Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fakty: alternatywa dla Europy w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu

Fakty: alternatywa dla Europy w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu

Widok na gazociąg Nord Stream 1 Baltic Sea i rozdzielnię Baltic Sea Pipeline Connection w przemysłowej dzielnicy Lubmen, Niemcy, 30 sierpnia 2022 r. REUTERS/Lizzie Nessner

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Gazprom poinformował w piątek, że rurociąg Nord Stream 1 przewożący rosyjski gaz do Niemiec zostanie poddany dalszej konserwacji po rezygnacji z sobotniego terminu wznowienia przepływów, co pogłębi trudności Europy z zapewnieniem paliwa.

Gazprom przechodził już konserwację od 31 sierpnia do 31 września. 2, wzbudzając obawy dotyczące dostaw do Europy przed nadejściem zimy, jeśli przerwa zostanie przedłużona. Czytaj więcej

Rosja zmniejszyła przepływy rurociągiem do 40% przepustowości w czerwcu i 20% w lipcu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Odcięła również dostawy do kilku krajów europejskich, takich jak Bułgaria, Dania, Finlandia, Holandia i Polska, a także zmniejszyła przepływy przez inne rurociągi od czasu rozpoczęcia przez Moskwę „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

Poniżej znajduje się zarys opcji dostępnych w Europie.

Jakie są główne sposoby transportu rosyjskiego gazu do Europy?

Rosja zazwyczaj dostarcza około 40% gazu ziemnego w Europie, głównie rurociągami. Dostawy w ubiegłym roku wyniosły około 155 miliardów metrów sześciennych.

Przez Ukrainę gaz trafia głównie do Austrii, Włoch, Słowacji i innych krajów Europy Wschodniej. Ukraina zamknęła rurociąg tranzytowy Suchanowka, który przebiega przez terytoria okupowane przez Rosję na wschodzie kraju.

Kraje europejskie poszukują alternatywnych dostaw, w tym takich, które Rosja odcięła po tym, jak odrzuciła żądanie zapłaty w rublach.

Jeszcze inni, w tym Niemcy, potrzebują rosyjskiego gazu i starają się uzupełnić zapasy gazu przed zimą.

Alternatywne trasy do Europy, które nie przechodzą przez Ukrainę, obejmują rurociąg Jamał-Europa, który przecina Białoruś i Polskę do Niemiec.

READ  Polska, PH liczy na silniejsze powiązania gospodarcze, polityczne i obronne - The Manila Times

Przepustowość gazociągu Jamał-Europa wynosi 33 miliardy metrów sześciennych, co stanowi około jednej szóstej eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Od początku tego roku przepływy zostały odwrócone, by płynąć na wschód między Polską a Niemcami.

Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu Jamał-Europa. Polska może jednak eksploatować gazociąg jamalski bez odwracania przepływu gazu – powiedział minister klimatu.

W Nord Stream 1 Kreml obwiniał zachodnie sankcje za opóźnienie zwrotu sprzętu wysłanego do konserwacji do Kanady. Czytaj więcej

Alternatywni dostawcy w Europie?

Niektóre kraje mają alternatywne opcje dostaw, a europejska sieć gazowa jest połączona ze sobą, dzięki czemu dostawy mogą być dzielone, mimo że światowy rynek gazu był napięty jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.

Niemcy, największy odbiorca rosyjskiego gazu w Europie, które w związku z wojną na Ukrainie wstrzymały certyfikację nowego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji, mogą sprowadzać rurociągami z Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Holandii.

Norwegia, drugi co do wielkości dostawca gazu w Europie po Rosji, zwiększa produkcję, aby pomóc Unii Europejskiej osiągnąć cel, jakim jest położenie kresu uzależnieniu od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku.

Brytyjska firma Centrica (CNA.L) podpisała umowę z norweskim Equinor (EQNR.OL) na dodatkowe dostawy w ciągu najbliższych trzech zim. Wielka Brytania nie jest uzależniona od rosyjskiego gazu i może również eksportować do Europy rurociągami.

Europa południowa może odbierać azerbejdżański gaz gazociągiem transadriatyckim do Włoch i transanatolijskim gazociągiem TANAP przez Turcję.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że mogą w tym roku dostarczyć do Unii Europejskiej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Czytaj więcej

Ale amerykańskie zakłady LNG produkują z pełną mocą, a eksplozja w dużym terminalu eksportowym LNG w Teksasie sprawi, że będzie on bezczynny do końca listopada. Czytaj więcej

READ  Polska otrzymuje wsparcie Abramsa przy dostawie wyrzutni HIMARS

Terminale LNG w Europie również mają ograniczoną zdolność do dodatkowego importu, chociaż niektóre kraje twierdzą, że szukają sposobów na zwiększenie importu i magazynowania.

Niemcy są wśród tych, którzy chcą budować nowe terminale LNG. Planuje budowę dwóch w ciągu zaledwie dwóch lat.

Polska, która jest zależna od Rosji w około 50 procentach zużycia gazu, czyli około 10 miliardów metrów sześciennych, powiedziała, że ​​może pozyskiwać gaz przez dwa połączenia z Niemcami. W październiku zostanie otwarty nowy gazociąg umożliwiający przepływ do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie między Polską a Norwegią. W zeszłym tygodniu uruchomiono również nowe połączenie gazowe między Polską a Słowacją.

Hiszpania chce ożywić projekt budowy trzeciego gazociągu przez Góry Berneńskie, ale Francja powiedziała, że ​​nowe terminale LNG, które mogą być unoszone na wodzie, będą szybszą i tańszą opcją niż nowy gazociąg.

Inne możliwości radzenia sobie z kryzysem dostaw gazu?

Wiele krajów może starać się wypełnić każdą lukę w dostawach energii, przestawiając się na import energii elektrycznej przez połączenia międzysystemowe od swoich sąsiadów lub promując wytwarzanie energii jądrowej, odnawialnej, hydroelektrycznej lub węglowej.

Dostępność energii jądrowej spada w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, ponieważ elektrownie z wiekiem stają w obliczu przestojów lub są stopniowo zamykane lub zamykane. Poziom wody spadł tego lata z powodu mniejszych opadów i fali upałów. Czytaj więcej

Europa próbuje przestawić się z węgla, aby osiągnąć cele klimatyczne, ale niektóre elektrownie zostały ponownie uruchomione od połowy 2021 r. z powodu rosnących cen gazu. Czytaj więcej

Ministrowie ds. energii uzgodnili, że wszystkie kraje UE powinny dobrowolnie zmniejszyć zużycie gazu o 15% od sierpnia do marca w porównaniu ze średnim rocznym zużyciem w okresie 2017-2021 i wprowadzić ogólnounijne cele dotyczące ponownego napełniania gazem.

Niemcy rozpoczęły drugą fazę swojego trójfazowego planu awaryjnego dotyczącego gazu, wzywając firmy i konsumentów do oszczędzania gazu, aby uniknąć przymusowego racjonowania.

READ  Liberty Global sprzedaje UPC Polska firmie Iliad za 1,8 mld USD

Holenderski minister energetyki powiedział, że pole Groningen może zostać wezwane do pomocy sąsiednim krajom w przypadku całkowitej przerwy w dostawach do Rosji, ale zwiększona produkcja może spowodować trzęsienia ziemi. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport Niny Chestney. Montaż dokonali Jason Neely i Alexander Smith

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.