rząd…
Zobacz więcej
Według niego proces odnajdywania zaginionych dzieł sztuki usprawni się dzięki digitalizacji. „Widzimy każdą publiczną aukcję na świecie, na której wystawia się jakieś prace, widzimy muzea, które chcą pokazać, co mają w przestrzeni cyfrowej. Mamy też informatorów, którzy interesują się tym tematem, współpracujemy z służb w tej sprawie, więc myślę, że efekty tej pracy będą z roku na rok coraz lepsze.” – podsumował.
Reparacje wojenne
W trakcie debaty wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport o polskich stratach wojennych. Zaznaczył, że ustalona w protokole kwota jest kwotą minimalną.
Minister Mularcik podkreślił, że Niemcy starają się „zepchnąć kwestię strat z agendy międzynarodowej”.
„Dziś Niemcy negocjują z krajami afrykańskimi w dosadny sposób, przepraszając za kolonializm. Jest to oczywiście słuszne i konieczne. Ale jak to się ma do kwestii związanych z tym, że Polska – jej największy sąsiad i partner handlowy, polityczny i gospodarczy – nie może słuchać żadnych rozmów reparacyjnych?” zauważył wiceminister spraw zagranicznych.
Powiedział, że w języku angielskim krąży raport o polskich stratach wojennych i że przygotowywane są tłumaczenia na niemiecki, hiszpański, włoski i inne języki. „Chcemy informować świat o niemieckich zbrodniach wojennych io tym, że Niemcy nie chcą ich liczyć. Tego tematu nie da się zamieść pod dywan– podkreślił Arcadius Mularczyk.
Ogólnopolska konferencja okolicznościowa odbywa się w dniach 13-15 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem „Historia przemawia przez pokolenia”.
Historia ożywa na Kongresie Pamięci Narodowej dzięki rekonstrukcjom historycznym i pokazom sprzętu wojskowego z przeszłości. Albatros w malowaniu szwadronu kościuszkowskiego z 1920 r.; wz. Artefakty obejmują 34 czołgi opancerzone lub rozpoznawcze TKS. pic.twitter.com/gMLIXdOl54
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl_eng) 14 kwietnia 2023 r
W ramach konferencji zaplanowano dwadzieścia sześć paneli poświęconych historii Polski XX wieku, kilka wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, festiwal filmowy, strefę technologiczną, wystawy multimedialne, strefę edukacyjną dla dzieci oraz spotkania z kołami konserwatorskimi.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Podgląd: Polska U17 vs Niemcy U17 – prognozy, wiadomości o drużynie, składy
Reprezentacja Polski juniorów w piłce nożnej po 24 latach zakwalifikowała się do mistrzostw świata
Sejm uchwalił ustawę o powołaniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów