Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

440HUF/EUR do końca roku? A czego oczekujemy w 2023 roku?

Pénzcentrum, jeden z wiodących węgierskich serwisów analiz ekonomicznych, podzielił się tym, dlaczego węgierska gospodarka i forint teraz cierpią. Napisali również, czego można się spodziewać do końca 2022 i 2023 roku dla forinta, ale ich przewidywania mogą ci się nie spodobać. Poniżej możesz zapoznać się również z opiniami innych ekspertów na ten temat. Ponadto można również znaleźć najnowsze prognozy inflacji Węgierskiego Banku Centralnego.

analiza Penzcentrum Stwierdza, że ​​węgierski forint osłabił się w tym roku o 10 proc. w stosunku do euro. Tymczasem w przypadku złotego wskaźnik ten wyniósł zaledwie 6,5 proc. Portal podaje, że do końca roku powinniśmy spodziewać się kursu około 400 forintów/euro. Wynika to z faktu, że ugoda z Komisją Europejską ustabilizowałaby zarówno gospodarkę, jak i forinta. Oczekują średnio 385 CHF/EUR w 2022 roku.

Jednak w 2023 r. wzrośnie do 410 HUF/EUR. Ponieważ jest to tylko średnia, może się zdarzyć, że w 2023 r. będą okresy, w których kurs będzie znacznie wyższy niż 410. To zła wiadomość dla osób otrzymujących pensje w forintach. W międzyczasie niektórzy zagraniczni inwestorzy kupujący nieruchomości na Węgrzech za euro mogą zawrzeć dobre interesy.

Przeczytaj takżeForint węgierski spada: nowy rekord wobec euro powyżej 420

Index.hu napisał, że jedyną opcją forinta na odzyskanie części swojej siły byłoby, gdyby Komisja Europejska powiedziała coś pozytywnego o dostępie Węgier do funduszy unijnych. Carole Beck, Analityk w Portfolio, mówić O tym wydaniu do ATV. Dodał, że nowy historyczny spadek węgierskiego forinta do dolara i euro w czwartek był spowodowany oczekiwaniem rynku na podwyżkę bazowej stopy procentowej we wtorek. Wyliczyli od 14 do 15 proc., ale decyzja banku centralnego wynosiła „tylko” 13 proc.

Beck podkreślił, że jedyną szansą forinta jest optymistyczna wypowiedź z Brukseli. Węgierski rząd kilkakrotnie mówił, że do końca 2022 r. osiągnie porozumienie, ale Komisja Europejska milczy.

READ  Bristol Press - Darowizna pozwoli CCSU na oferowanie stypendium inżynierskiego studentom polskiego pochodzenia

Narodowy Bank Węgier
Przeczytaj takżeWęgierski Bank Centralny zaskakuje wszystkich kolejną gwałtowną podwyżką głównej stopy procentowej

według TeczkaEksperci nie wykluczą w grudniu kursu 430-440.

Węgierski Bank Centralny: oczekuje się, że tempo inflacji zacznie stopniowo spadać

Węgierski Bank Centralny powiedział, że spodziewa się dalszego wzrostu inflacji przez pozostałą część roku, chociaż jej tempo wzrostu zacznie stopniowo spadać od października. Przedstawiając najnowszy kwartalny raport inflacyjny NBW, dyrektor Banku Centralnego Andras Palatoni powiedział w czwartek, że oczekuje się, że inflacja będzie w dużej mierze napędzana przez czynniki spoza sfery polityki pieniężnej. Dodał, że skutki inflacji zaczną się pojawiać w pierwszej połowie 2023 roku, a staną się bardziej widoczne w drugiej połowie 2023 roku.

Powiedział, że w pierwszej połowie 2024 r. inflacja zasadnicza spadnie do 4 procent, górnej granicy narodowego przedziału tolerancji węgierskiego banku. Raport pokazuje, że roczna stopa inflacji w tym roku ma wynieść 15,0-15,5%, zanim spadnie do 10,6 -12,9 proc. w 2023 r. i 2,6-3,5 proc. w 2024 r. Bank spodziewa się wzrostu gospodarczego na poziomie 3,0-4,0% w 2022 r., spowolnienia do 0,5-1,5 proc. w 2023 r., a następnie wzrostu do 3,5-4,5 proc. w 2024 r.

Oczekuje spadku inwestycji i wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2023 r. Przewiduje się również, że oszczędności gospodarstw domowych będą się zmniejszać przejściowo. Balatoni powiedział, że deficyt na rachunku bieżącym Węgier „znacznie wzrośnie” w 2022 r. z powodu wyższych cen energii. NBP prognozuje deficyt na rachunku obrotów bieżących na poziomie 7,7-8,7% PKB na 2022 r. i lukę 5,8-7,0% na 2023 r.

źródło: Pénzcentrum, index.hu, portfel