Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powrót Leo Varadkara jako irlandzkiego naukowca na konwencji rotacyjnej |  Irlandia

Powrót Leo Varadkara jako irlandzkiego naukowca na konwencji rotacyjnej | Irlandia

Leo Waradkar stał się IrlandiaTaoiseach zamienił się wówczas stanowiskami z Michelem Martinem, który objął stanowisko taniste, czyli wicepremiera.

Irlandzki parlament, Dale, zatwierdził kandydaturę Varadkara w głosowaniu w sobotę, które położyło kres dwuletniej prezydenturze Martina i postawiło Varadkar na czele rządu koalicyjnego do końca jej kadencji.

Rotacja, pierwsza w historii Irlandii, scementowała porozumienie między partią Fine Gael Varadkara a partią Fianna Fáil Martina po wyborach parlamentarnych w 2020 r. Znacznie mniejsi Zieloni, na czele z Eamonnem Ryanem, również są częścią rządzącej koalicji.

43-letni Varadkar był taoiseach od 2017 do 2020 roku w poprzednim rządzie, kiedy Fine Gael rządził samotnie.

Po głosowaniu w Dáil – 87 głosowało za nominacją, a 62 przeciw – Varadkar pochwalił Martina za jego przywództwo w pandemii Covid i obiecał zająć się problemami gospodarczymi i społecznymi, zwłaszcza kryzysem mieszkaniowym w kraju.

Musimy przyspieszyć nasz plan, Mieszkanie dla Wszystkich. Chodzi o to, aby dla wielu osób posiadanie domu stało się rzeczywistością. Myślę o tym, jak musimy poskromić inflację i kontrolować koszty życia, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty energii, opieki nad dziećmi, edukacji, czynszu i opieki zdrowotnej”.

Michael Martin i jego żona Mary przybyli w sobotę do ras an Uachtaráin w Dublinie. Zdjęcie: Nick Bradshaw/Penn

Varadkar obiecał również postępy w zakresie klimatu, różnorodności biologicznej, energii odnawialnej i wyniszczającego konfliktu po Brexicie. Irlandia PółnocnaZgromadzenie Ludowe podważyło Porozumienie Wielkopiątkowe. „Chcę współpracować ze wszystkimi stronami w tej Izbie iw Irlandii Północnej, a także z rządem brytyjskim i naszymi partnerami w Unii Europejskiej, aby poczynić postępy w sprawie protokołu i przywrócić instytucje Konwencji”.

Związkowcy w Irlandii Północnej obawiają się przywódcy Fine Gael, który jest bardziej szczery w sprawie jedności Irlandii niż Martin, ale nie oczekuje się, że przemiany wpłyną znacząco na politykę. „To jest jak połowa czasu: opaska kapitana przechodzi z jednego na drugiego” – powiedział Ryan.

READ  WHO zatwierdza chińską szczepionkę Sinovac Covid | Szczepienia i szczepienia

Mary Lou McDonalda, Sinn Fen Lider powiedział, że zmiana nie rozwiąże pilnych problemów. „Ubieranie swoich niepowodzeń w postęp oznacza upokorzenie zwykłych ludzi, którzy żyją z konsekwencjami tych niepowodzeń. Zamiast być odpowiedzialnym, zamiast stawić czoła rzeczywistości, wskazujecie palcami na innych”.

Dziesiątki protestujących z Koalicji Kosztów Życia zebrało się przed parlamentem, skandując: „Leo, leo, leo, out, out, out”. Grupa chce kontroli czynszów, zakazu eksmisji i konfiskaty pustych i opuszczonych domów.

Zwolennicy oklaskiwali Varadkara, gdy udał się do ras an Uachtaráin, rezydencji prezydenta Michaela D. Higginsa, aby uzyskać pieczęć urzędową. Martin odbył tę samą podróż wcześniej w sobotę, aby złożyć rezygnację.

Później w sobotę Varadkar ma przewodniczyć posiedzeniu gabinetu w celu potwierdzenia redystrybucji tek ministerialnych. Oczekiwano, że Martin przejmie stanowisko ministra spraw zagranicznych od Simona Coveneya, a Coveney przejmie poprzednie stanowisko Varadkara jako ministra ds. Przedsiębiorstw.