Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska „przegrywa wyścig z Ukraińcami” i „pilnie potrzebuje migrantów” – ostrzegają liderzy biznesu

Polska „przegrywa wyścig z Ukraińcami” i „pilnie potrzebuje migrantów” – ostrzegają liderzy biznesu

Polska „przegrywa wyścig z Ukraińcami” i „desperacko potrzebuje migrantów” – ostrzegła jedna z największych grup biznesowych w kraju po tym, jak dane UE sugerują, że niektórzy ukraińscy uchodźcy udają się na zachód.

Opublikowane w tym miesiącu dane Eurostatu pokazują, że liczba ukraińskich uchodźców w Polsce spadła w czerwcu do 977 740, w porównaniu z 991 375 w maju i 1,02 mln w październiku ubiegłego roku.

Tymczasem w Niemczech liczba ta wzrosła z 873 860 do 1,13 mln w okresie od października do czerwca, a w całej UE z 3,76 mln do 4,07 mln.

W lipcu liczba uchodźców w Polsce spadła jeszcze bardziej i wyniosła 971 080. Jednak lipcowe dane dla większości krajów UE, w tym Niemiec, nie są jeszcze dostępne.

W wydanym na początku miesiąca oświadczeniu Polska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wyraziła zaniepokojenie tendencjami widocznymi w liczbach.

„Polska gospodarka pilnie potrzebuje imigrantów, którzy chcą pracować, studiować i mieszkać w naszym kraju” – napisał ZPP, odnotowując, że w obliczu rosyjskiej inwazji uchodźcy z Ukrainy obsadzili „tysiące wolnych miejsc pracy” w Polsce.

„Jednak dziś uchodźcy coraz częściej wybierają inne kierunki, kuszeni ofertami m.in. z Niemiec i Kanady. Polska zaczyna przegrywać walkę o utrzymanie się na naszym rynku” – dodali.

„Trzeba też pamiętać, że wraz z zakończeniem wojny wiele osób, które nadal mieszkają i pracują w Polsce, powróci do swoich domów na Ukrainie, co oznacza poważne trudności dla naszego rynku pracy.

Jeszcze przed przybyciem ukraińskich uchodźców w ubiegłym roku Polska doświadczyła bezprecedensowej fali migracji. Przez pięć lat z rzędu wydawała pierwsze unijne zezwolenia na pobyt migrantom spoza bloku.

READ  Polska delegacja wzięła udział w Vibrant Gujarat Global Summit 2024 – Polska w Indiach

W 2022 r. liczba zarejestrowanych pracowników cudzoziemskich w Polsce po raz pierwszy przekroczyła milion, co oznacza wzrost w skali roku o 22%. Większość tych pracowników to Ukraińcy.

Jednak przy historycznie najniższych stopach bezrobocia oraz kurczącym się i starzejącym się społeczeństwie Polska w dalszym ciągu boryka się z niedoborami kadrowymi w wielu branżach.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby utrzymać obecną relację liczby ludności w wieku produkcyjnym do liczby emerytów, Polska będzie musiała w ciągu najbliższej dekady przyciągnąć blisko dwa miliony pracowników migrujących.

„Bez pracy uchodźców w naszym kraju firmy reprezentujące różne branże mogłyby stanąć przed bardzo poważnymi problemami, nie tylko w rozwoju, ale nawet w utrzymaniu dotychczasowej skali działania” – powiedział Szymon Witkowski, dyrektor Forum Pracy ZPP.

W swoim najnowszym oświadczeniu ZPP wezwał rząd do usprawnienia procedur zatrudniania uchodźców i wyjaśnienia ich statusu prawnego w kraju.

„Zaprezentowane rozwiązania prawne wydają się bardzo złożone” – stwierdziła organizacja w części raportu zawierającej zalecenia. „Reakcja ustawodawcy na potrzeby uchodźców została opóźniona, co spowodowało niepewność nie tylko wśród obywateli Ukrainy, ale także wśród pracodawców”.


Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Olga Strashna/Flickr (pod CCP-NC 2.0)