Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Poznań i Katowice to najlepsze polskie miasta do życia

Poznań i Katowice to najlepsze polskie miasta do życia

Według nowego rankingu Poznań jest najlepszym miastem do życia w Polsce. Na drugim miejscu znajdują się Katowice i Opole, a najgorzej Białystok, Kielce i stołeczna Warszawa.

Rankingi, obejmujące po jednym mieście z każdego z 16 województw w Polsce, zostały opracowane przez Business Insider Polska na podstawie wyników poszczególnych miejscowości w sześciu kategoriach: bezrobocie, średnie wynagrodzenie, poziom przestępczości oraz dostęp do mieszkań i opieki medycznej. I jakość powietrza.

Na podstawie oficjalnych danych z maja i czerwca 2023 r. określono, jak dobrze każde miasto wypadło w każdej kategorii. W rankingach im mniej punktów zdobyło miasto, tym wyżej zajmowało pozycję.

Miasto Poznań, stolica województwa wielkopolskiego w zachodniej Polsce, licząca ponad 534 tys. mieszkańców, zajęła pierwsze miejsce z 28 punktami, zajmując pierwszą dziesiątkę we wszystkich sześciu kategoriach.

Poznań uzyskał najniższą stopę bezrobocia spośród 16 miast, zajmował czwarte miejsce pod względem wynagrodzeń i piąte pod względem dostępu do mieszkań. „Mieszkańcy miasta zarabiają wysokie zarobki w porównaniu z cenami mieszkań” – zauważył Business Insider. Pod względem jakości powietrza zajęła trzecie miejsce, za Opolem i Gorzowem Wielkopolskim.

Na początku tego roku Poznań został także uznany przez Michelin Food Guide za wschodzącą destynację kulinarną, a inspektorzy chwalili „tętniącą życiem i szybko rozwijającą się scenę restauracyjną”.

Kalina Oleniczak, dziennikarka z Poznania, powiedziała Business Insiderowi, że wyniki rankingu zaskoczyły wielu mieszkańców, zwłaszcza tych, dla których trwające od lat zakrojone na szeroką skalę remonty Starego Miasta i centrum miasta utrudniają pewne aspekty ich codziennego życia. .

„Ta rzeczywistość zaślepia ich na korzyści, z których mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają w tym mieście” – powiedział Oleniczak.

„Gdybym miał powiedzieć, co jest najlepsze w Poznaniu, powiedziałbym: wielkość: półmilionowe miasto wydaje mi się najlepszym miejscem do życia. Ma wszystko, czego potrzeba, a jednocześnie jest nie przytłacza swoją rozległą przestrzenią jak w mieście. W okolicy znajduje się wiele terenów zielonych i jezior.”

Drugie miejsce w rankingu najlepszych miast do życia przypadło Katowicom, stolicy województwa śląskiego na południu kraju, z 39 punktami. Katowice plasują się na pierwszym miejscu pod względem dostępu do mieszkań i na drugim miejscu pod względem bezrobocia. Jednak na tle innych miast plasowało się na samym dole zestawienia pod względem wskaźnika przestępczości.

READ  Ropa rośnie do 7-tygodniowego maksimum dzięki wysiłkom UE, by zakazać rosyjskiej ropy, domagają się nadziei

Opole, stolica województwa o tej samej nazwie, położonego również na południu kraju, zostało trzecim najlepszym miastem do życia w Polsce z notą 42 punktów. Opole wypadło najlepiej pod względem jakości powietrza i 4. pod względem przestępczości.

Ostatnim miastem w ogólnym rankingu był Białystok, stolica powiatu podlaskiego w północno-wschodniej Polsce, z 74 punktami. Miasto zajęło ostatnie miejsce pod względem bezrobocia i przeciętnego wynagrodzenia, a drugie pod względem dostępu do mieszkań i lekarzy.

Dobrze wypadł jedynie pod względem wskaźnika przestępczości, zajmując piąte miejsce i jakość powietrza, zajmując siódme miejsce.

Kielce, stolica województwa świętorzyskiego na południu Polski, z 64 punktami zajęły przedostatnie miejsce w rankingu. Zajęło przedostatnie miejsce pod względem bezrobocia i średnich wynagrodzeń, 10. pod względem przestępczości i 12. pod względem jakości powietrza. Kelsey radził sobie jednak dobrze pod względem dostępu do opieki medycznej, zajmując trzecie miejsce.

Warszawa, stolica kraju, z 60 punktami, zajęła trzecie najniższe miejsce w rankingach. Choć radziła sobie dobrze gospodarczo, z wysokimi płacami i niskim bezrobociem (w obu kategoriach zajmowała trzecie miejsce), to zarówno pod względem dostępu do mieszkań, jak i jakości powietrza zajmowała ostatnie miejsca.

Niektórzy mogą jednak kwestionować ocenę jakości powietrza opublikowaną przez Business Insider, gdyż znacząco odbiega ona od innych podobnych danych.

Kraków, drugie co do wielkości miasto w Polsce i ważny międzynarodowy ośrodek turystyczny, również nie uzyskał wysokich not w klasyfikacji generalnej, zajmując jedenaste miejsce z 54 punktami.

READ  Prezydent Armenii: Chcemy, żeby Moskwa broniła nas przed Turcją i Azerbejdżanem

Choć zajmowało pierwsze miejsce pod względem średniego wynagrodzenia i piąte pod względem bezrobocia i dostępu do opieki medycznej, zajmowało drugie miejsce pod względem przestępczości i trzecie pod względem jakości powietrza.


Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Stanisław Szewczyk/Wikimedia Commons (pod KPCh 3.0)