Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statki-widmo wyniesione na powierzchnię Pacyfiku po wybuchu podwodnego wulkanu w pobliżu japońskiej wyspy

Seria podwodnych erupcji wulkanicznych między japońskimi wyspami Ogasawara ujawniła zatopione okręty wojenne z lat 40. XX wieku.

Statki z czasów II wojny światowej, nazywane statkami widmo, znajdują się około 1200 kilometrów na południe od Tokio, w pobliżu wyspy Iwo Jima, skrawka skały wulkanicznej w odległej części Oceanu Spokojnego.

Choć o jego istnieniu wiadomo od dawna, statki zanurzone są w morzu od ponad trzech dekad

Okręty zostały zatopione podczas bitwy o Iwo Jimę, brutalnego konfliktu określanego jako jeden z najkrwawszych w historii Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Bitwa nadeszła, aby zdeterminować armię japońską i jej niechęć do poddania się.

Statki – transportowce przechwycone przez US Navy – zostały celowo zatopione blisko brzegu pod koniec bitwy, aby zapewnić schronienie tymczasowego portu dla sił amerykańskich.

Teraz, po erupcjach wulkanu Fukutoku-Okanoba 13 sierpnia po utworzeniu nowej wyspy, ponownie wykryto 24 statki.

Zdjęcia krążące w mediach społecznościowych przedstawiały statki leżące wzdłuż brzegu. Bielone kadłuby statków zostały rozbite na duże kawałki, ale nadal są w dużej mierze nienaruszone.

Setsuya Nakada z Narodowego Instytutu Nauk o Ziemi i Odporności na Katastrofy powiedział Asahi TV, że wątpi w przetrwanie nowej wyspy, dopóki nowe podłoże skalne będzie się zapadać. Upadek wyspy może spowodować ponowne zatonięcie zatopionych statków.

Dodał: „Iwo Jima jest najszybciej zmieniającym się wulkanem spośród 110 aktywnych wulkanów w Japonii… Szczególnie o tej porze roku aktywne są Nishinoshima, Fukutoku Okanoba i Iwo Jima”.

Pod koniec II wojny światowej Iwo Jima została niemal całkowicie wysadzona w powietrze w ciągu sześciu tygodni zaciekłych walk w lutym i marcu 1945 roku.

Kiedy bitwa się skończyła, zginęło 7000 żołnierzy alianckich, a tylko 200 z 21 800 japońskich żołnierzy broniących wyspy zostało schwytanych.