Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Populistyczni przywódcy zbierają się w Warszawie, by dyskutować o Unii Europejskiej

WARSZAWA, Polska (AP) – Liderzy prawicowych partii populistycznych spotkali się w sobotę w Warszawie, aby porozmawiać o tym, jak wspólnie pracować na rzecz zmian w Unii Europejskiej, o którą zarzucają, że zachowuje się jak tradycję erozji supermocarstwa. oraz władzami 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Oczekiwano, że wiec w Warszawie otworzy Jarosław Kaczyński, lider rządzącej Polskiej Partii Nacjonalistycznej. W konferencji zaplanowano m.in. udział węgierskiego premiera Viktora Orbana i francuskiej skrajnie prawicowej liderki Marine Le Pen.

Spotkanie odbyło się po październikowej wizycie Le Pen w Budapeszcie w ramach jej i Orbana wysiłków na rzecz promowania europejskiej prawicy.


Pojawia się również, gdy rządy Polski i Węgier pozostają w zaciekłej konfrontacji z Unią Europejską, która wstrzymuje fundusze z obu krajów z powodu demokratycznego odstępstwa.

Istnieje sprzeczność w „ponadnarodowym spotkaniu partii nacjonalistycznych” – powiedział Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight, magazynu politycznego poświęconego Europie Środkowej. Uważa się, że impreza została zorganizowana tak, aby liderzy partyjni mogli pokazać swoim wyborcom „że nie są sami”.

Zaznaczył, że zarówno rządzące partie węgierskie, jak i polskie są „w poważnych tarapatach”, przy czym partia Fidesz Orbána została wyparta z głównego konserwatywnego ugrupowania w Parlamencie Europejskim, a populiści rządzący w Polsce widzą spadek popularności w kraju.

„To w zasadzie chwyt PR” – powiedział Przybylski.