Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odzyskuje dzieła sztuki z II wojny światowej: polski urzędnik

Polska odzyskuje dzieła sztuki z II wojny światowej: polski urzędnik

„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dysponuje ponad 66 tys. ewidencji dzieł zaginionych, które są w pełni udokumentowane. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat odzyskano 700 dzieł zaginionych, co jest najlepszym wynikiem od czasów II wojny światowej” – powiedział wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław podczas Kongresu Pamięci Narodowej – powiedział Sellin.

Wiceminister wziął udział w panelu dyskusyjnym „Reparacje wojenne w XX wieku oczami polityków” na konferencji zorganizowanej przez IPN.

Eksperci szacują, że po II wojnie światowej w obecnych granicach Polski wywieziono około 516 tysięcy ruchomych dzieł sztuki.

Oczekujemy rozpoczęcia rozmów z Niemcami w sprawie reparacji wojennych: polski urzędnik

Polscy urzędnicy mają nadzieję na rozpoczęcie dyskusji z Niemcami na temat odszkodowań za szkody wojenne wyrządzone przez wojska niemieckie na terytorium Polski w czasie II wojny światowej.

Zobacz więcej

Niemcy rabowali, Armia Czerwona rabowała, potem był wtórny obieg tych dzieł sztuki, więc mogły trafić do różnych miejsc i są na to dowody.– powiedział Cellin Polskiej Agencji Informacyjnej (PAP).

Powiedział, że ministerstwo może przedstawić dowód, że niektóre z rozważanych prac należą do Polski i powinny zostać zwrócone.

Podkreślił, że tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat odzyskano ponad 700 dzieł sztuki, co daje „najlepszy wynik od czasów II wojny światowej”.

„Te prace znajdowały się w różnych miejscach, głównie w Niemczech, ale nie tylko. Były to dzieła z Hiszpanii czy Ameryki, które trafiały do ​​obiegu wtórnego” – wyjaśnił wiceminister.

Polska ma o 70 milionów mniej ludzi z powodu II wojny światowej, oblicza AI

Eksperci podnieśli alarm w związku z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, ostrzegając, że może wymknąć się spod kontroli. Cóż, rząd…

READ  Dwa Hamptons napisane przez Hiltons do otwarcia w Polsce

Zobacz więcej

Według niego proces odnajdywania zaginionych dzieł sztuki usprawni się dzięki digitalizacji. „Widzimy każdą publiczną aukcję na świecie, na której wystawia się jakieś prace, widzimy muzea, które chcą pokazać, co mają w przestrzeni cyfrowej. Mamy też informatorów, którzy interesują się tym tematem, współpracujemy z służb w tej sprawie, więc myślę, że efekty tej pracy będą z roku na rok coraz lepsze.” – podsumował.

Reparacje wojenne

W trakcie debaty wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport o polskich stratach wojennych. Zaznaczył, że ustalona w protokole kwota jest kwotą minimalną.

Minister Mularcik podkreślił, że Niemcy starają się „zepchnąć kwestię strat z agendy międzynarodowej”.

Dziś Niemcy negocjują z krajami afrykańskimi w dosadny sposób, przepraszając za kolonializm. Jest to oczywiście słuszne i konieczne. Ale jak to się ma do kwestii związanych z tym, że Polska – jej największy sąsiad i partner handlowy, polityczny i gospodarczy – nie może słuchać żadnych rozmów reparacyjnych?” zauważył wiceminister spraw zagranicznych.

Powiedział, że w języku angielskim krąży raport o polskich stratach wojennych i że przygotowywane są tłumaczenia na niemiecki, hiszpański, włoski i inne języki. „Chcemy informować świat o niemieckich zbrodniach wojennych io tym, że Niemcy nie chcą ich liczyć. Tego tematu nie da się zamieść pod dywan– podkreślił Arcadius Mularczyk.

Ogólnopolska konferencja okolicznościowa odbywa się w dniach 13-15 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem „Historia przemawia przez pokolenia”.

W ramach konferencji zaplanowano dwadzieścia sześć paneli poświęconych historii Polski XX wieku, kilka wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, festiwal filmowy, strefę technologiczną, wystawy multimedialne, strefę edukacyjną dla dzieci oraz spotkania z kołami konserwatorskimi.

Źródło:

READ  Epidemia choroby legionistów w ośrodku NATO w Polsce budzi niepokój – EURACTIV.com