Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cambridge College i Muzeum Paryskie zwracają zrabowane afrykańskie artefakty

Cambridge College i Muzeum Paryskie zwracają zrabowane afrykańskie artefakty

LONDYN (Reuters) – Kolegium Uniwersytetu Cambridge i muzeum w Paryżu przekażą w środę artefakty kultury zrabowane z Afryki Zachodniej z czasów kolonialnych, precedens, który będzie wywierał presję na inne instytucje, aby zwróciły skradzione dzieła.

Jesus College w Cambridge zwróci posąg Cockerella zabrany przez siły brytyjskie w 1897 roku, jeden z setek posągów z brązu w Beninie zrabowanych z wielkiego Królestwa Beninu, znajdującego się na terenie dzisiejszej Nigerii. Są jednymi z najważniejszych kulturowo artefaktów w Afryce.

„Właściwe jest postępowanie z szacunku dla wyjątkowego dziedzictwa i historii tego artefaktu” – powiedziała Sunita Allen, mistrz w Jesus College przed ceremonią przekazania koguta delegacji z Nigerii.

Po splądrowaniu koguta został przekazany do Jesus College w 1905 roku przez ojca jednego z uczniów. Uczelnia ogłosiła w 2019, że zabiorą ją z powrotem do Nigerii.

Poddanie się jest kamieniem milowym w wieloletniej walce narodów afrykańskich o odzyskanie dzieł zrabowanych przez zachodnich odkrywców i kolonizatorów w czasie, gdy wiele europejskich instytucji zmaga się z kulturowym dziedzictwem kolonializmu.

Francuscy historycy sztuki uważają, że około 90% dziedzictwa kulturowego Afryki znajduje się w Europie. W samym Paryżu Quai Branly Museum mieści około 70 000 afrykańskich obiektów. British Museum w Londynie posiada dziesiątki tysięcy innych.

Niemcy zgodziły się na rozpoczęcie zwrotu brązów Beninu, które znajdują się w jego muzeach w przyszłym roku. Brytyjski Uniwersytet Aberdeen poinformował, że w czwartek zwróci brązową monetę z Beninu przedstawiającą głowę króla Oba. Dodała, że ​​rzeźbę kupiła na aukcji w 1957 roku.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział studentom Burkina Faso w 2017 roku, że „afrykańskie dziedzictwo nie może znajdować się tylko w europejskich prywatnych kolekcjach i muzeach”.

Podczas ceremonii, której przewodniczy Macron, Muzeum Kwai Branly w Republice Beninu przekaże 26 artefaktów skradzionych z Królestwa Abomey w 1892 roku. Znajdują się one wśród 5000 dzieł, o które poprosił kraj Afryki Zachodniej.

READ  Roe v. Wade: Biden odpowiada na decyzję Sądu Najwyższego USA o unieważnienie prawa do aborcji | Wiadomości z USA

„Naprawdę tego potrzebujemy, to dopiero początek”, powiedział Ossebi Dosso, obywatel Beninu, odwiedzający Muzeum Kwai Branly. Chcemy wszystko z powrotem.

Nigeryjski rząd podziękował Jesus College za bycie „pionierem” i powiedział, że czeka na zwrot innych artefaktów przez inne instytucje.

Muzeum Brytyjskie mówiło o „możliwościach udostępniania i wyświetlania” przedmiotów ze swojej kolekcji w Nigerii, ale nigdy nie powiedziało, że przeniesie własność.

(Raportowanie Estelle Charbonne) Montaż przez Williama MacLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.