Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pożary, wylesianie i globalne ogrzewanie zamieniają 10 lasów UNESCO w źródła węgla | emisja gazów cieplarnianych

Lasy w co najmniej 10 UNESCO Według nowego raportu miejsca światowego dziedzictwa stały się źródłami węgla netto od przełomu tysiącleci z powodu pożarów, wylesiania i globalnego ogrzewania.

Obszary chronione, takie jak Park Narodowy Yosemite w Stanach Zjednoczonych, region Great Blue Mountains w Australii i tropikalne lasy deszczowe Sumatry w Indonezji należą do miejsc, które emitują więcej dwutlenku węgla niż wchłonęły od 2001 roku w wyniku działalności człowieka, według badań. Przez Światowy Instytut Zasobów, Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) i UNESCO. Analiza wykazała, że ​​w nadchodzących dziesięcioleciach oczekuje się, że więcej miejsc zmieni się z pochłaniaczy na źródła węgla.

Miejsca UNESCO wciąż stanowią ogromny bank węgla – składający się z obszaru leśnego dwukrotnie większego od Niemiec i przechowujący ekwiwalent węgla z możliwych do wydobycia rezerw ropy naftowej Kuwejtu. Jednak naukowcy powiedzieli, że byli zaskoczeni i zaniepokojeni odkryciami pierwszej naukowej oceny emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania przez te miejsca.

„To, co dzieje się na poziomie miejsc światowego dziedzictwa, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet na obszarach, które mają być najlepszymi i najbardziej chronionymi, są obecnie pod presją zmian klimatycznych” – powiedział Tales Carvalho Resende, projekt UNESCO. oficer i współautor raportu.

Od Dominiki po Malezję, ekstremalne temperatury, oczyszczanie gruntów pod rolnictwo i pożary zwiększyły emisje w 10 miejscach UNESCO, w tym w Rezerwacie Biosfery Rio Platano w Hondurasie, Międzynarodowym Parku Pokoju Lodowca Waterton w Kanadzie i basenie Uvs Nuur w Rosji. i Mongolii.

Analiza zmian w leśnych zapasach węgla na 247 stanowiskach wykazała, że ​​166 to baseny netto, a 81 prawie neutralne. Ogólnie rzecz biorąc, zakłady pochłaniają i przechowują 190 milionów ton dwutlenku węgla z atmosfery każdego roku, co odpowiada połowie rocznych emisji z paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii. Jednak analiza wykazała, że ​​presja człowieka na krajobraz i kryzys klimatyczny prawdopodobnie będą nadal degradować tereny, rozdrabniając siedliska, zmniejszając ich odporność i różnorodność biologiczną.

READ  Reuters zaprzecza jakimkolwiek sugestiom jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku Hamasu na Izrael 7 października

„Jedną z rzeczy, które naprawdę przykuły naszą uwagę, był wpływ pożarów. Niektóre miejsca zostały przerzucone na źródła przez jeden lub dwa pożary, które były tak intensywne, że reprezentowały roczne emisje wielu krajów na świecie” – powiedział Carvalho. Ponownie wyślij. „To błędne koło. Wraz z globalnym ociepleniem masz więcej pożarów. Im więcej pożarów, tym więcej dwutlenku węgla. Więcej dwutlenku węgla oznacza, że ​​temperatura wciąż rośnie”.

Autorzy raportu stwierdzili, że rządy powinny skoncentrować się na ochronie przyrody, aby walczyć z bioróżnorodnością i kryzysami klimatycznymi. Powtórzenie niedawnej rozmowy przez starszych uczonych – Podkreślił również znaczenie ochrony praw ludów tubylczych do zachowania ekosystemów leśnych. Na Cop26 w Glasgow, światowi przywódcy Oczekuje się, że ogłosi zobowiązanie do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania.

Elena Osipova, starszy oficer ds. monitoringu w Programie Światowego Dziedzictwa IUCN, powiedziała: „To niepokojące przesłanie i naprawdę niesłuszne jest to, że naruszyliśmy niektóre miejsca tak bardzo, że stały się one źródłem dwutlenku węgla. Musimy naprawdę wzmocnić ich ochronę miejsca i podkreślają ich znaczenie dla łagodzenia i dostosowywania się do zmian klimatu, aby tak nie było. Zdarza się to w innych lokalizacjach w przyszłości.”

Znajdź więcej Wiek zasięgu wymierania tutaji śledź reporterów bioróżnorodności Phoebe Weston I Patricka Greenfielda Najnowsze wiadomości i funkcje na Twitterze