Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Reuters zaprzecza jakimkolwiek sugestiom jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku Hamasu na Izrael 7 października

Reuters zaprzecza jakimkolwiek sugestiom jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku Hamasu na Izrael 7 października

Dym pojawia się w rejonie Rehovot po wystrzeleniu rakiet ze Strefy Gazy w Izraelu, 7 października 2023 r. Zdjęcie: Ilan Rosenberg/Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych

LONDYN, 9 listopada (Reuters) – W czwartek agencja Reuters zaprzeczyła sugestiom grupy medialnej The Honest, jakoby ta organizacja i inne międzynarodowe organizacje informacyjne wiedziały wcześniej o ataku Hamasu z 7 października na izraelską ludność cywilną i żołnierzy.

Rząd izraelski zażądał wyjaśnień od Reutersa i trzech innych grup informacyjnych w związku z artykułem HonestReporting, w którym kwestionowano ich współpracę z fotoreporterami ze Strefy Gazy podczas ataku Hamasu.

HonestReporting, która na swojej stronie internetowej opisuje siebie jako „organizację charytatywną”, której misją jest „walka z ideologicznymi uprzedzeniami w dziennikarstwie i mediach, które wpływają na Izrael”, stwierdziła, że ​​nie oskarża agencji Reuters o współudział, ale podnosi kwestie etyczne dotyczące doniesień prasowych. .

„Reuters kategorycznie zaprzecza, jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku lub że 7 października zintegrowaliśmy dziennikarzy z Hamasem” – oznajmił Reuters w odpowiedzi na artykuł w „HonestReporting” i późniejsze zarzuty ze strony urzędników izraelskiego rządu.

Dodała: „Reuters uzyskał zdjęcia od dwóch niezależnych fotografów w Gazie, którzy byli na granicy 7 października rano i nie mieli z nimi wcześniej żadnego kontaktu”.

„Zdjęcia opublikowane przez Reuters zostały zrobione dwie godziny po wystrzeleniu rakiet przez Hamas na południowy Izrael i ponad 45 minut po ogłoszeniu przez Izrael, że bojownicy przekroczyli granicę. Dziennikarze Reutersa nie byli na miejscu w miejscach, o których mowa w artykule HonestReporting.” Dodał Reuters.

Rzecznik izraelskiego rządu Nitzan Chen powiedział w oświadczeniu, że Izrael żąda od Reutersa i innych organizacji informacyjnych wyjaśnień w sprawie artykułu HonestReporting, twierdząc, że to, co opisano w raporcie, „przekracza wszelkie czerwone linie, profesjonalne i etyczne”.

Biuro premiera Izraela stwierdziło, że uważa za „niezwykle poważną” sugestię, jakoby dziennikarze pracujący dla międzynarodowych mediów włączyli się w relacjonowanie ataku Hamasu. Dodała: „Ci dziennikarze byli współwinni zbrodni przeciwko ludzkości, a ich działania stanowiły naruszenie etyki zawodowej”.

READ  Badanie ostatnich minut lotu Air France AF447 na początku okresu próbnego | katastrofa lotnicza

– napisał HonestReporting na platformie mediów społecznościowych

Dodała: „Nie oskarżaliśmy agencji Reuters o współudział”. „Słusznie poruszyliśmy kilka poważnych kwestii etycznych dotyczących współpracy mediów z niezależnymi dziennikarzami oraz postawiliśmy ważne i istotne pytania, na które każdy zasługuje, aby odpowiedzieć”.

Associated Press (AP), która znalazła się wśród grup informacyjnych cytowanych przez HonestReporting, stwierdziła: „AP nie wiedziała o atakach z 7 października, zanim do nich doszło. Pierwsze zdjęcia, które AP otrzymała od niezależnego dziennikarza, pokazują, że zostały zrobione ponad Od „godziny po rozpoczęciu ataków. „W czasie ataków na granicy nie było żadnego pracownika AP i żaden pracownik AP w żadnym momencie nie przekroczył granicy”.

Reuters oświadczył w swoim oświadczeniu, że nadal angażuje się w dostarczanie niezależnych, dokładnych i bezstronnych informacji na całym świecie, zgodnie z Zasadami zaufania Thomson Reuters.

Sprawozdania Marka Bendicha; Pod redakcją Edmunda Blaira

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę